Hódi László elmondta, az eddig kirótt bírságok összege valamivel kevesebb, mint a tavalyi év hasonló szakaszában volt, amikor is több mint négy és félmillió forint bírságot szabtak ki, a parlagfű-koncentráció mégis jelentősnek mondható a megyében. A növényvédelmi bírság összege húszezertől kétmillió forintig terjedhet; a szankció mértéke pedig a terület nagyságától függ.
Az esetek többségében húszezer forinttal sújtották a gondatlan tulajdonosokat, de hatvan, illetve százötvenezer forintos büntetést is kiszabtak. Hozzátette: közérdekű védekezést több mint 60 eseten rendeltek el, 30 alkalommal végre is hajtották a kaszálást; a többi esetben a bírságoló határozat hatására a tulajdonosok elvégezték a mentesítést.
A kényszerkaszálások költségeit a földtulajdonosnak kell megtéríteni, ez a tétel jelenleg több mint 600 ezer forintot tesz ki. Parlagfű szempontjából erősen fertőzött a homokháti térség, azaz Kistelek, Mórahalom, Zákányszék, emellett Szentes és Csongrád is jelentősen fertőzöttnek mondható - közölte.
Ismertetése szerint a vizsgálatokban a Földmérési és Távérzékelési Intézet, valamint a megyei földhivatalok vesznek részt, együttesen végezve el a fertőzött gócok felderítését és a terület azonosítását. A szolgálat a közigazgatási eljárásról szóló törvény szerint jár el, így értesítik a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztés Hivatalt is, ha valaki nem tett eleget mentesítési kötelezettségének. A törvény szerint az ilyen gazdánál akár a támogatás is visszavonható, ilyen eset azonban még nem fordult elő - fűzte hozzá a szakember.