"Egy piknik, amely megváltoztatta Európát" - hangzik a november 12-ig nyitva tartó rendezvény mottója, melynek pontos helyszíne Berlin Marienfelde nevű városrésze, ahol egykor a menekültek befogadására szolgáló szükségtábor működött. Az egykori tábor helyén alapítványi támogatással a menekültek személyes tárgyain, videofilmeken, továbbá korhű dokumentumokon keresztül igyekeznek bemutatni a szervezők az akkor történteket.
1989. augusztus 19-én Sopronpusztánál több száz keletnémet jutott át a határon az egykori vasfüggönyön túlra a magyar-osztrák határ ideiglenes, alig három órán keresztül tartó megnyitásakor. Ez a gesztusértékű tett - Hermuth Kohl legendássá vált mondata szerint - verte ki az első téglát a berlini falból. A pikniket követően a volt szocialista tömb országaiban felgyorsultak az események. A magyar határ szeptemberi 11-i megnyitása volt az első lépés. Ezt követte a vasfüggöny lebontása, ami a volt NDK összeomlásáig vezetett, és lehetőséget adott a német újraegyesüléshez.
Kiállítás a páneurópai piknik kapcsán
Utolsó frissítés:
Tizenhét évvel ezelőtt Sopronpusztánál tartott, úgynevezett páneurópai piknik évfordulójához időzítve nyílt kiállítás szombaton Berlinben.