Az egyik magyarországi napilap szombati száma szerint „tizenkét egykori erdélyi ötvenhatos, illetve fiatal” hagyta el a forradalom emlékére szervezett pénteki gálarendezvényt annak hatására, hogy András Imre, a Világszövetség Erdélyi Társasága elnöke röpcédulákkal szólította fel a résztvevőket: Szili Katalin, a magyar Országgyűlés elnökének beszéde idejére hagyják el a termet.
Az újság azt írta, hogy a házelnök magas rangú állami kitüntetéseket adott át, de az abban részesülő hét erdélyi magyar és román közül ketten nem vettek részt a díjátadáson. A gálaestet követő fogadáson pedig ötvenöt személynek terveztek átadni ötvenhatos emlékérmet és lapot, ám közülük csak mintegy harmincan jelentek meg az eseményen. A többiek megtagadták a kitüntetés átvételét – olvasható a lapban.
A főkonzul ennek kapcsán hangsúlyozta: az erdélyi magyarság az esemény rangjához illően, méltóképpen hajtott fejet az erdélyi ötvenhatosok emléke előtt. A kolozsvári opera terme zsúfolásig megtelt, több mint ezren vettek részt az előadáson.
Cseh Áronnak tudomása van arról, hogy András Imre az előcsarnokban több száz röplapot osztott szét a részvevőknek. Szerinte azonban ez a bojkottkísérlet kudarcot vallott, hiszen a kezdeményezőn és néhány barátján kívül senki sem hagyta el a termet. „Ez bizonyítja, hogy az erdélyi magyarság méltóképpen tud ünnepelni, és a magyarországi napi politikát nem kívánja élete részévé tenni” – mondta Cseh Áron.
A főkonzul megerősítette: a hét magas rangú állami kitüntetés címzettje közül valóban csak öten vettek részt a péntek esti gálarendezvényen, a másik két kitüntetett viszont korára és egyéb hivatalos elfoglaltságára hivatkozva maradt távol a rendezvénytől. Ők későbbi időpontban veszik majd át az elismerést – fűzte hozzá a diplomata.
Az 56-os emlékérmet és – lapot sem vette át mindenki – folytatta Cseh Áron -, hiszen többen jelezték: a távolság, illetve más objektív tényezők miatt nem vehetnek részt a kolozsvári megemlékezésen.
Nem jutott a főkonzulátus tudomására, hogy valaki visszautasította volna a magyar állami elismerést, egyetlen olyan visszajelzést sem kaptunk, hogy a magyar kormány ellen tiltakozva valaki megtagadná a kitüntetés átvételét – hangsúlyozta a főkonzul. Az emlékérmet- és lapot is mindenkihez eljuttatja a főkonzulátus – tette hozzá Cseh Áron.
Senki sem utasította vissza a magyar állami elismerést
Utolsó frissítés:
Méltóságteljesen, rendzavarások nélkül emlékeztek meg Kolozsváron az 1956-os magyarországi forradalomról, az ez alkalomból kiosztott magyar állami elismerést egyetlen erdélyi sem utasította vissza – hangsúlyozta Cseh Áron, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja.