Rudi: "nem volt petíció, nem volt mit átvenni"

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A petíció állítólag nem hétfőn este, hanem kedd hajnalban készült el, amit az MTV hírigazgatója átvett a tüntetőktől. Rudi Zoltán ezért nem érti, hogyan múlhatott volna a demonstráció elfajulása a petíció átvételén.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője arról beszélt mai sajtótájékoztatóján, hogy Rudi Zoltán megelőzhette volna a hétfő éjszakai tragédiát a Szabadság téren, ha egy közszolgálati televízió vezetőjéhez méltóan átveszi a tüntetők petícióját. Este és éjszaka a tüntetők már a közszolgálati médiumok vezetőinek leváltását követelték.

Hétfőn este azonban még nem volt petíció az MTV Szabadság téri székházába behatoló tüntetőknél, ezért nem is volt mit átvenni tőlük - válaszolt a hvg.hu kérdésére Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke. Ettől függetlenül meggyőzödése, hogy sem ő, sem pedig a vele együtt tússzá vált Navracsics Tibor és Juhász Ferenc sem tudták volna megakadályozni a demonstráció elfajulását.
 
A kedd hajnalra elkészült petíciót - emlékszik vissza Rudi - a további károk mérséklésének szándékával és annak ismeretében vette át Kert Attila hírigazgató, hogy az MTV műsorszolgáltatása akkora szünetelt. Tüntetők - mint mondta - egyébként soha nem a petíció átvételét, hanem annak teljes nyilvánosságra hozatalát, „beolvasását” követelték. "A Magyar Televízió munkatársai törvényesen jártak el, amikor nem engedtek a nyomásnak" - fűzte hozzá a tévéelnök. 

Hibázott ugyanakkor a HírTv - álllítja Rudi Zoltán -, amikor nem vette figyelembe a médiatörvényt, és gyűlöletkeltésre alkalmas műsorszámokat közvetített. Ezért az ORTT, a Magyar Televízió székháza előtti események médiabeli megjelenítésével kapcsolatban hatósági ellenőrzést kezdeményezett, az MTV a vizsgálat mihamarabbi lezárását reméli. A médiatestület nyilatkozata tartalmazza: „a testület határozott álláspontja szerint semmiképpen nem engedhető meg az olyan műsorszolgáltatói magatartás, amely a bűncselekményeket támogatja, az azokkal való azonosulás látszatát kelti. A médiatörvény alapelve, hogy a Magyar Köztársaságban a műsorszolgáltatás szabadon gyakorolható, az információk és a vélemények műsorszolgáltatás útján szabadon továbbíthatók. Ugyanakkor minden műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat, és nem közvetíthet gyűlöletkeltésre alkalmas műsorszámokat. A műsorszolgáltatóknak a közérdeklődésre számot tartó eseményekről tárgyilagosan és kiegyensúlyozottan kell tájékoztatni”.

A köztévé vezetése nem kommentálja viszont, hanem tudomásul veszi a Fidesz azon döntését, hogy a Hír Televíziót ért diszkriminációért az Európai Újságírók Szövetségéhez fordult.