Kiss Péter szakminiszter szerint a szakképzés területén a már megkezdett változások folytatására van szükség. Mint mondta, a következő időszak fejlesztéspolitikájának egyik pillére a szakképzés területén valósul meg. Az lenne a cél, hogy a jól képzett szakember keresetével fel tudjon kapaszkodni a középosztály felső részébe, társadalmi presztízsével akár megelőzze az átlag diplomások körét is - tette hozzá.
A miniszter a szakképzés jelenlegi problémái közé sorolta a tanulók elfogadhatatlan mértékű lemorzsolódását, a munkaerőpiac és a szakképzés közötti összhang hiányát. A munkaerőpiac, a gazdasági élet, és a szakképzés közötti szorosabb kapcsolat érdekében még ebben az évben meghozzák a szükséges szabályokat a pályakövetés rendszerének kialakítására, meghatározzák a hiányszakmák körét, valamint megteremtik ezen szakmák emeltszintű oktatásának feltételeit.
A minőségbiztosítás és a szakmai vizsgák kapcsán Kiss Péter elmondta, hogy 2008. december 31-ig biztosítják, hogy valamennyi szakképzést folytató intézmény alkalmazhassa az európai minőségbiztosítási szabályokat. Emellett tovább folytatják a térségi integrált szakképző központok (TISZK) létrehozását. 2007 és 2013 között 30-40-el bővülne a hálózat több mint 100 milliárd forintos ráfordítással.
A miniszter emellett fontos feladatnak nevezte a különböző képzések során szerzett vizsgabizonyítványok összemérhetőségének megteremtését, és azt, hogy a szakképzés munkaerő-piaci eredményessége megjelenjen az intézmények finanszírozásában is.
Arató Gergely, az oktatási és kulturális minisztérium államtitkára a szakképzés-fejlesztés feladatai közé sorolta a nyelvi képességek javítása érdekében a nyelvi előkészítő évfolyam általánossá tételét a középiskolákban, a lemaradó diákok felzárkóztatására külön osztályok létrehozását, a pedagógusok munkájának értékelését, a minőségbiztosítás rendszerének kialakítását.