"Fehérvár ma Európa-szerte vizsgált, kutatott, elemzett modell, annak modellje, hogyan képes egy város 30 százalék fölötti munkanélküliségből, lerobbant ipartelepekből, bizonytalan jövőjű gazdálkodó egységekből álló környezetből 10-12 év alatt Magyarország legdinamikusabban fejlődő városává válni" - mondta Bajnai Gordon. Székesfehérvár azért is az öngondoskodás modellje, mert sikeres pályázatokon eddig 32 milliárd forint többletforrást szerzett fejlesztéseihez, céljai megvalósításához – tette hozzá.
A város turisztikai vonzerejét és megtartó képességét is növelő Hiemer-ház első ütemének 615 millió forint értékű felújítása a sikeres pályázatok eredményeként mindössze 5 millió forintjába került a városnak, a többit pályázatokon, európai uniós és költségvetési támogatásból teremtette elő az önkormányzat.
Az ország most az előtt a kihívás előtt áll, hogy "öngondoskodással hogyan rántja ki magát" a történelmi okok miatt, illetve az elmúlt 15 év során megmaradt elmaradottságból - mondta Bajnai Gordon.
A következő hét évben 8 ezer milliárd forintot fordíthat Magyarország az Európai Unió, illetve kismértékben saját pénzéből arra, hogy lényegesen jobbá tegye az országot – hangsúlyozta a politikus. Ez azonban csak egy része annak, amit elkölthetünk, ha a magántőke is él majd a kínálkozó lehetőséggel.
A város modern, dinamikus fejlődési pályán van, s további lehetőségeket kínál majd számára az Új Magyarország Fejlesztési Terv is – mondta Warvasovszky Tihamér, a város polgármester. Megvannak ugyanis a helységben azok az iparágak, amelyek fejlesztését a terv célul tűzte ki, és amelyek fejlődésének eredményeként a település a nanotechnológia városává válhat – hangsúlyozta.
Az avatóünnepséget követően újságírók kérdésére Bajnai Gordon elmondta, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi vitája már folyik. Az ágazati és a civil szervezetekkel és az érdekképviseletekkel tartott egyeztetéseket követően szeptember 19-én tartják a parlamenti vitanapot.