Vádemelés lakásmaffia-ügyben, ügyvédek is érintettek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ügyvédek is érintettek abban a lakásmaffia ügyben, amelynek 47 ezer oldalas iratanyagát közel három évig tartó nyomozás után vádemelési javaslattal küldte meg a Miskolci Városi Ügyészségnek a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya - közölte Sápi Tibor, a főkapitányság sajtóügyeletese.

A jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárás során megállapították, hogy a gyanúsítottak Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén hirdetési újságokban - az illetékes hatóságok engedélye nélkül - olyan tartalmú hirdetést tettek közzé, amely szerint kezes és jövedelemigazolás nélkül, fedezet biztosítása mellett gyors átfutási idő alatt hitelhez lehet jutni – tájékoztatott a sajtóügyeletes.

A kölcsönt havi 10 százalék ügyleti kamat megfizetése mellett biztosították az átmenetileg pénzzavarban lévő magánszemélyeknek, vagy a likviditási gonddal küzdő vállalkozóknak.

A csoportban 72-en tevékenykedtek, a szervezők a kölcsönadók mellett ügyvédek is – közölte Sápi Tibor. Elmondta azt is, hogy a szervezetben a törvényesség látszatát keltve ügyvédek készítették el a szükséges okiratokat.

A nyomozás során kiderült, hogy az okiratot szerkesztő ügyvédek a kölcsönt felvevő személlyel előre elkészített fiktív okiratot írattak alá a fél tudomása nélkül. A valótlan tartalmú okiratban a kölcsönt felvevő nyilatkozott arról, hogy az ingatlan opciós vételára és a kölcsön közötti különbözetet átvette, s ez alapján hozzájárul az ingatlan tulajdonjogának a kölcsönadó javára történő bejegyzéséhez.

Abban az esetben, ha a kölcsönvevő kamatfizetési kötelezettségének nem tudott eleget tenni, a kölcsönadó a valótlan tartalmú nyilatkozat felhasználásával megszerezte a kölcsönvevő ingatlanát. A két ellenjegyző ügyvéd 673 ilyen jogügylet elkészítésében vett részt. A csoport tevékenysége Észak-Magyarország több megyéjére, de az ország más területére is kiterjedt.

A kölcsönt nyújtó személyek ily módon 97 ingatlannak szerezték meg a tulajdonjogát. Az ingatlanokat a tulajdonjog átvezetését követően rövid időn belül értékesítették, illetve a "jobb helyen" lévő ingatlant saját maguknak megtartották. A csoport ilyen formán tevékenysége során több mint 290 millió forint jogtalan anyagi haszonra tett szert.

Az eljárás során gyanúsítottként kihallgatott személyek terhére különféleképpen minősülő bűnszervezetben, társtettesként, üzletszerűen elkövetett, jelentős kárt okozó csalás, zsarolás, közirat-hamisítás, valamint jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette megalapozott gyanúját állapították meg. A bűncselekmények büntetési tétele három-, illetve ötéves, valamint kettőtől 16 évig terjedő szabadságvesztés. A nyomozás befejezését követően az ügyet vádemelési javaslattal a hajdú-bihari rendőrök átadták a miskolci ügyészségnek – mondta Sápi Tibor.