Volt kollégái előtt állt a rendőr a tárgyalóteremben

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az apró tárgyalóterem zsúfolásig megtelt tévésekkel és rohamsisakjukat szorongató rendőr kollégákkal. Példát statuált a katonai bíróság: 3 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte azt a fiatal rendőr főhadnagyot, aki részt vett a Magyar Televízió ostrománál. A hvg.hu tudósítója a tárgyaláson járt.

Udvardi Ákos bírái előtt.
Tettére nincs értelmes magyarázat?
© hvg.hu
„Tudtuk, hogy Pesten van valami” – indokolta a bíróságon Udvardi Ákos volt rendőrfőhadnagy, miért ült autóba és utazott fel Budapestre néhány barátjával szeptember 18-án este.

A 29 éves, őrizetbe vételéig a Dunakeszi rendőrkapitányságon  dolgozó vádlottat - szavaival élve - „magával sodorták az események”, így került a Kossuth téri demonstrációról a Szabadság térre, ahol a randalírozókat erősítve a köztelevízió székházát védő rendőrök, köztük saját, dunakeszi kapitányságon dolgozó kollégái ellen támadt.

Ügyét a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa gyorsított eljárásban tárgyalta hétfőn. A kis tárgyalóterem zsúfolásig megtelt tévésekkel és rohamsisakjukat szorongató rendőr kollégákkal. A hallgatóság soraiban ült a vádlott fiatal élettársa, valamint édesapja is. Élettársát később tanúként is meghallgatta a bíróság, így a fiatal nő a tárgyalás megkezdése után elhagyta a termet, s a több órás tárgyalás végén, tanúként tért vissza.

A katonai ügyész négy rendbeli szolgálati közeg elleni súlyos testi sértéssel járó erőszak kísérletével, valamint garázdasággal vádolta a fiatal rendőrt, azaz már csak ex-rendőrt, miután szeptember 20-ai őrizetbe vételét követően azonnali hatállyal megvált tőle a testület. A tárgyaláson megtudhattuk: a tanítóképző főiskolán 2000-ben diplomázó Udvardi Ákos több mint tíz éve rendőr, korábban szülővárosában, Győrben szolgált, idestova 3 éve volt főhadnagyi rendfokozatban. Egy alkalommal volt fenyítve, egy másik alkalommal pedig rendszámtábla hamisításáért pénzbüntetésre ítélték. A bíró által felolvasott parancsnoki jelentés szerint munkáját „alacsony színvonalon” végezte, kollégái többször panaszkodtak is rá.

A vádlott szűkszavúan felelt a bíró kérdéseire, az eseményekre pedig alig vagy ellentmondásosan emlékezett, igaz, az ügyész vádjait elismerte. Az ügyész szerint Udvardi kővel dobálta a rendőröket (legalább háromszor), zászlórúddal szurkálta a székház bejáratát védő kollégáit, valamint egy poroltót is eldobott. „Nem tudom, hogy hányszor dobtam, összemosódtak az események” – mondta, a bíró pedig megdorgálta, mondván: az események óta volt módja arra, hogy elgondolkozzon az eseményeken, annak kronológiáján. Egy ízben neki háttal álló rendőröket is dobált kővel, ám arra a kérdésre, hogy ezt miért tette, nem adott magyarázatot. „Erre értelmes magyarázat nincs” – felelte. 

Elrettentő erő (Oldaltörés)


Jóllehet az exrendőr a bíróságon azt állította, tettét nem motiválta a politika, pusztán kíváncsiságból ment a térre, ügyvédje, dr. Erdős Tamás többször párhuzamot vont a belpolitikai események és kliense cselekedete között, perbeszédében például utalt gyógyszerész édesapjára, akit érzékenyen érinthetnek a kormány intézkedései. Igaz, amikor a vádlottnak feltett kérdések között szóba hozta a megszorításokat, a bíró azonnal leállította, mondván: annak nincs köze a vádhoz.

A vádlott tagadta azt a sajtóban megjelent információt, miszerint tanácsokat adott a randalírozóknak, hogy a rendőrök lábát támadják. Sőt, azt állította, hogy felsegített egy rendőrt, akit a tömeg ellökött, és megpróbált segíteni a tömeg által sarokba szorított kollégáinak is. A vádlott csak azután hagyta el a Szabadság teret, hogy látta: a randalírozók autókat törtek fel, fosztogattak ki, majd gyújtottak fel. Hajnali három órakor már otthonában volt – vallotta.

A tárgyaláson négy rendőr tanúskodott, köztük olyanok is, akik a vádlottat 5-6 éves ismerik. Udvardi mindegyiküktől bocsánatot kért, volt aki elfogadta azt, s volt, aki csak tudomásul vette.

A dunakeszi rendőrtisztet végül négy rendbeli szolgálati közeg elleni súlyos testi sértéssel járó erőszak kísérlete miatt mondták ki bűnösnek, a garázdaság vádja alól felmentették. Utóbbi alól azért mentette fel a bíróság a fiatalembert, mert a bíróság álláspontja szerint a garázdaság cselekménye beleolvad a súlyosabb megítélésű, négy rendbeli bűncselekménybe. 

 Az ítélethirdetéskor a bíró hangsúlyozta: legalább négy rendbeli szolgálati közeg elleni súlyos testi sértéssel járó erőszak kísérletét követte el a volt rendőrtiszt, akinek szolgálati viszonyát az országos rendőrfőkapitány méltatlanság miatt szüntette meg. A bíró kifejtette: az ítélet a fiatalember esetében azt szolgálja, hogy mást elrettentsen a hasonló bűncselekményektől.

A bíró előrevetítette, hogy más, hasonló eljárásoknál sem lehet majd pontosan megállapítani, vagy csak nagyon nehezen, hogy pontosan kinek az eldobott köve, illetve cselekménye miatt sérültek meg a rendőrök. Szólt arról is, hogy a vádlott cselekménye azért nem folytatólagos, mert az eldobott kövekkel, illetve poroltóval nem egyetlen személyt célzott meg.

A bíróság súlyosbító körülményként értékelte, hogy a bűncselekmény kiemelt tárgyi súlyú és hogy az MTV székházánál történtek országos felháborodást keltettek. Enyhítő körülménynek értékelte a vádlott beismerését, megbánását és azt, hogy egy kiskorúgyermekről gondoskodik.

Úgy tudjuk, hogy a másodfokú tárgyalás jövő héten várható.