A csütörtök esti tüntetésen újabb szakmai érveket nem vetettek fel, de változás történt a tandíj elutasításában, mivel a HÖOK már nem utasítja el mereven, hanem hajlandó bizonyos feltételek mellett, azaz a felsőoktatás egészének reformja mellett támogatni - közölte a szaktárca vezetője.
Mint mondta, 2008-ig, az első tandíjfizetésig rendelkezésre álló két év elég lesz arra, hogy a felsőoktatási reform többi elemét megvalósítsák, úgy mint az intézményrendszer, a finanszírozás, a hallgatói juttatások, az infrastruktúra átalakítását, a minőségi monitoring rendszer kialakítását.
Arra a kérdésre, miért a tandíj bevezetésével kezdik a felsőoktatás reformját, Hiller István közölte, a felsőoktatási részhozzájárulás bevezetése az egyik legnehezebb feladat és ehhez szükséges a legtöbb idő.
A HÖOK csütörtökön a budai Várban demonstrációt tartott a tandíj ellen és követelte a felsőoktatásban a valódi reformok elindítását.
A miniszter úgy tudja, nem volt olyan, hogy intézmények úgy akadályozták volna meg hallgatóik részvételét a rendezvényen, hogy váratlanul zárthelyi dolgozatokat, illetve előadásokon jelenléti ívet írattak.
A csütörtök esti demonstráción Ekler Gergely kijelentette, nem kellenek "a torkukon ledugott törvények", nem kellenek a rossz döntések és a hazugságok, mert valódi, átgondolt reformokat akarnak, amelyek nem a diktátumokról, nem az egyeztetésnek álcázott mellébeszélésekről, hanem a közös munkáról és a párbeszédről szólnak.
Hangsúlyozta, ezt a ügyet a kormány szúrta el, azok szúrták el, akik február közepén azt ígérték, nem lesz tandíj. "Hazudtak nekünk. (...) Hülyének néztek és becsaptak minket. Tudták mit terveznek, de eltitkolták előlünk" - mondta, hozzátéve: ezek után senkinek nincs joga pálcát törni felháborodásuk felett.