Politológusok szerint Gyurcsánynak mennie kéne

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Televízió Napkelte című műsorában politológusok elemezték a kialakult politikai helyzetet és a lehetséges megoldásokat.

Rendőrsorfal Budapesten. Átmeneti megoldás
© AP
A Napkelte műsorában Bence György, Lengyel László, Stumpf István és Tamás Gáspár Miklós fejtette ki nézeteit a jelenlegi politikai helyzetről, s egyetértettek abban, hogy Gyurcsány Ferenc pozíciója egyre tarthatatlanabb, s alighanem az volna a legjobb, ha távozna posztjáról.

Abban is egyetértettek az elemzők, hogy a megszorító intézkedéseken alapvetően nem lehet változtatni, hiszen ha Brüsszel – a remények szerint – elfogadja a konvergencia programot, akkor attól lényegesen eltérőt már nem lehet csinálni.

Sőt még abban is egyetértés volt, hogy elmaradtak a szakmai és társadalmi egyeztetések a konvergencia program kidolgozása előtt. Igaz, hogy az ellenzék sem állt elő a saját markáns javaslatival. Így aztán nem volt választási lehetőség abban, hogy mit terjeszthetünk be az EU-nak.

Tamás Gáspár Miklós szerint függetlenül attól, hogy a randalírozással nem lehet egyetérteni (bár szerinte a Bence György által a garázdálkodókat csőcseléknek aposztrofáló kifejezéssel vigyázni kell, s ő maga ezt nem használná), a miniszterelnök nyilvánosságra került vallomása miatt elvesztette az erkölcsi alapot, hogy továbbvigye a programját.

Lengyel László kiemelte, hogy a két fél (Gyurcsány és Orbán vezetésével) olyan távol áll egymástól, hogy igen nehéz lesz politikai megoldást találni. Tudniillik a Fidesz Gyurcsányt beteges hazudozónak és dilettánsnak nevezte, aki pedig kifejezte, hogy nem törődik semmivel, s a programját – mert meggyőződése, hogy az országnak erre van szüksége – tűzön-vizen át véghez viszi.

Orbán Viktor megoldási javaslatáról – a korlátozott jogkörű szakértői kormányról – szólva Stumpf István azt mondta, hogy ez akár úgy is értelmezhető, hogy az ellenzék felajánlja a támogatását a gazdasági stabilizációhoz. Ezért ezt a javaslatot érdemes volna végiggondolni. Már csak azért is, mert – miként ez korábban Tamás Gáspár Miklós is kifejtette –, tárgyalások nélkül az utcán kereshetnek megoldást, a tüntetések fennmaradhatnak, akár a zavargások is eszkalálódhatnak.

Bence György ehhez hozzátette, hogy ezt a kormányt egy kevésbé militáns szocialista politikus, vagy Kuncze Gábor vezethetné, aki például nem hazudott a gazdaság helyzetét illetően. Hogy aztán a szakértői kormány hogyan és kikből állnak fel, az ma még egyáltalán nem világos.

Aczél Endre műsorvezető kérdésére, hogy az ominózus beszéd lelepleződése óta Gyurcsányról a nagyvilágban megjelenő egyre pozitívabb kommentároknak mi az oka, illetve rejt-e valóban politikai kockázatokat a miniszterelnök távozása, mint azt az üzleti körök mondják, a politológusok szintén meglehetősen egységesen válaszoltak: a show Gyurcsány nélkül is mehet tovább, de csomagjától aligha lehet megszabadulni. Az üzleti körök ugyanis Gyurcsányt látták elég elszántnak, hogy egy stabilizációs programot végigvigyen, s róla gondolták, hogy ehhez megvan a politikai támogatottsága is. Ez utóbbi azonban megrendült.

S bár külföldön is voltak példák megszorításokra, s egyes politikusok lemondásának hosszú és heves követelésére, lásd Margaret Thatcher regnálását. De mint Lengyel megjegyezte „Ő értett hozzá”, s mint Bence emlékeztetett: „ Ő előre megmondta, hogy mit fog tenni.”