Politológusok szerint a válság alkotmányosan megoldódott

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bizalmi szavazás után a válság alkotmányosan megoldódott, de sok függ attól, mi történik a Kossuth téri tüntetésen; nagy meglepetés lenne, ha a demonstráció hatására lemondana a kormány - mondták politológusok nem sokkal az Országgyűlés ülésének befejezése után.

Kéri László politulógus szerint a bizalmi szavazás eredménye meggyőző, így a válság a Parlamentben alkotmányosan megoldódott, de sok függ attól, mi történik a Kossuth téri tüntetésen. "Ha normális, jogtisztelő országban élnénk, ezzel véget érne a válság, mivel a miniszterelnök megkapta a bizalmat, az ország egyik fele azonban nem az alkotmányos keretek között gondolkodik" - jegyezte meg a politológus.
 
Sok függ a tüntetéstől, mit mond Orbán Viktor, hogy reagálnak rá a tüntetők, hazamennek-e, de ez már kívül esik az alkotmányos kereteken, ez már a kiszámíthatatlanság világa - mondta Kéri László, aki nagyon fontosnak nevezte, hogy parlamenti beszédében Gyurcsány Ferenc bocsánatot kért és kijelentette: tanult a leckéből, ezután másképp kell kormányozni.
 
Lakner Zoltán szerint a miniszterelnök beszéde nem tartalmazott újat az elmúlt hetekben hallottakhoz képest, de nóvumként jelent meg, hogy nyíltan beszélt a következő években várható helyzetről. Gyurcsány Ferenc bocsánatkérésében "lényegesen új álláspontot nem fejtett ki, elemeiben ezek a szövegrészek jelen voltak az elmúlt két hétben is" - fogalmazott a politológus.
 
Ami változott, az a stílus, a miniszterelnök "jóval visszafogottabb volt" - hívta fel a figyelmet. Példaként említette, hogy a kormányfő egyszer használta a "büszkeség" kifejezést, és "akkor is megmagyarázta, hogy miért". Gyurcsány Ferenc beszédében ugyanakkor sokkal erősebben volt jelen saját felelősségének megjelenítése az elmúlt évek kormányzásával kapcsolatban.
 
"Igaza volt azoknak a képviselőknek, akik azt vetették  fel, hogy ezt két hete is meg lehetett volna tenni" - jegyezte meg. A beszéd új eleme volt az is, hogy a miniszterelnök "nyíltan elmondta, hogy 2007-ben senki se számítson semmi javulásra, sőt romlásra számítson". Lakner Zoltán úgy vélte, hogy "a Kossuth téri tüntetés nem fogja megbuktatni a kormányt, (de) a politikai élet nagyon komoly feszültsége fennmarad". A politológus szerint  a Fidesz "elért alkotmányos eszközeinek a határára, (azt) nem is kívánja átlépni".
 
Orbán Viktorról szólva azt mondta: a Fidesz elnöke "túlfutott egy ponton", és nem lehet tudni, hogy ebből a helyzetből "hova tud hátrálni". "Nagy meglepetés lenne", ha a demonstráció nyomására lemondana a kormány, ha már eddig kibírta - mondta a politológus.
 
"Amíg Orbán Viktor az, aki követeli a kormány lemondását, addig ez a kormány nem fog lemondani" - fogalmazott Lakner, magyarázatként hozzáfűzve: Orbán Viktor "ellenfeleinek legalapvetőbb tulajdonsága" éppen az, hogy "vele szemben biztosan össze fog zárni".