A Fidesz és a Jobbik elhalasztja nagygyűlését

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Fidesz az önkormányzati választások utánra halasztja szeptember 23-ára tervezett nagygyűlését - jelentette be az ellenzéki párt elnökségének döntését Kövér László választmányi elnök csütörtökön, sajtótájékoztatón. A Fidesz kiszivárogtatta: a Nemzetbiztonsági Hivatal jelezte nekik, hogy bizonyos körök robbantásos merényletekre készültek. Mindezt két kormánytag is cáfolta. Petrétei József - más kormánypárti politikusokkal együtt - helyes döntésnek tartja a gyűlés elhalasztását, amelynek biztosítását alkotmányossági szempontból aggályosnak tartja az igazságügyi és rendsézeti miniszter.

Köztársaság helyett Kossuth
A Jobbik hosszas hezitálás után ma délután végül lemondott a szombati Köztársaság téri demonstrációjáról, és inkább a Parlament előtt tüntetőkhöz csatlakozik, mint ahogy eddig is ott volt.

"Az MSZP székháza előtt a belügyi szervek szükséges mértékű biztosítása nélkül nem tudjuk megvédeni a nyilvánvaló és szervezett provokációktól szimpatizánsaink és a tüntetők testi épségét" - fogalmaz Kovács Dávid pártelnök közleményében.

A Fidesz sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az önkormányzati választások utánra halasztják a párt szombatra tervezett Jó Reggelt Magyarország! mottójú rendez-vényét. A hvg.hu-nak tegnap este adott interjúban Szíjjártó Péter, a párt kommunikációs vezetője már kilátásba helyezte a nagygyűlés elhalasztását.  

A Fidesz által összehívott operatív bizottsági ülésre ma egyedül a mentők képviselői mentek el,  a Miniszterelnöki Hivatal és a rendőrség kivonta magát a részvétel alól. Utóbbi, a katsztrófavédelemmel együtt, időhiányra hivatkozva mondta le a találkozót. Miután a biztosítás nem megoldott,  a legnagyobb ellenzéki párt a körülményekre való tekintettel elhalasztotta a Hősök terére szervezett több hónapja bejelentett nagygyűlését — szól a Fidesz hivatalos verziója. Valójában - súgtak a hvg.hu-nak a párt jól informált emberei -  részben a Nemzetbiztonsági Hivatal figyelmeztetésére álltak el a rendezvénytől. Eszerint bizonyos körök robbantásos merényletekkel fenyegetőztek.  Másrészt egyéb provokációktól is tartottak, különösen a Jobbik szombatra meghirdetett párhuzamos demonstrációja  okozhatott volna gondokat. Utóbbi magyarázat élét gyöngíti, hogy a Jobbik már négy napja nyilvánosság elé tárta: szombaton az MSZP székháza előtt demonstrál, és azt követően csatlakozik a Hősök téri fideszes rendezvényhez.

A nemzetbiztonsági szolgálatok illetékese nem kívánta sem megerősíteni, sem megcáfolni a készülő robbantásos merényletről szóló híreket, de hangsúlyozta, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoknak az állampolgárok élete és vagyona védelmében "elsőrendű kötelességük a birtokukba került információk eljuttatása az érintettekhez".

Az alvilágnak jól jöhet a zűr
Egy rendőrségi vallomásból kiderül, már a kilencvenes években tervbe vették budapesti alvilági csoportok, hogy anarchikus állapotot teremtenek a fővárosban. A köztársasági elnöknek szánt nemzetbiztonsági jelentés most is szervezett bűnözői köröket sejt a budapesti zavargások hátterében. A szlovák titkosszolgálat tavasszal hasonló veszélyre figyelmeztette a magyar társszolgálatot, a jelentések akkor robbantásokról szóltak. Részletek.
Kövér László szerint az állam, a kormány nem tudja, nem akarja az állampolgárok alkotmányban rögzített szabadságjogát, a gyülekezéshez való jog békés gyakorlásának feltételeit biztosítani. Mint mondta, a Fidesz több száz fős önkéntes szervezőgárdát toborozott, öt biztonsági szolgálat is garantálta volna nagygyűlés békés lebonyolítását, valamint kész volt arra, hogy egyeztessen a rendvédelmi szervekkel, ezért operatív munkacsoportot hozott létre. Ennek csütörtök délelőtti ülésén azonban csak a Mentőszolgálat négytagú delegációja vett részt, a rendőrség és a polgári védelem azonban – Kövér véleménye szerint – "politikai nyomásra" nem képviseltette magát.



Alkotmányossági szempontból aggályosnak tartja Petrétei József, hogy a magyar rendőrség olyan testulet megbízásából biztosítson egy pártrendezvényt, ahol az irányítási viszonyok nem tisztázottak - válaszolt az Este című műsorban az igazságügyi miniszter arra a kérdésre, hogy köze volt-e a rendőrség hozzáállásának  a Fidesz naggyűlés elhalasztásához. A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy vizsgálatot indítanak az MTV székház megtámadásával kapcsolatos rendőri felelősség kivizsgálására, amint újra rend lesz az utcákon.

„Nagyon örülök, hogy a hétvégi demonstráció közül a rendezők egyet lemondtak, az egyetlen helyes döntést hozták meg” - reagált Gyurcsány Ferenc a Fidesz döntésére. Mint hangsúlyozta, a gyülekezési és szólásszabadság „mindenkinek elidegeníthetetlen joga”, azt korlátozni nem szabad. A miniszterelnök hozzátette, hogy a tüntetők nem ellenfelek, viszont a „felbujtók” a köztársaság ellenségei, akikkel szemben a kormány fellép.

A szocialisták helyes döntésnek tartják, hogy a Fidesz elhalasztja szombatra tervezett demonstrációját - közölte Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes. „Azt is látjuk, hogy a döntés egy újabb politikai forgatókönyvnek a következő lépése”. Ha a Fidesz nem nyer az önkormányzati választáson,  így adhatna újabb lendületet elképzeléseiknek - mondta.

„Világosan kirajzolódott az elmúlt napokban, hogyan épül egy híd Orbán Viktor megszólalásai és az utcai zavargások között” - ismételte meg korábbi vádjait a szocialista politikus, aki szerint a Fidesz elnöke folyamatosan kettős beszédet folytat.

Mesterházy fideszes forgatókönyvről beszélt, amelyben mindenkinek megvan a maga szerepe. Orbán Viktor szerint minden voksra szükség van a kormány elleni meginduláshoz. Ezt az alkotmányos kereteken belül képzeli el, de ettől függetlenül a népet ellenállásra buzdítja. Wittner Mária fideszes képviselő morális forradalomnak nevezi a Kossuth téren történteket. Frakciótársa, Horváth János „mondja azt, hogy a népnek is be kell segíteni”.  Császár Antal, a képviselőcsoport másik tagja nyíltan buzdítja a budapesti vállalkozókat arra, hogy csatlakozzanak az engedetlenségi mozgalomhoz, tartsák vissza adó- és járulékbefizetésüket. „A végső megoldást  pedig Áder János adja meg, amikor egy interjúban arról beszél, hogy akkor lesz béke Magyarországon, ha megtartják az előrehozott választásokat - részletezte a képzeletbeli forgatókönyvet Mesterházy. Még hozzátette:  Magyarországnak és a nemzetnek arra van szüksége, hogy Orbán  tartsa kordában frakciójának szélsőséges tagjait, szólítsa fel politikusait, hogy senkit ne bíztassanak Magyarország alaptörvényének és más jogszabályainak megsértésére.
 
hvg.hu/MTI