"Továbbra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, és nem került szóba a szűkítés sem" – válaszolta az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának tagja arra a kérdésre, hogy a megszorító intézkedések hatására változnak-e az üdülési csekk felhasználási feltételei.
A július 10-én az Országgyűlés által elfogadott pénzügyi törvénycsomag értelmében számos ponton módosul a személyi jövedelemadózás. A kormány és a szakszervezetek közötti egyik vitapont az üdülési csekk felhasználhatósága volt. A kormány szerint túl széles lett a felhasználás köre. A végső változatban a parlament felhatalmazza a munkaügyi és szociális-, valamint a pénzügyminisztert, hogy rendeletben szabályozzák a csekkel adómentesen igénybe vehető szolgáltatásokat.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) adatai szerint az idén, 2005-el összehasonlítva, bővült az üdülési csekkel igénybe vezető szolgáltatások köre: egyebek mellett üzemanyagot és horgászengedélyt is lehet már vásárolni így.
A MNÜA adataiból kiderül, hogy az előző év hasonló időszakhoz képest az idén az első negyedévben 75 százalékkal több üdülési csekket vásároltak a gazdálkodó szervezetek. 2006 első félévében pedig összesen mintegy 15 milliárd forint értékben bocsátottak ki ilyen csekket, szociális támogatásként körülbelül 3,5 milliárdnyit osztottak szét mintegy 100 ezer ember között. Egy jogosult átlagban 35 ezer forint értékű csekkel gazdálkodhat az idén.
Cser-Palkovics András, a Fidesz országgyűlési képviselője az MTI-nek úgy reagált: a Fidesz azt ajánlja a kormánynak, hogy a sikerpropaganda helyett vizsgálja meg, hogyan is működik az üdülési csekkes rendszer, és változtasson azon a kialakult rossz gyakorlaton, hogy a készpénzes vevőket sok szállodában, étteremben előnyben részesítik az üdülési csekkel rendelkezőkkel szemben. Ez a megkülönböztetés nem jogszerű, a kormánynak utána kellene járnia, hogy mit lehet tenni ez ellen – tette hozzá.