A felkéréstől számított hatvan napig tevékenykedő testület feladata, hogy a kormány számára átfogó szakmai értékelést készítsen és ajánlásokat fogalmazzon meg az elmúlt hetek rendzavarásai kapcsán - közölte a kormány.
A bizottság az események történelmi, történeti hátterét, tömeglélektani, szociálpszichológiai előzményeit és következményeit éppen úgy értékelni fogja, mint a megmozdulások során alkalmazott hatósági beavatkozások arányosságát, valamint azok alkotmányos, törvényi, jogi kereteit, különös tekintettel az érintettek emberi jogaira.
A szakmai elemzés elkészítése során a szakértők figyelemmel lesznek a releváns nemzetközi tapasztalatokra, azokat jelentésükbe beépítik.
A testület működése nem érinti a különböző országgyűlési bizottságok hatáskörét, egyedi panaszok kivizsgálásával nem foglalkozik és személyes meghallgatásokat sem tart.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben szólt a vizsgálat megkezdéséről. A kormány azért hozza létre a szakértői testületet, mert nem egyszerűen jogi kérdésről van szó, egy sokkal összetettebb jelenségről, történeti, tömeglélektani, társadalmi összetevőkkel, ezért szükséges a politikai vita mellett "mélyebbre ásni" - közölte a kormányfő, hozzátéve: a testület tagjai jogászok, szociológusok, kriminálpszichológusok, tömeglélektannal foglalkozók, a nemzetközi tapasztalatokat ismerő szakértők lesznek.
Gyurcsány Ferenc, akinek beszéde előtt ismét kivonult az ellenzék, azt mondta: az országban rendnek, nyugalomnak kell lenni, ha ez megbillen, érteni kell az okokat. A kormány a rendnek és a nyugalomnak a pártján áll, és érteni kívánja az okokat - jelentette ki.
Hangsúlyozta: a kormány határozottan visszautasítja a rendőrséget ért politikai vádakat. "Elfogadhatatlan, ha a demokratikus Magyarország rendőrségét alaptalanul rendőrterrorral vádolják, ha a diktatúra rendőrségéhez hasonlítják, aki ezt teszi, az indokolatlanul gyengíti a rendőrséget, a köztársaságot, nem a rend, hanem a rendzavarók pártján áll" - fogalmazott.
A kormány az őszi erőszakos cselekményeket vizsgálja
Utolsó frissítés:
Szakértői vizsgálóbizottságot hív életre a kormányfő a szeptemberi és októberi erőszakos megmozdulások okainak, hátterének, következményeinek feltárására. A bizottság vezetőjének Gönczöl Katalin kriminológus professzort kéri fel a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtt az Országgyűlésben szólt a vizsgálat megkezdéséről.