A lap kiküldött tudósítója, Maurin Picard szerint Orbán az áprilisi választások után már nem sok súllyal rendelkezett a magyar politikai színpadon. Ám amikor szeptember 17-én, a balatonöszödi beszéd kiszivárgásával megkezdődtek Gyucsány Ferenc miniszterelnök bajai, a Fidesz elnöke "úgy pattant talpra, mint egy vadállat a ketrecéből, belevetve magát az arénába, a szerencsétlen szavak által csapdába csalt ellenfelének gyors kivégzését képzelve. Egyben remélve azt is, hogy az 1998-2002 közötti időszak után újra megszerezheti a hatalmat".
A Le Soir szerint persze Orbán nem balek: még ha sikerülne is holnap hatalomra jutnia, aligha lenne más választása, mint hogy ugyanazokat a fájdalmas gazdasági reformokat alkalmazza. "Azonban a magyar demokrácia hősi óráinak eme túlélője számára még mindig a gyilkos ösztön a legerősebb. Ma délután Budapesten, sűrű tömeg előtt nyilván gyújtó hatású prédikációt mond majd legfőbb ellenfele ellen, nyilvánosan meghurcolva őt és annak összes szocialista barátját. Abban a reményben, hogy visszaszerezheti azt a hatalmat, amelytől oly sokáig távol maradt. Azonban Orbán is tudja: ezúttal hosszú és mozgalmas politikai karrierjének utolsó kockadobását játssza" - szögezi le a belga napilap.
A Le Soir egy másik cikkben is foglalkozik a magyarországi eseményekkel, többek között Gyurcsány hatalmon maradásának esélyeit latolgatva. Úgy fogalmaz, hogy a két héttel ezelőtti zavargásokat a szélsőjobb szította, de ezeket kihasználta a Fidesz, amelyet a belga újság "jobboldali populista mozgalomnak" minősít. A miniszterelnök azonban a lap szerint még komoly adukkal rendelkezik: kényelmes többsége van a parlamentben, a következő parlamenti választások csak 2010-ben esedékesek, s a Fidesznek nincsenek alkotmányos érvei előrehozott választások mellett.
A lap idézi Sólyom László köztársasági elnök szavait, aki arra figyelmeztetett, hogy tömegtüntetések nem helyettesíthetik a parlamenti politikát. "Ám nem úgy tűnik, hogy Orbán ezen út követése mellett döntött volna. Lendvai Pál (Paul Lendvai), a magyar származású ausztriai történész és publicista szerint a tét az egykori miniszterelnök, egyben Gyurcsány riválisa számára nem az igazság, s nem is a győzelem egy erkölcsi versenyben, hanem a hatalom. Orbán nem akar visszatérni a parlamenti vita normalitásához, mert az erőviszonyok kizárják egy bizalmatlansági indítvány sikerét" - olvasható a lapban.
"A megcsömörlött magyarok, akiket megosztottak Gyurcsány hazugságai és a Fidesz szélsőséges populizmusa, immár nem tudják, minek higgyenek. El kell fogadniuk a kormány megszorító programját, az adók, az egészségügyi és egyetemi költségek emelésével, mert a jelek szerint ez az egyetlen lehetőség a kolosszális, a hazai össztermék 10 százalékára becsült államháztartási deficit csökkentésére" - szögezi le Maurin Picard, végül hozzáfűzve: "ebben a katasztrofális válságban az az egyetlen bizonyosság, hogy nő a szakadék a lakosság és a vezető elitek között".