© AP |
A székház aulájánál lévő összetört kirakatú büfé készletet szinte teljesen kifosztották a tüntetők. Cigarettát, üdítőket, csokoládékat és süteményeket majszoló emberek járkáltak fel-alá a folyosókon, még olyan is akadt, aki rendőrpajzsot vitt magával az épülettől alig pár méterre, csoportosan várakozó rendőrök mellett.
Az üvegtörmelékek között botorkáló emberek közül az MTI tudósítóját egy tinédzserkorú fiatal azzal figyelmeztette, hogy vigyázzanak, mert "téglákat visz". Többek kérésére aztán megmutatta a kabátjával betakart holmit, ami nem téglakupac, hanem egy személyi számítógép volt. Néhányan arra kérték vigye vissza a tárgyat, mert, mint mondták, "nem ezért jöttünk", de a fiatal kisétált az épületből az eltulajdonított számítógéppel.
Így kezdődött
Az MTV székháza elé tíz órakor érkezett az első, 20-30 tagú csoport, majd miután több résztvevő elmondása szerint nem engedték, hogy élő adásban ismertessék céljaikat, a megmozdulás több vezetője, köztük Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke visszament a Kossuth térre, hogy áthívja az ott demonstrálókat.
Miután a tömeg megpróbált benyomulni az épületbe, több könnygázgránátot dobtak a tüntetők közé. Először sikerült leszorítania demonstrálókat a székház elől, ám később újra feljutottak. Hétfő éjjel tizenegy óra tájban betörte a Magyar Televízió bejáratát a székházat ostromló tömeg, de ekkor a rendőrök még megállították előrenyomulásukat.
© AP |
Ennek ellenére később - kedd hajnalban negyed kettőkor - a tüntetők közül többen benyomultak az MTV aulájába és elfoglalták az épületet. Néhány demonstráló az egyébként üres elnöki folyosóra is eljutott, sokan ki-be járnak a székházból.
A Szabadság téren történt események miatt több mint ötven ember került kórházba, köztük több rendőr. A téren álló szovjet hősi emlékművet is megrongálták a tüntetők. Ezt követően a Kossuth téren ismét egyre több ember gyűlt össze.
Politikusi reakciók
© AP |
Navracsics Tibor, a Fidesz országgyűlési képviselő-csoportjának vezetője azt mondta, az MTV székháza előtt tüntető emberek a Gyurcsány Ferenc hazugságai miatt megrendült demokrácia "következményeiként" jelentek meg az utcákon. Részletesebben.
Dávid Ibolya MDF-elnök azt javasolta, Gyurcsány Ferenc kérjen bocsánatot, aztán távozzon a közéletből, a Fidesz pedig szólítsa vissza az embereket az utcáról. Részletesebben.
Ezt be kell fejezni, nem ez a 21. század Magyarországa - mondta Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kedden hajnalban. Részletesebben.