Orbán kenyértörésig viheti

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz akkor sem venne részt a bizalmi szavazáson, ha az titkos lenne - vélekedett a hvg.hu által megszólaltatott Csizmadia Ervin politológus. Szerinte Orbán Viktor pártja nem hajlandó kompromisszumokra, a volt miniszterelnök "kenyértörésig", azaz Gyurcsány Ferenc leváltásáig kész harcolni. A pénteki nagygyűlés csak a kezdet, a jelenlegi miniszterelnöknek az eddigiektől eltérő retorikára van szüksége.

Kedd délelőtt még kétséges volt, hogy a Fidesz részt vesz-e a Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett bizalmi szavazáson. A legnagyobb ellenzéki erő - mint azt kedden közölték - csak akkor hajlandó megjelenni, ha a kormány titkos szavazást rendel el. Az MSZP azonban ragaszkodott a nyílt szavazáshoz, amelyet Szili Katalin szerint a házszabály is előír.  (Ma délután a Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor úgy fogalmazott: a Fidesz nem megy el pénteken a bizalmi szavazásra, mert "nem hajlandó részt venni egy állítólagos színjátékban.")

A legnagyobb ellenzéki párt - Csizmadia Ervin politológus szerint - akkor sem döntött volna másképp, ha a szavazást - egyébként kérésüknek megfelelően - titkosan tartaná a kormány. A párt ugyanis már korábban kijelentette, hogy nem hajlandó kompromisszumokra, amíg nem menesztik Gyurcsány Ferencet. Ha ebből engedne, vélhetően szavazókat vesztene.

"Orbán Viktor ráadásul régóta nem látott határozottsággal lépett fel újra a politikai életben, a jelenlegi állás szerint képes "kenyértörésig", vagyis a miniszterelnök leváltásáig, s egy új szakértői kormány felállításáig harcolni" - véli a politológus. Csizmadia Ervin a hvg.hu kérdésére elmondta, a Fidesz részéről nagy baklövés lenne, ha egy esetleges átmeneti kormány felállítása után előrehozott választásokat próbálna kikényszeríteni. Ezzel a lépéssel a párt ugyanúgy hitelét vesztené szavazói körében, mint egy esetleges "meghátrálással". Ilyen erőszakos cselekedettel megkérdőjelezné azt, hogy  - szavazóinak tett ígéretével szemben -  nem öncélúan akar hatalomra kerülni.

A pénteki parlamenti ülés tétje tehát nem csak az, hogy a kormány többsége megszavazza-e a bizalmat a miniszterelnöknek, hanem hogy Gyurcsány Ferenc képes-e visszanyerni választópolgárai belé vetett hitét. Ehhez Csizmadia Ervin szerint a jelenlegitől merőben eltérő retorikai eszközökre van szüksége, "mondjuk egy olyan beszéd formájában, amelyben az elmúlt hetek eseményeinek értékelése mellett, egy új társadalmi szerződést fogalmaz meg".

Ha a szavazás nyomán posztján marad a miniszterelnök, komolyan elfajulhat a már most sem rózsás helyzet. Mint a politológus fogalmazott a péntekre tervezett nagygyűlés várhatóan nem hasonlít majd a párt által szervezett korábbi megmozdulásokra. Újszerűségét az adja, hogy közönsége keveredhet a Kossuth téren már két hete demonstrálókéval, s ezáltal a rendezvény könnyen radikalizálódhat - vázolt egy lehetséges forgatókönyvet a politológus. A miniszterelnök posztján maradása ezek szerint folyamatos és akár országos megmozdulásokat is eredményezhet. Az utcai zavargások hosszú távon csak akkor akadályozhatják a kormányzást, ha a Fidesz úgy dönt nem vesz rész a parlament munkájában.