Visszavonták a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) azon főosztályvezetőjének vezetői megbízását, aki a MeH nevében aláírta a szerződést az augusztus 20-i ünnepséget szervező céggel, fegyelmi eljárás indult az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletese ellen, aki e-mailben értesítette a katasztrófavédelmet a közelgő viharról, vizsgálják az OMSZ vezetőjének felelősségét, felmentették azt a katasztrófavédelmi ügyeletest, aki nem olvasta el az OMSZ-től kapott értesítést, és a katasztrófavédelmet vezető személyek felelősségét is vizsgálják. Mindezt Szilvásy György kancelláriaminiszter mondta el Danks Emese kormányszóvivővel közösen tartott keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A MeH nevében Bodor Tibor főosztályvezető kötött szerződést a Nexus Kft.-vel, az ő vezetői megbízását visszavonták. Fegyelmi eljárás indult az OMSZ ügyeletese ellen, és vizsgálják Dunkel Zoltánnak, a szervezet elnökének a felelősségét.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál (OKF) felmentették Nyitrai Béla ügyeletvezető alezredest, aki nem olvasta el az OMSZ-től e-mailben kapott, a piros szintű riasztásról szóló értesítést. Fegyelmi vizsgálat indult Bodnár Sándor osztályvezető és Demeter István főosztályvezető ellen, személyes felelősségüket kiderítendő.
Szilvásy György elmondta: Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter vizsgálatot kezdett Tatár Attilával, az OKF főigazgatójával és helyettesével, Muharay Árpáddal szemben "annak megállapítása érdekében, terheli-e őket szakmai-személyi felelősség a szervezet működésében tapasztalható problémák miatt".
A kancelláriaminiszter hangsúlyozta, szakemberek szerint vis maior helyzet alakult ki, amit nem lehetett volna elkerülni. "Illetékes döntéshozókhoz olyan információ, amely a tűzijátékot jóval megelőzően lehetővé tette volna azt, hogy érdemben megvizsgálják a tűzijáték elmaradásának kérdését, nem került elő" - emelte ki Szilvásy György.
A MeH-et vezető miniszter az MTI kérdésére kitért arra is, hogy a politikai következtetéseket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hivatott levonni. Az általa vezetett vizsgálat szakmai kérdések alapján elemezte az augusztus 20-i eseményeket – tette hozzá. A vizsgálat most zárult le, és ennek nem az a következménye, hogy miniszternek kellene távoznia a kormányból – mondta Danks Emese egy, a kormánytagok felelősségét firtató kérdésre válaszolva.
A sajtótájékoztatón egy idő után a kormányszóvivő nem engedélyezett több újságírói kérdést, s Szilvásy Györggyel együtt elhagyta a termet.
Voltak hiányosságok abban a szerződésben, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kötött a Nexus Kft-vel az augusztus 20-i rendezvények lebonyolítására - közölte a hivatalt vezető miniszter a vasárnapi viharkatasztrófa kapcsán kezdeményezett vizsgálat lezárását követőenSzilvásy György a hiányosságokat ismertetve elmondta, hogy a katasztrófaterv alapvetően a tűzzel összefüggő helyzetekre terjedt ki, az időjárás okozta katasztrófahelyzetet nem részletezte. A szerződésben nem foglalták bele, hogy előzetesen meteorológiai jelentést kellett volna kérni. A biztonsági követelmények elnagyoltak voltak – tette hozzá.
Ezek a hiányosságok a rendezvények lebonyolítását nem, de az azt követő helyzetet nehezítették – mondta Szilvásy. Ebből közvetlenül kár nem származott, inkább a hosszabb távú következtetések levonására alkalmasak – jegyezte meg. Az előzményeket felidézve közölte: az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzései folyamatosak voltak a katasztrófavédelem számára, először szombaton adott olyan jelzést, amelyből a vasárnapi viharra lehetett következtetni.
A közép-magyarországi régióra vonatkozó értesítés vasárnap először 19:39-kor érkezett, amely rögtön piros jelzésű riasztás volt, és 80-90 km/h szélsebességet prognosztizált. Az erről szóló e-mailt a katasztrófavédelem ügyeletese nem nézte meg időben, ezt a vizsgálat megerősítette - mondta. A vizsgálat során megállapították azt is, hogy az OMSZ nem győződött meg arról, a riasztás vajon eljutott-e az illetékesekhez – tette hozzá. Szilvásy György felidézte: egy kormányrendelet alapján a két szervezet megállapodást kötött egymással, amely szerint e-mailben, faxon és telefonon is át kell adni az értesítést.
A miniszter kitért arra is, hogy a dunai vízi rendészet 20:40-kor kapott tájékoztatást a balatoni vízi rendészettől, amelynek alapján a BRFK 20:46-kor kért tájékoztatást az OMSZ-től, ebben az szerepelt, hogy a fővárosban vihar várható, és mintegy 80-90 km/h széllel kell számolni. A rendőrség 20:58-kor újra információt kért, és az OMSZ ekkor már 100 km/h-s szélsebességet jelentett. A miniszter megismételte, hogy a vizsgálat megállapította: az augusztus 20-i tűzijáték előkészítését illetően a lebonyolító cégek betartották az összes hatósági előírást, a szerződésben foglalt összes követelményt.
A Fidesz számára elfogadhatatlan az eredmény
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyette szóvivője közölte, hogy a Fidesz számára teljességgel elfogadhatatlan a Szilvásy György által lefolytatott vizsgálat eredménye. Az ellenzéki párt úgy látja, hogy nem vették figyelembe azokat a jogi normákat, amelyek egyértelműen megnevezik, hogy mi a feladata egy ilyen rendezvény esetében a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek, valamint a Védelmi Bizottság vezetőjének, azaz Budapest főpolgármesterének.
Ezekből az intézkedésekből csak az látszik, hogy politikus nem vállal felelősséget, és hozzájuk képest alacsonyabb beosztású embereket tesz felelőssé ezért az ügyért, miközben a politikának kellett volna döntéseket hoznia - mondta. A Fidesz felszólítja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy független szakértők bevonásával azonnal vizsgálja meg Szilvásy György kancelláriaminiszter, valamint Demszky Gábor főpolgármester személyes felelősségét az ügyben - hangsúlyozta a politikus.