A magyar betegek kétharmada alultáplált

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarországon vizsgált betegek kétharmada alultáplált, az egészségügyi reformról szóló Zöld Könyv ennek ellenére sem kínál megoldási javaslatot a helyzet felszámolására - olvasható a NutriAction elnevezésű civil szervezet közleményében.

A NutriAction akciója során országszerte háziorvosok és szakorvosok vizsgálták meg a hozzájuk érkező betegek tápláltsági állapotát. A márciustól zajló felmérésből kiderült, hogy milyen mértékben érinti a magyar betegeket jelenleg az úgynevezett betegséghez kapcsolódó alultápláltság.

NutriAction
A NutriAction a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Orvosi Kamara Alapellátási Háziorvosi Szekciója, a Magyar Betegjogi Közhasznú Egyesület, a Magyar Mesterségesen Táplált Betegek Szövetsége és a COPD-s Tüdőbetegek Egyesülete összefogásával jött létre. A NutriAction program keretében 3.700 háziorvos és 1.500 szakorvos egy héten át vizsgálta az érintett betegcsoportokat, és szükség esetén kezdeményezte kezelésük elindítását. A vizsgálat során több mint 1.300 beteg testtömeg-indexét, tápláltsági állapotát és ezzel összefüggő tüneteit regisztrálták fővárosi és vidéki kórházakban és háziorvosi rendelőkben.
A vizsgálat szerint a vizsgált személyek körében csupán csak minden harmadik beteg tápláltsági állapota tekinthető ideálisnak. Az orvosok által elvégzett szűrés alapján viszont a betegek kétharmadának állapota az alultápláltság szempontjából kockázatosnak bizonyult.

A betegek több mint fele a kifejezetten magas rizikójú kategóriába tartozik, s csak 17 százalékuk állapota tekinthető közepes kockázatúnak. Az alultápláltság már a 29 év alattiak körében is hasonlóan magas arányban jelentkezik, mint az idősebbek esetében. A vizsgálat alapján a legveszélyeztetettebbek a középkorú, 50 és 64 év közötti, illetve a legidősebb, nyolcvan év feletti férfiak.

"Az egészségügyi tárca által összeállított Zöld könyv nem tér ki a magyar betegek lesújtó tápláltsági állapotának ismertetésére, és nem tartalmaz megoldási modellt a probléma megnyugtató kezelésére, holott a betegek kétharmadát érintő alultápláltság csökkenti a gyógyulás esélyét, meghosszabbítja a felépülést, továbbá súlyos szövődmények kialakulásához vezet" - olvasható a közleményben.

A civil szervezet ezért a az egészségügyi tárca figyelmébe ajánlja az általuk elvégzett felmérést, tekintettel arra, hogy - mint írják - az elégtelen tápláltsági szint "amellett, hogy jelentős mértékben károsítja a magyar társadalom egészségi állapotát, beláthatatlanul magas költségekkel terheli a magyar egészségügyet is". "A NutriAction szervezői remélik, hogy a riasztó adatokat látva a minisztérium kiegészíti a reformtervezetet az alultápláltság visszaszorítását célzó lépésekkel" - teszik hozzá.

A szervezők legfontosabb célkitűzése az alultápláltság visszaszorításának mielőbbi megkezdése. Ennek érdekében a felmérés eredményeit eljuttatják Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz és Molnár Lajos egészségügyi miniszterhez.

Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke a közleményt kommentálva elmondta: a NutriAction egy franciaországi civil szervezetről vett példát. Míg azonban Magyarországon csupán a betegséghez kapcsolódó alultápláltságot vizsgálták, Franciaországban az időskorú emberen is végeztek ilyen szűréseket, és a szervezettel a francia Egészségügyi Hatóság is együttműködött - emelte ki a két kezdeményezés eltérő jellegét.

A NutriAction felhívja a figyelmet arra is, hogy korábban még közelítő pontosságú adatok sem álltak rendelkezésre arról, hány alultáplált beteg van ma Magyarországon.