Varga: otthonteremtési támogatás helyett ingatlanadó

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz számára elfogadhatatlan, hogy a kormány az önkormányzatoktól forrásokat akar elvonni, és az otthontámogatás helyett ingatlanadót akar bevezetni - mondta Varga Mihály, a Fidesz gazdaságpolitikusa.

Szeptemberben jött ki az a tervezési anyag, amely az idei 820 milliárd forintot állami támogatás után jövőre nominálisan is csak 770 milliárd forintos támogatást biztosítana az önkormányzatoknak - mondta Varga Mihály a Fidesz-frakció Lakiteleki Népfőiskolán tartott kétnapos tanácskozásán.
 
A gazdaságpolitikus elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben a kormány nem tervezi az önkormányzatok feladatainak csökkentését, ennek ellenére jövőre kevesebb forrást kíván biztosítani. "Nehezményezzük azt, hogy a napvilágra került hangfelvételek alapján, a csökkenő forrásokat a kormány politikai szempontok alapján kívánja elosztani" - fűzte hozzá.
 
Varga Mihály kiemelte, a frakció egységesen állást foglalt abban, hogy a Fidesz semmilyen formában nem támogatja az ingatlanadó bevezetését, mert nem tudnak elfogadni olyan adóterhet, olyan kezdeményezést a kormány részéről, amely a magyar lakosság terheit tovább növelné. 

Magyarországon igen nagy a saját lakástulajdonnal rendelkezők aránya, az Európai Unióban a legnagyobb, ami azt jelenti, hogy a magyar lakosság ragaszkodik egyfajta biztonságérzethez. "Nem támogatjuk azért sem ezt a kormányzati kezdeményezést, mert nem gondoljuk, hogy otthonteremtési program helyett a kormányzatnak egy ellehetetlenítő programot kell végigvinnie" - ismertette a frakció által egységesen képviselt álláspontot.
 
Varga Mihály beszélt arról, hogy a frakcióülésen megvitatták azt, ha a jelenlegi elképzeléseket fogja végrehajtani a Gyurcsány-kormány, akkor 2007 nem lesz könnyű éve Magyarországnak. A jelenlegi ismereteik szerint a kormány következő évi költségvetése a megszorító lépések sorozatát fogja jelenteni a magyar lakosság számára. Emlékeztetett arra, hogy már ebben az esztendőben is több ilyen lépés történt; az első Gyurcsány-csomag után második Gyurcsány-csomagot is benyújtottak.
 
Felhívta a figyelmet arra, hogy a konvergenciaprogramot igazából a harmadik Gyurcsány-csomagnak lehet tekinteni, amely sorra, rendre olyan intézkedéseket javasolt az Országgyűlés számára - és olyan kormányzati intézkedéseket hozott -, amelyek tovább növelték a magyar lakosság és a magyar vállalkozók terheit.
 
Megdöbbentőnek nevezete, hogy a Bokros-csomag után ismét csökken a magyar dolgozók fizetése, amellyel a szeptemberi fizetések októberi kifizetésénél már szembesülhetett a munkavállalók jelentős többsége. A Fidesz továbbra is kitart amellett, hogy olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely több beruházást és több munkahelyet hoz létre, és nem növeli a vállalkozások és a munkavállalók terheit. 
 
"Ebben a helyzetben még hangsúlyosabbá kell tenni a Fidesz gazdaságpolitikai felvetését, hogy a hitelesség visszaállítása, az államháztartási konszolidáció, a versenyképesség javítása, valamint egy társadalmi konszenzus az euró bevezetésének ügyében elkerülhetetlen" - tette hozzá. 
 
Az MTI információi szerint a pénteken kezdődött és szombaton délben befejeződött frakcióülésről Orbán Viktor szombaton reggel távozott.