Ki, mit mond?
Miközben ma mintegy 10-12 ezer ember követelte Gyurcány Ferenc távozását a fővárosi Kossuth téren, tartott a nyilatkozatháború. Orbán Viktor szerint Schmitt Pál helyesen tette, hogy elment oda, és a téren bejelentette a Fidesz kezdeményezését, amelynek lényege: Utasítsd el az erőszakot, utasítsd el a hazugságot! Mérséklő hatást kell kifejteni - jelentette ki Orbán Viktor a kialakult helyzet kapcsán vasárnap este a tv2 Napló című műsorában. Így nyilatkozott: "felelősen és mérséklő hatást kifejtve szeretnék csak közreműködni ennek a helyzetnek a megoldásában".
A szóban forgó alelnök, vagyis Schmitt Pál Kecskeméten tartott beszédet. Kijelentette, azt várják, hogy a jobboldal jelentős győzelmet ér el, amely ha jogilag nem is kötelezi, de erkölcsileg arra készteti a kormányt, hogy elfogadja a javaslatukat, és egy olyan kormány jöjjön létre, amely az öt parlamenti párt legjobb szakembereiből áll. A Fidesz alelnöke, aki a Református Gimnázium zsúfolásig megtelt nagytermében pártja kecskeméti polgármesterjelöltjének, Zombor Gábornak a nagygyűlésén mondott beszédet.
Európában egy jobb- vagy balközép pártnak soha nem jutna eszébe, hogy saját radikálisaival egy követ fújjon. Ez nem csupán a magyar jobboldal, de az egész magyar demokrácia tragédiája - jelentette ki Gyurcsány Ferenc Budapesten, pártja választási rendezévényén. Hozzátette: fogalma sincs, mit keresnek a magyar jobbközép politikusai a Kossuth téren, ahol a szónokok szélsőséges, radikális, alkotmányellenes és idegengyűlölő beszédeket tartanak.
Ki, hol áll?
"A Hatvannégy Vármegye szélsőséges politikai mozgalmával nem lehet egy platformon a demokratikus közép pártja" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, aki azt is elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Fidesz alelnöke magánemberként beszéljen a Kossuth téren.
Gyurcsány Ferenc az országban kialakult "vita" kapcsán úgy fogalmazott, azok valóban a rendszerváltás nagy vitáihoz hasonlóak, amelyek többek között arról szóltak, ki miért felelős.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, gyakran ironikus mosollyal figyeli a nagy igazmondókat, akik 1998-ban a parlamenti választások előtt még azt mondták, nem lesz bántódása a 4-es metrónak és a Nemzeti Színház tervének. "Vannak önmagukat igaznak mondó emberek, akik úgy tesznek, mintha soha egyetlen pillanatra sem kerültek volna abba a csapdába, amit egyébként mi magunk állítottunk: saját igazságainkat fontosabbnak és kizárólagosabbnak tartottuk, mint elhinni, hogy a mások igazsága is szolgálhatja a közjót" - fejtette ki álláspontját a miniszterelnök.
Megköszönte a "kétmillió budapestinek", hogy a nyugalmat választotta, bár fontosnak nevezte azt is, mit mond húszezer ember a Kossuth téren.
"Örülök annak, hogy az elmúlt napok inkább a demokratikus véleménynyilvánításról szóltak, és örülök, hogy a rendőrség az első dermesztő éjszaka kivételével képes volt nyugalmat, rendet tartani" - szögezte le.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az október elsejei önkormányzati választás, ezen belül Budapest jövője nem arról szól, hogy Demszky vagy Tarlós. Hozzáfűzte: a választás a személyek mögötti értékekről, elvekről, magatartásról szól.
Közös nyilatkozat
A rendezvényen Gyurcsány Ferenc, Molnár Gyula, az MSZP Budapesti Tanácsának elnöke és Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester aláírta a Budapesti Nyilatkozatot, amelyben rögzítik: minden alkotmányos eszközzel készek megvédeni a köztársaság intézményeit, a főváros békéjét és a budapestiek biztonságát. "Kérjük Budapest és az ország minden polgárát, hogy a rendbontásokat és a demokrácia intézményei elleni támadásokat se szóval, se hallgatással, se tettel, se tétlenséggel ne támogassák, és tegyenek meg mindent a rend és a nyugalom megtereremtése érdekében" - áll a nyilatkozatban.
Közben a Kossuth téren
Vasárnap délután öt órára pár ezres tömeg gyűlt össze a Kossuth téren, ahol egymást érik a szónoklatok és a közös éneklések.
Több szónok is amnesztiát követelt minden, a budapesti zavargások alatt elfogott embernek.
Az Újpest labdarúgócsapatának Pécs elleni mérkőzését, amelyet Rákospalotán, a REAC pályáján játszanak, komoy rendőri erők biztosítják. A stadionon belül az Újpest FC gondoskodik a biztonságról, odakint a rendőrség vonult fel, hasonlóan a tegnapi Fradi-meccshez.
Békésnek igérkező este?
Vasárnap minden eddiginél több szuvenír- és kürtőskalácsárus települt ki a Kossuth térre. A kereskedők szerint legjobban a nemzeti színű karkötő fogy, amelynek ára egységesen 500 forint. De nagyon keresettek a kitűzők és a zászlók is.
Az orvosi sátorban a fájdalomcsillapító és a kötszer a főszereplő, mivel a legtöbben fejfájás vagy kisebb, általában krumplipucolásban elszenvedett sérülés miatt kérnek orvosi segítséget - mondta az egyik egészségügyi alkalmazott.
A Parlament előtt sorfalat álló rendőröknél csökkentették a készültséget: ma már rohampajzs nélkül biztosítják a területet, de sok tüntető beszámolt arról is, hogy a rendőrök felszabadultabbak és közlékenyebbek.
Petíció Szilinek
A tüntetők fő szervezői petíciót akarnak átadni Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének, de annak tartalmáról és beadásának időpontjáról még nem tudtak pontos információval szolgálni vasárnap a Kossuth téren.
Az egyik fő szervező szerint a petíció lényegében a nemrégiben a Magyar Televízióban felolvasott petícióval lesz azonos.
"Összeült a szakértői tanács, amelynek feladata elkészíteni a petíciót, amikor elkészül, azonnal bevisszük a Parlamentbe Szili Katalinnak" - mondta az egyik szervező.
A tüntetés békésen folyik, elkezdődtek a szónoklatok a közel ezer fős tömeg előtt. Sokan iratkoztak fel a szónoknak jelentkezettek listájára.