Fidesz: a családok a legnagyobb vesztesek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint a családok a Gyurcsány-csomag legnagyobb vesztesei - hangsúlyozta Pelczné Gáll Ildikó frakcióvezető-helyettes és Soltész Miklós, a Fidesz-KDNP frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője.

A Fidesz számításai szerint egy átlagos kétgyermekes család, ahol a szülők 169 ezer forintos bruttó havi átlagkeresettel rendelkeznek, 2007-ben 240 ezer forintos költségnövekedéssel számolhat az áfaemelés és az energiaárak növekedése, valamint a munkavállalói és az egészségbiztosítási járulék emelése miatt. 

Ezt a családot példaként véve az egészségbiztosítási és a munkavállalói járulék emelése miatt évente 71 ezer forint egyenként a szülők keresetvesztesége, míg az áfa- és az energia-áremelés 98 ezer forintos évi többletkiadással jár. A Fidesz számításai szerint a Gyurcsány-csomag intézkedései az átlagos egygyermekes család kasszáját évente 210 ezerrel, egy három gyermekesét pedig 255 ezerrel terhelik meg. 

Pelczné Gáll Ildikó azt hangsúlyozta: a Gyurcsány-csomag a vállalkozókat és a családokat egyaránt érinti, a családok azonban nem tudják tovább hárítani a megszorítások miatt egyre növekvő terheket. Ideje, hogy a kormány visszavonja a csomagot.

Soltész Miklós (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségbiztosítási és a munkavállalói járulék emelése miatt még bruttó 100 ezer forintos havi kereset esetén is évi 42 ezer forint a veszteség, míg a szellemi foglalkozásúak 239 ezer forintos átlagkeresetével számolva már évi 100 ezer forinttal lesz kevesebb a fizetés. 

Emellett az élelmiszerárak növekedésével járó áfaemelés és az energiaárak növekedése miatt egy átlagos egygyermekes családnak évente 71 ezer forint, egy háromgyermekesnek viszont már 112 ezer forint többletkiadással kell számolnia. 

Sosem tudhatjuk azonban, hogy "ez a sarc lesz-e a végső" - fogalmazott Pelczné Gáll Ildikó utalva arra, hogy az egészségüggyel foglalkozó Zöld könyvben a kormány felvetette a vizitdíj, a receptdíj és a kórházi étkezési hozzájárulás kérdését is, és a felsőoktatásban bevezette a tandíjat.