© Fazekas István |
"Egy tanulság biztosan van. Eddig keveset szerepeltem. A jövőben nagyobb figyelmet kell fordítani annak bemutatására és megmagyarázására, mit és miért tesz az elnök" - jelentette ki Sólyom László.
Az államfő azt mondta, elnöksége első éve leginkább a külpolitikában hozott mérhető, kézzel fogható eredményeket. Összesen 32 államfővel találkozott, jó személyes kapcsolatok épültek ki. Megjegyezte: különösen a négyszemközti megbeszéléseken sikerült a megfelelő hangot megtalálni ahhoz, hogy megértesse Magyarország helyét és törekvéseit a régióban, azt, hogy miért és hogyan határozzák meg a szomszédos országokban élő magyar kisebbségek a külpolitikát.
Hangsúlyozta: a kormány külpolitikai irányvonalát kell követnie, de az alkotmány keretein belül önálló hangot visz ezután is. Úgy vélte, nagy visszhangja volt, hogy Bush amerikai elnöknek szóba hozta: a terrorizmus elleni harc csak az emberi jogok és a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett lehet sikeres.
Kérdésre válaszolva Sólyom László közölte: szükség esetén megteszi a maga lépéseit a magyarellenes szlovákiai kijelentések kapcsán, ám nem feltétlenül a sajtónyilvánosság előtt. A Gyurcsány-csomagot tartalmazó törvény aláírásáról a köztársasági elnök azt mondta, hogy az adott helyzetben és pillanatban nem volt az ország számára jobb alternatíva. Hozzátette: nem győződött meg kétségtelen alkotmányellenességről a törvény szövegében.
A korábban a Zengőre, jelenleg a Tubesre tervezett NATO-lokátor telepítése ügyében Sólyom László feltétlenül szükségesnek tartja, hogy korrekt hatástanulmányok készüljenek, és azokat nyilvánosan megvitathassa a pécsi lakosság.
Az államfő elmondta, hogy az őszi parlamenti ülésszak első napján tesz javaslatot az Országgyűlésnek a legfőbb ügyész személyére. Megemlítette, hogy vannak jelöltjei, több személyt meg fog hallgatni, és kikéri a szakmai szervezetek állásfoglalását is.