Valóban azok felelősek az MTV ostromáért, akiket vádolnak?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Televízió székházának ostrománál futballhuligánok provokáltak verekedést a közvélekedés szerint. A legkeményebb szurkolói gárdák által támogatott csapatok biztonsági vezetői azonban állítják: a megjelent hírekkel ellentétben nem az ő törzsgárdájuk provokálta a felajzott tömeget.

© Stiller Ákos
A Fradi biztonsági igazgatója szerint a rendbontók a focisálak mögé rejtőzve akarják áthárítani a felelősséget a magyar média által démonizált szurkolókra.

A provokátorok mozgása ugyan valóban olyan volt, mint a focimeccseken balhét keresőké, csak éppen nem a kihagyott gólok miatti elégtétel mozgatta őket, hanem a pénz – állítja az igazgató.

A huligánokat előzőleg se nagyon szerették a pályák környékén lakók, a többség pedig értetlenül, de kis izgalommal nézte őket a tévék botrányokról beszámoló összefoglalóiban. A közelmúltban a Magyar Televízió ostrománál történtek új megvilágításba helyezték a magyar szurkolói társadalmat, noha egyelőre bizonyíthatatlan, hogy valóban fociszurkolók randalíroztak volna ott. A rendőrség arra vonatkozó kérdésünket, hogy kiket gyanúsítanak a székháznál történtekkel, azzal hárította el, hogy folyamatban lévő nyomozásról nem adhatnak ki információt. Szilvássy György – a titkosszolgálatokat is felügyelő - kancelláriaminiszter szerint a politikai pártokhoz – és klubokhoz – nem köthető szervezettségről van tudomásuk, mely valószínűsíthetően alvilági elemekkel hozható kapcsolatba.

Régen és most
A futballhuliganizmus 1966 körül született Angliában. A Millwall-szurkolók ’66 márciusában azzal kényszerítették ki egy csapatuk számára vesztesnek ígérkező meccs újrajátszását, hogy berohantak a pályára. A lapok cikkezni kezdtek a különös esetről, a hirtelen jött hírnév pedig megtetszett a szurkolóknak, és a következő meccsen már füstbombákat dobtak a pályára, hogy ismét a címlapokra kerüljenek.
A helyzet Angliában azóta konszolidálódott, és a nyugati államok többsége különböző törvényi szabályozókkal szedte ráncba a szélsőséges szurkolókat. A foci középosztályosodott, azaz olyan szórakozássá vált, ami sokba kerül, és olyan polgári fogyasztási mintákat tesz kívánatossá, amit az ilyen tömeges együttlétben érintett szurkolók nem fogadnak el.
Ezzel szemben Kelet-Európában egyre gyakoribbak a rendbontások, Bukarestben például a napokban torkollott vérfürdőbe a két legnagyobb csapat meccse. Gyakran van példa ilyen vandalizmusra Horvátországban is, mely ország focivezetése attól fél, a huligánok meghiúsítják a közös EB rendezésére irányuló törekvéseiket.
Svájcban - az osztrákokkal közös rendezésű, 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság előtt - nemzeti adatbázist hoznak létre huligánok nyilvántartására. A törvény alapján a rendőrségnek az eddiginél komolyabb jogosítványai lesznek.
Idehaza a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) az öt legnagyobb szurkolói klub biztonsági vezetőinek bevonásával akarja módosítani a biztonsági szabályokat, mely már részleteiben érinti a 2007-es versenyszabályzati kiírást. Sztancsik Tamás, az MLSZ sajtószóvivője a hvg.hu-nak egy a svájcihoz hasonló szurkolói nyilvántartást valószínűsít a jövőre nézve. A kemény magot regisztrálnák, és beléptető rendszerekkel szűrnék ki a randalírozókat.
Tóth Csaba, a Ferencváros biztonsági vezetője a tévé ostrománál verekedők a mozgását rendkívül hasonlatosnak tartotta ahhoz, ahogy a focimeccsekről ismert huligánok megtámadják a rohamrendőröket. És mégis, szerinte „ezek nem sportrajongók voltak, hanem pénzért bármire kapható emberek. Páran balhézni kezdtek, és magukkal ragadták a naiv és feltüzelt tömeget. Spontánnak tűnt, de úgy helyezkedtek, mint amikor a szurkolók összecsapnak a rohamrendőrökkel. Egy ilyen harcban tapasztalatlan ember nem mer rögtön nekimenni a rendőröknek”.

Tóthot is behívták azonosítani a vezérszurkolókat, de meglepetésére alig talált ismerős arcokat a rendőrségen bemutatott fotók között. A tévében látottak után arra számítottam, hogy a fél magyar szurkolói gárdát viszontlátom a rendőrségi nyilvántartásban, ehhez képest 1988-as és 1990-es születésű gyerekeket láttam az előállítottak között – nyilatkozta a hvg.hu-nak a Ferencváros biztonsági vezetője.

Gyimesi Kende, az Újpest FC szervezési igazgatója és Tóth Csaba határozottan állítják: téves beidegződéseken alapul a magyar futballhuliganizmusról kialakult kép, ami jól jött az ostrom után, hiszen így volt kire ráhúzni a balhét. A kemény legények korszaka a fociban szerintük már évek óta nincs már úgy jelen, ahogy azt a média téma hiányában láttatni szeretné. „Azok között az emberek közt, akik verekedni mentek a televízióhoz, épp annyi asztalos volt, mint szurkoló. A gyújtóelemek olyan emberek lehettek, akik pénzért kaphatók bármire. Eleve logikátlan, hogy egy ismert fradista zöld fehér sállal menjen 'inkognitóban' verekedni” – mondta Tóth Csaba.

2003. május 30-án volt a televíziókban már sokszor bemutatott játékosverés a Fradi pályán. A biztonsági igazgatók szerint ha brutális képeket akarnak láttatni a meccsekről, előhúzzák ezt a fiókból, noha a mai meccsek már relatív nyugalomban telnek. A problémás verekedőket már nem engedik be a stadionba, a vendégszurkolókat pedig kis csapatokra bontva, szakaszosan léptetik be. Legutóbb az Újpest FC–MTK rangadóra szaladt be 5-6 ember a játéktérre. Körülbelül húszan indultak el, abból 15-öt meg tudtak fogni a biztonságiak, kettő azonban meglökte a játékvezetőt. Ez azonban Gyimesi Kende, az Újpest FC szervezési igazgatója szerint nem olyan szélsőséges történet, mint amilyennek azt mutatják. A németországi világbajnokságon is berohant egy horvát szurkoló a pályára, mégse kérdőjelezte meg senki a rendezők alkalmasságát. Itthon az Újpest-stadiont fél évre bezárták emiatt, ugyanakkor a horvát csapatot nem szankcionálták.

A futballhuliganizmus halott – vélik a szakértők. A média persze botrányokat szeretne látni, ezért ha elrepül egy sörösüveg, azt a tévék jó közelről mutatják. A biztonsági vezetők szerint ott, ahol több ezren összegyűlnek, majd a játék hevében előjönnek az elemi ösztönök is, nem lehet elvárni, hogy mindenki kifogástalanul viselkedjen.

Szurkolók ígérete
© Túry Gergely
„A Diósgyőr elleni mérkőzésünkön három ember kirúgta a szurkolóknak bérelt különbusz ablakát. Több száz embert utazott Miskolcra, és ebből három nem bírt magával, ennek ellenére valamennyi drukkerünkkel szemben eljárt a hatóság. Amit a három ember tett, az vandalizmus, attól el kell határolódni, de nem szabad elhinni, hogy minden Újpest-szurkoló ilyen. A mi meccseinkre családok járnak, ami átlagosan 300 gyermeket jelent hétről-hétre. Sokan azt hiszik, hogy tagbaszakadt, önmagukban rémületet keltő izomemberek motozzák a látogatóinkat, és a meccseink veszélyesek. Ez köszönőviszonyban sincs a valósággal, és még nagyobb lenne a biztonság, ha nem kapna az egész ekkora nyilvánosságot. Ha nincs színpad, nincs show sem” – hívta fel a média szerepének jelentőségére Gyimesi, aki Tóth Csabához hasonlóan visszautasítja, hogy az MTV ostrománál és az utcai zavargásokban kiemelt szerepük lett volna a szurkolóknak.

Hadas Miklós szociológus ezzel szemben a közelmúltban a hvg.hu-nak adott interjújában elmondta: a meccseken gyakran felbukkannak a leszakadt és elégedetlen rétegek, akik a renddel, a hatalmon lévőkkel szemben lázadnak. Nincs kikristályosodott ideológiájuk, így könnyen "vevők" szélsőjobboldali és szélsőbaloldali ideológiákra egyaránt. A stadionon kívül, az utcán is könnyen megy nekik a lázadás. Itthon is van pár tucatnyi ember, akik szívesen vesznek részt mindenféle balhékban, ha találnak rá alkalmat. Sokan közülük nem azért zsidóznak vagy cigányoznak, mert ténylegesen bajuk volna ezekkel az emberekkel, hanem mert látják, hogy ezzel uszítanak és hergelnek.

S ugyan egyelőre nem tudni, a focihuligánok milyen minőségükben vettek részt az MTV ostromában, mint azt az alábbi, a YouTube videomegosztóra feltett, a Fradi szurkolók nyíregyházi kirándulásáról készített videó is illusztrálja, a szurkolás és a politikai kinyilatkoztatás közötti határ keskeny.