Az idős férfi az Árpád utcában lévő házuk borospincéjében volt, amikor a must erjedése során felszabadult mérgező gázok miatt rosszul lett, és meghalt - mondta Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője. Az ezredes hozzátette, hogy a feleség férje segítségére sietett, de már a pincébe vezető lépcsőn rosszul lett és elájult.
Az időközben látogatóba érkezett unoka kért segítséget a szomszédoktól, és az asszonyt kimentették. A férfit a tűzoltók légzőkészülékkel hozták fel a pincéből, de már nem tudták életét megmenteni. A mustgáz miatt rosszul lett idős asszonyt a kiérkezett mentők újraélesztették, így sikerült megmenteni az életét.
Dobson Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy ősszel, a szüretek és a borkészítés idején - azaz szeptember közepétől november második feléig - évről évre történnek mustgázmérgezések. Tavaly közel húszan haltak meg mustgázmérgezés következtében.
A must erjedése során olyan gázok is felszabadulnak, amelyek nehezebbek a levegőnél, így a föld közelében terülnek el, és kiszorítják az oxigént a helyiségből. A mustgáznak nincsen jellegzetes szaga, ezért jelenlétét nem lehet észrevenni a pincében.
Sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben a mustgáz halálos veszélyt jelenthet, pedig a tragédiák megelőzhetőek a régi, bevált módszer alkalmazásával: csak úgy tanácsos lemenni a pincébe, hogy magunk előtt botra erősített, égő gyertyát tartunk derékmagasságban. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget - mondta a katasztrófavédelem szóvivője.
Dobson Tibor kitért arra, hogy a mustgázmérgezést szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal, légzőkészülék segítségével kimenteni. Ha ugyanis a másik segítségére siető ember lehajol, belélegzi a gázt, és előfordulhat, hogy maga is áldozatául esik.