A fotóriportert a helyi fogdába vitték, ahol elvették értékeit, arccal a falhoz állították majd kihallgatták. A kihallgatást végző főhadnagy végül megnézte a fotós gépében lévő memóriakártya összes felvételét és megállapította: egyik sem pedofil fotó. A fotóriporter szabadon távozhatott, panasszal akkor nem kívánt élni. A Népszava szerint munkatársuk kezén ma is jól látszanak a bilincselés okozta hámsérülések.
A lapnak nyilatkozó Németh Zsolt kriminológus, a Rendőrtiszti Főiskola tanára felháborítónak nevezte az intézkedést. A szakember rámutatott arra, hogy a fotóst - saját elmondása alapján - nem igazoltatták, vagyis az előállítás jogszerűsége csak akkor állhat fenn, ha bűncselekmény elkövetésén érték volna tetten. A közterületen való fényképezés azonban nem minősül bűncselekménynek - jegyezte meg. Ráadásul a fotós állítása szerint nem gyanúsítottként, vagy tanúként hallgatták ki, csupán "elszámoltatták". Utóbbi esetben azonban a személyi szabadságát nem lehet korlátozni, előállítása pedig egyértelműen jogszerűtlen volt.
Bíró Gábor, a Somogy megyei rendőrkapitányság referense úgy nyilatkozott: két lengyel és két német édesanya (mindketten magyar származásúak) jelentették a járőröknek, hogy egy személy fényképezi a meztelenül fürdő gyermekeiket és felszólításuk ellenére sem hagyja abba. Szerinte a rendőrök felszólították fotóst, hogy igazolja magát, aki ezt nem tette meg és "passzív ellenállást mutatott"; ezért kellett megbilincselni.
A rendőrség tájékoztatása szerint csak "elszámoltatás" történt, mivel a gyanúsításhoz megalapozott gyanúra lett volna szükség. Mivel bizonyítást nyert, hogy a balatoni felvételek egyike sem pornográf jellegű, ezért a személyt elengedték, kapott egy igazolást, panasszal nem élt - mondta a szóvivő.
A Népszava az eset miatt a Magyar Újságírók Országos Szövetségéhez és az illetékes ombudsmanhoz fordul, valamint feljelentést tesz az ügyészségen.