Rendőrség: jogszerű volt a Népszava fotósa elleni eljárás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törvényes és jogszerű volt a Népszava fotóriporterével szembeni rendőri intézkedés - közölte Horváth József, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója kedden, kaposvári sajtótájékoztatóján. A napilap főszerkesztője felháborodásának adott hangot a történtekkel kapcsolatban.

Az országos napilap hétfői számában arról számolt be, hogy hivatásos fotóriporterét bilincsbe verve vitték el a rendőrök a hét végén a zamárdi strandról, mert azt hitték róla, hogy pedofil képeket készít.
 
Horváth József közölte: a rendőrség további eljárásig lezártnak tekinti az ügyet. Mint mondta, jelenleg nincs tudomása arról, hogy a történtek miatt bárki is feljelentést tett volna a rendőrségen, vagy az ügyészségen.
 
Egyúttal azonban arra is kitért, hogy a rendőrök "nem kellő alapossággal és körültekintéssel jártak el" az intézkedés során. Nem vették fel a bejelentő adatait, s nem vették jegyzőkönyvbe az általa elmondottakat, továbbá úgy vélte: mutathattak volna "nagyobb empátiát" az intézkedés alá vont személlyel szemben. E miatt feltehetően fegyelmi eljárás indul ellenük - mondta a közbiztonsági igazgató. 
 
A Népszava fotóriporterének  beszámolója szerint a helyszínen módja sem volt igazolnia magát. A történtek miatt az országos rendőrfőkapitány soron kívüli vizsgálatot rendelt el.
 
A vizsgálatról készült jelentést ismertetve közölte: a három járőrszolgálatot teljesítő rendőrt egy magyar-német kettős állampolgárságú nő állította meg azzal, hogy a strandon egy férfi a meztelenül fürdőző, napozó gyerekeket fényképezi, és ezt akkor is folytatta, miután szóltak neki, hogy ne tegye.
 
A bejelentő elkísérte a rendőröket egy fekvő férfihoz - útközben a strandolók közül többen is mutatták a rendőröknek, hogy merre találják -, akit a kollégák felszólítottak, hogy igazolja magát, s azt is közölték, hogy ezt miért kérik - idézte az intézkedő rendőrök által  elmondottak alapján az előállítás előzményeit Horváth József.
 
Hozzátette: miután ennek háromszori felszólításra sem tett eleget, azaz sem iratokkal, sem adatainak bemondásával nem igazolta magát, "nem mutatott együttműködést", megbilincselték és előállították a balatonföldvári rendőrőrsön.
 
Miután a felvételek ellenőrzése során bebizonyosodott, hogy egyetlen egy kép sem készült meztelen gyerekekről, a férfit elengedték - tette hozzá. Megjegyezte: a Népszava fotósa akkor a rendőri intézkedést ellen nem tett panaszt.    A Népszava hétfőn azt írta: az eset miatt a Magyar Újságírók Országos Szövetségéhez (MÚOSZ) s az illetékes ombudsmanhoz fordul, valamint feljelentést tesz az ügyészségen.

A MUOSZ elnöke még aznap tiltakozását fejezte ki az ügy kapcsán, s a történtek miatt Bene László országos rendőrfőkapitányhoz írt levelében tájékoztatást kér, egyúttal felajánlotta a szervezet jogi képviseletét egy esetleges jogi eljárás során.
 
"Ez nem vizsgálat, hanem önigazolása annak, ami nem menthető" - nyilatkozta a történteket felháborítónak nevezve Németh Péter, a Népszava főszerkesztője.