A kormányfő a Brüsszelnek szeptember elején benyújtandó dokumentumról közölte: a konvergenciaprogram nem az euróról szól, hanem arról, hogy a közpénzügyek hogyan kerülnek olyan állapotba Magyarországon, hogy be lehessen vezetni az eurót. Gyurcsány Ferenc elmondta: a program azt tartalmazza, hogyan, mikor és milyen intézkedésekkel érhetjük el az uniós fizetőeszköz bevezetéséhez szükséges egyensúlyt.
A kormányfő azt mondta: ő amellett van, hogy ha megvan az egyensúly, akkor Magyarország viszonylag rövid idő alatt vezesse be az eurót. Kérdésre válaszolva elmondta: különböző alternatívákat vizsgálnak, hogy hogyan lehet visszatérni az egyensúlyi pályára. Az alternatívákban a kritériumok 2008, 2009, illetve 2010-es teljesítése szerepel - közölte, hozzátéve, hogy a konvergenciaprogram nagyon fontos társadalompolitikai, gazdasági döntéseket tartalmaz a következő évekre.
A minimálbér adómentességének eltörlésére vonatkozó laphírrel kapcsolatban, kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc elmondta: az adójogszabályokat a parlament elfogadta, azok érvényesek, és a kormányzat nem dolgoz ki ilyen tervet.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az MDF kezdeményezi, hogy Gyurcsány Ferenc jövő hétfőre hívja össze az általa létrehozott konvergenciatanácsot, és tegye lehetővé, hogy az ülésen részt vegyenek a parlamenti pártok képviselői is.
A párt szerint így a gazdaság tényleges állapotának ismeretében, közös megegyezéssel lehet meghatározni az euró bevezetésének végső, mindenki számára vállalható időpontját, amely így szerepelhet a konvergenciaprogramban.
A közlemény szerint az első őszinte gesztus a kormány részéről, hogy a miniszterelnök beismerte, "fogalma sincs, hogy mikor akarja, illetve tudja az eurót bevezetni", annak ellenére, hogy néhány nappal ezelőtt pénzügyminisztere még azt nyilatkozta, a konvergenciaprogram tartalmazni fogja a bevezetés céldátumát.
Az MDF szerint az euróbevezetés pontos dátumának ismerete nélkül tervezhetetlenné válik a magyar családok és vállalkozások jövője, elbizonytalanodnak a befektetők, valamint megerősödhet a forint elleni spekuláció, ami az eddiginél is nagyobb veszélybe sodorhatja a magyar gazdaságot - áll a közleményben.