Bihari Mihályt, az Alkotmánybíróság (Ab) elnökét javasolta egy esetleges ötpárti megegyezéssel megalakuló szakértői kormány miniszterelnökének a Nézőpont Intézet - a magát "konzervatív-liberális szellemi műhelyként" meghatározó szervezet kutatásvezetője, Mráz Ágoston Sámuel erről hétfőn tartott sajtótájékoztatót.
A Nézőpont Intézet elemzésében, amelyben teljes kormánynévsort és programot is javasol, értelmezni szerette volna a korlátozott mandátumú szakértői kormány ötletét, amelyet Orbán Viktor, a Fidesz elnöke vetett fel a múlt héten; vagyis az elemzéssel akarják megmutatni, hogy a szakértői kormány nem egy "meséből vett fordulat", hanem realitás, és megoldás lehet Magyarország jelenlegi helyzetében - mondta a kutatásvezető.
Az elemzés szerint a szakértői kormány az öt parlamenti párt megegyezésével egy évre alakulhatna meg, a köztársasági elnököt pedig arra kérnék, hogy 2007. október 7-re és 21-re tűzze ki az előrehozott országgyűlési választásokat.
Az intézet elemzése szerint a szakértői kormány egyéves mandátuma alatt hozna azonnali intézkedéseket, így például csökkentené a vállalkozások terheit, visszavonná a patikaliberalizációra, illetve a tandíjra vonatkozó kormánydöntést, felülvizsgálná a jelenlegi költségvetést, újraírná a közbeszerzési eljárásokat, illetve monopóliumellenes szabályokat alkotna. A szakértői kabinet emellett létrehozna négy nemzeti reform-kerekasztalt is, az adók, az oktatás, az egészségügy és az önkormányzatiság-regionalitás témakörében.
A nemrégiben alakult Nézőpont Intézet szeptember 13-án tette közzé első tanulmányát, amelyet Kapkodó egyensúlyozás címmel a második Gyurcsány-kormány első 100 napjáról készített el.
Az intézet kutatásvezetője Mráz Ágoston Sámuel politológus, szakmai tanácsadója pedig Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár, az Orbán Viktor Fidesz-elnök által korábban kezdeményezett Gazdasági Konzultáció szóvivője, valamint Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnökhelyettese, aki szintén Orbán Viktor felkérésére társszerzője volt a kormányprogram júniusi vitájára elkészült Fehér könyvnek.
Alkotmánybíró nem lehet a kormány tagja - reagált szűkszavúan az Ab sajtófőnökén keresztül a felvetésre Bihari Mihály, az Ab elnöke.