A demonstráció célja, hogy felhívják a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyek az egészségügy átalakításával következhetnek be - mondta Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke, aki maga is bekapcsolódott az élőláncot alkotó tiltakozók közé.
Az alelnök emlékeztetett arra, hogy az Egészségügyi Minisztérium meg akarja változtatni a gyógyszerellátás rendjét: az állam által szabályozott rendszer helyett a szabadpiaci versenyt akarja bevezetni. A szabadpiaci versenyben nem a betegek érdeke, hanem az üzleti szempontok érvényesülnek. Ezért ez elfogadhatatlan a magyar gyógyszerészek számára - magyarázta az alelnök.
Azokban az európai uniós országokban, ahol liberalizálták az ellátást, romlott a kistelepülések gyógyszerbiztonsága, új patikák pedig csak a nagy forgalmú helyeken nyíltak. A nem támogatott gyógyszerek ára ezekben az országokban ráadásul magasabb is. Horváth Tamás szerint a gyógyszerek patikán kívüli árusítása megnöveli a gyógyszerhamisítás, a gyógyszermérgezés, valamint a téves gyógyszerezés kockázatát. Továbbá a minisztérium a Zöld könyvről nem kezdeményezett valódi társadalmi vitát, a szakmai kérdésekről pedig nem hajlandó érdemben tárgyalni.
Élőlánccal tiltakoztak a gyógyszerészek
Utolsó frissítés:
A gyógyszerellátás rendszerének védelmében, élőláncot alkotva tartottak tízperces demonstrációt a gyógyszerészek a Magyar Gyógyszerész Kamara épületénél, elutasítva a patikaliberalizációt, s védelmükről biztosítva a kamarát.