Hibás rendőri intézkedések az MTV-székház elfoglalásakor

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Hírlap értesülései szerint a rendőrség belső vizsgálata is arra jutott, hogy a tévészékház ostrománál a rendőrök több szakmai hibát is elkövettek

Gergényi Péter a zűrös esték
egyikén. A helyzet kulcsa
© Végel Dániel
A rendőrségi vizsgálóbizottság az elmúlt hat hétben ötvenegy rendőrt hallgatott meg, köztük Gergényi Péter budapesti főkapitány egyik helyettesét, Lapid Lajost, valamint Dobozi Józsefet, a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnokát és azt az alezredes, aki az MTV-nél a rendőrségi műveleteket irányította. Ignácz István dandártábornok, Pest megyei főkapitány, az öttagú vizsgálóbizottság vezetője ugyan sajtótájékoztatót tartott, hogy bejelentse a vizsgálat lezárultát, de érdemi információval nem szolgált. Csak annyit mondott, hogy egyszer és mindenkorra szeretnék elkerülni az olyan rendőrségi műveletet a Magyar Köztársaság területén, amelyben 216 rendőr sérül meg, mint a tévészékháznál.

Az összefoglaló jelentés 101 oldalt tesz ki, helyzetértékelést, elemzéseket, megállapításokat és javaslatokat is tartalmaz. Ignácz tábornok a dokumentumot már átadta Bene László országos főkapitánynak, akinek a rendészeti miniszterrel együtt a hatáskörébe tartozik a következtetések levonása.

A Magyar Hírlap úgy értesült, hogy a hibásnak minősített intézkedések között szerepel, hogy nem vetették be az MTV-székház mögött várakozó több mint kétszáz rendőrt, miközben egy vidékről felvezényelt baranyai osztag próbálta védeni a székház bejáratát. Nem volt szerencsés az az utasítás sem, amelyben megtiltották a rendőröknek, hogy gumibotjukat használják a támadókkal szemben, s ezt az intézkedést órákig nem oldották fel. Így a meglehetősen tapasztalatlan vidéki rendőröknek esélyük sem volt, hogy távol tartsák az épülettől a botokkal, üvegekkel felfegyverzett garázdákat. A vízágyú bevetése sem volt előírásszerű: megfelelő rendőri biztosítás nélkül kockázatos volt a tömegbe vezényelni, különösen egy olyan parkos területen, amely tele volt különböző építményekkel, tereptárgyakkal.

Olyan mulasztásokat nem tárt fel a bizottság, amely felvetné bármely rendőr büntetőjogi felelősségét – írja a Magyar Hírlap internetes oldala. Vagyis szándékosan senki nem veszélyeztette beosztottai biztonságát. De nem zárható ki, hogy az alkalmatlannak bizonyult vezetőket új beosztásba helyezik, s fegyelmi vizsgálat is indulhat több tiszttel ellen.

Parancsnokok és döntések (Oldaltörés)


A Magyar Hírlap olyan információkat kapott, hogy a tévészékház ostromának estéjén a környék biztosításának parancsnoka Lapid Lajos tábornok volt, de a jelentősebb közterületi rendezvényeken, tüntetéseken mindig megjelenik Gergényi Péter főkapitány is. Így a központi utasítások többségét a két tábornok adta ki, döntéseikről haladéktalanul tájékoztatták Szabadfi Árpádot, az országos főkapitány helyettesét, aki aznap és még néhány napig a külföldön lévő Bene Lászlót helyettesítve az első számú rendőri vezető volt Magyarországon.

Gergényi Péter budapesti főkapitány nyugdíjazási kérelme nincs közvetlen összefüggésben a rendőrség szeptemberi, illetve október 23-i fellépéseit ért vagy esetleg még érő belső kritikákkal. A politikai támadásokat a főkapitány azonban megelégelte, és noha a nyugdíjszámítás módjának leendő változása a szerzett jogokat, így az ő kedvezményeit nem érinti, Gergényi semmiképp sem akar maradni. Értesüléseink szerint egyáltalán nem kell attól tartania, hogy Petrétei József rendészeti miniszter nem hagyja jóvá kérelmét. A nyugdíjba vonuláshoz – mivel 2002-ben központi tisztté is kinevezték – akkor már csak Gyurcsány Ferenc kormányfő jóváhagyására lesz szüksége – állítja a Magyar Hírlap.

Más sajtóból származó értesülések ugyanakkor arról szólnak, hogy Gergényit előléptetik, országos főkapitány lesz. Ez azzal járhatna, hogy a nyugdíjba vonulását fontolgató tisztek sora mégsem lépne ki a szolgálatból, s a rendőrség szervezeti zavarok nélkül folytathatná tevékenységét. Enélkül ugyanis félő, hogy a rendőrség irányítását olyan kevésbé tapasztalt emberekre kellene bízni, akik egy újabb feszült helyzetre esetleg rosszul reagálnának. Gergényi állítólag jövő hét végén találkozik a miniszterelnökkel, s azután talán vége szakad a rendőrség körüli bizonytalanságnak. A nyugdíjkedvezmények elvesztése miatti elvándorlást azonban aligha lehet a főkapitányi posztokon megakadályozni. Így a kormánynak a rövid távú szervezeti válság felszámolása után hosszú távú perspektívát kell nyújtania a fegyveres testületekben, s így a rendőrség kötelékében szolgálónak.