Csurka az idegen nyelven beszélő rendőrök esetét vizsgáltatná ki

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Levelet írt Kovács Tamás, Legfőbb Ügyésznek Csurka István a MIÉP elnöke. Az oszlatásban részt vevő "külföldi személyek" jelenlétéről szóló hírek kivizsgálását kéri a politikus.

Csurka István a Magyar Rádió Reggeli Krónika című műsorában október 25-én elhangzottakra hivatkozik. Eszerint egyes híresztelések szerint „különféle tüntetőkkel szemben fellépő magyar rendőrség kötelékében nem magyarul beszélő, de a magyar rendőrség egyenruháját viselő és a tömegoszlatásban résztvevő külföldi személyek is voltak”. A politikus azt írja, hogy a műsor két vendége ­– Vadai Ágnes (MSZP) és Simicskó István (KDNP) – közül egyik sem tett e fentieket cáfoló kijelentést, hanem a kivizsgálandó körülmények közé utalta a kérdést.

Levelében vizsgálatot követel Csurka István, és kérdéseket fogalmaz meg: „1. Előfordulhatott-e, hogy a rendőrség egyenruháiba idegen állam emberei öltözhettek, a rendőrség fegyvereivel, eszközeivel felszerelve idegen állam rendőri vagy másmilyen szerveinek tagjai magyar állampolgárok ellen küzdhettek, kényszerítő eszközöket használhattak, avagy éppenséggel a műveletek irányításában valamilyen máshol szerzett tapasztalat birtokában részt vehettek? 2. Mely állam vagy államok milyen beosztású személyei voltak ezek, milyen minőségben tartózkodtak hazánkban? 3. Ki vagy kik adtak engedélyt részvételükre és miért? 4. Ha pedig a hír valótlan, hogyan és miként kelhetett szárnyra? Ki ennek a felelőse?”

A MIÉP politikusa szerint fontos a kérdések gyors megválaszolása, mert „elviselhetetlen méretűvé mélyül a bizalmatlanság fekélye” – írja. Levele utolsó részében felveti azt is, hogy „az intézkedő rendőrök mind egyénileg, mind csoportosan arctalanok voltak, nem viselték a rendőrségi törvényben előirt azonosító jelvényüket, sőt arcukat még a védőrostély alatt is kendővel, símaszkkal eltakarták”.

„Meg vagyok győződve arról, hogy a magyar társadalom végzetes kettészakadottságán és ebből következő lesüllyedésén csak a teljes nyíltsággal, a szembenézés bátorságával lehet segíteni, illetve ezt a süllyedést megállítani” – zárul a levél.