A Köztársaság téri kazamaták legendája

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Egy olyan mementó, aminek örökké rá kell döbbenteni az emberiséget: nemcsak Auschwitz volt, hanem Recsk, a gulágok, 1956 és a köztársaság téri kazamaták. Magyar halottak, ártatlanul eltüntetett, kivégzett ezrek..." E sorokat egy fórumozó írta egy napilap honlapján. Mi az igazság a Köztársaság téri kazamatákkal kapcsolatban?

Könyv
Megrendelem a Legendavadászat című könyvet jelentős kedvezménnyel és ingyenes házhozszállítással a HVG Kiadótól.
Ami a Köztársaság téri pártszékház október harmincadikai ostroma után történt, az ötvenhatos forradalom egyik szégyenfoltja. Lincselések, akasztások, lefegyverzett és önmagukat megadó ÁVH-sok kivégzése, a tömeghisztéria legkülönfélébb jelei. Maga az ostrom, ahol a felkelők, azaz a valódi forradalmárok rohamozták meg az államvédelmistákkal (ÁVH-sokkal) és az épületben rekedt, harcra is kiképzett pártfunkcionáriusokkal teli székházat, sokak szerint valójában nem is az épület megszerzésére irányult.

Akkoriban még élt a közkeletű mese az emberek fejében, hogyan másztak elő a föld mélyéből a német katonák Kőbányán, akkoriban kezdődött a metró építése, s persze a kommunista államhatalomról is minden démonit el tudott képzelni – nem minden alap nélkül – a feldühödött tömeg. Mindebből a masszából keletkezett, vagy ebbe a masszába dobhatta valaki be a gondolatot, hogy az ÁVH-sok az előző napok során túszul ejtett foglyaikkal ott rejtőzködnek a tér alatt. Rainer M. János, az 1956-os Intézet igazgatója szerint a szóbeszéd a bunkerről és az oda zárt fiatal felkelőkről már napokkal előbb megjelent a téren, sőt: részben, vagy talán egészben ez volt a csata elsődleges kiváltó oka.

Interjú Gothár Péterrel, a Kazamaták rendezőjével
„A művészetnek nem feladata, hogy választ adjon bizonyos, hatáskörén kívül eső kérdésekre” – mondja Gothár Péter rendező, akit a kritikusok az 'apátlan művésznemzedék' tagjának tartanak. Tovább.
Hatalmas ásatások kezdődtek, eleinte csak kéziszerszámokkal, később erőgépekkel túrták a teret. Természetesen eredmény – azaz kazamaták felfedezése - nélkül. Mindez azonban – amellett, hogy megőrültek érte a nyugati tudósítók és főleg fotóriporterek – arra is jó volt, hogy útjára indítson egy szóbeszédet. Az ötvenhatos legendakörben a mai napig élénken él a Köztársaság téri pártszékház alatt meghúzódó kazamata és folyosórendszer gondolata.

A Legendavadászat című HVG kiadvány szerzői könyvükben Litván György, Tulipán Anna és Gosztonyi Péter történészek munkái alapján próbálják rekonstruálni a történteket; további részleteket a könyvben olvashatnak a témáról.