Gyurcsány szónokolt Bakács, Lovasi, Hankiss és Kokó klubjában

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint a nevével fémjelzett csomag nem reform, hanem kényszerű kiigazítás. A miniszterelnök erről a Szeretem Magyarországot Klub csütörtöki budapesti rendezvényén beszélt.

A Gyurcsány-csomag az elmúlt hat évben felhalmozott számla kifizetése – mondta Gyurcsány Ferenc. A kiigazítás hiánya elveszi annak a lehetőségét, hogy valamikor jobb legyen az országnak – hangsúlyozta.

Sok minden feltorlódott az utóbbi években Magyarországon, amit egészen idáig nem orvosoltak – mondta a kormányfő. Ezek között a rendszerváltás óta változatlanul hagyott dolgok is vannak, de sok olyan is, ami még a Kádár-korszakból, vagy száz év óta maradt itt – tette hozzá.

Gyurcsány Ferenc a főként a klub tagjaiból álló hallgatóság előtt arról is beszélt, Magyarországon újra kell fogalmazni az egyéni és a közfelelősség kérdését. Ezzel kapcsolatosan megjegyezte, a politikusok önmagukban nem tudnak változtatni az országon, ahhoz mindenkinek hozzá kell járulnia valamivel.

A márciusban alakult Szeretem Magyarországot Klub tagjainak sorában írók, újságírók, tévés személyiségek, zenészek, sportolók, vállalkozók és más közismert személyiségek szerepelnek, köztük Bakács Tibor Settenkedő, Bojár Iván András, Bródy János, Csányi Vilmos, Czeizel Endre, Gerendai Károly, Hajós András, Hankiss Elemér, Kovács "Koko" István, Lovasi András, Müller Péter Sziámi, Novák Péter, Uj Péter, Vámos Miklós és Somody Imre.

Az áfa visszaadását reális igénynek tartja Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. A Debrecenben tartózkodó mezőgazdasági miniszter a Hajdú-Bét károsultjainak fórumán elhangzottakra reagálva elmondta: "a józan ésszel ellentétes, hogy valaki a nem létező bevétele után fizessen áfát".
 
A miniszter tájékoztatása szerint már tárgyalnak erről a Pénzügyminisztériummal, s törvénymódosítással megoldható a probléma. "Ez járható út, de ez sem gyors" - tette hozzá. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy csütörtöki sajtótájékoztatón az erre vonatkozó kérdésre úgy válaszolt, hogy ebben az ügyben folynak eljárások, amelyek eredményét meg kell várni. Mint mondta, "nagy megfontoltsággal kell a kormánynak minden kártalanításban részt venni, mert holnapután egyébként mindenki, aki valamilyen módon vesztett egy gazdasági-üzleti kapcsolaton, ott fog állni előttünk, hogy fizessük ki mi". Hozzátette ugyanakkor: ezzel együtt komolyan kell venni valamennyi kistermelő gondját, baját. Ha kiderül, hogy a kormányzatnak ebben van kötelessége, azt meg fogja tenni.