Az MTI által szombaton feldolgozott nyilatkozatok alapján a képviselők közül 10 millió forintnál nagyobb megtakarítása keveseknek, befektetési jellegű értékpapírja, életbiztosítása – nem egyszer többféle is – sokuknak van. A héten lejárt határidőig Halmágyi Judit (SZDSZ) kivételével minden képviselő benyújtotta vagyonnyilatkozatát. A törvényi előírások szerint január végéig újabb vagyonnyilatkozatot kell tenniük.
A fővárosi önkormányzat vagyonnyilatkozat ellenőrző bizottságának titkárságán az elmondták, hogy Tiba Zsolt főjegyző utasítására nem nyilvánosak már azok a nyilatkozatok, amelyeket korábban tettek azok a képviselők, akik jelenleg is tagjai a testületnek. Szinte csak kivételként fordul elő, hogy azok a képviselők, akiknek egy vagy több gazdasági társasági érdekeltségük, tulajdonuk is van, ennek alapján jövedelmet jelezzenek. Még akkor sem igen van erre példa, ha a képviselő egyben ügyvezetője valamely cégnek.
Ugyancsak elvétve fordul elő, hogy a fővárosi képviselői tisztség alapján járó 100-300 ezer forintos jövedelmet feltüntessék. Mindez nemcsak a több mint 40 új képviselőre jellemző, hanem az olyan régi politikusokra is, mint például Bakonyi Tibor (MSZP), Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) és Szolnoki Andrea (SZDSZ) korábbi főpolgármester-helyettesek. Az egyik legalaposabb vagyonnyilatkozat Demszky Gábor főpolgármesteré. Ebből egyebek közt kitűnik, hogy Budakeszin három lakása, Horvátországban pedig két ingatlana van. Havi jövedelme 1,2 millió forint, mintegy 11 millió forintos adósságának felével magánszemélyeknek tartozik.
A fideszes László Zoltán a többoldalas nyomtatvány minden rovatát kihúzta – nincs tehát lakása, jövedelme, foglalkozása sem. Volt olyan képviselő, Tüttő Kata (MSZP), aki nem a többiek által használt formanyomtatványt töltötte ki.
A legtöbb ingatlanja (23) a kereszténydemokrata frakcióvezető Bagdy Gábornak van. A havi 1,7 millió forint körüli jövedelmet jelző közgazdász képviselői tiszteletdíjat nem tüntetett fel.
A jövedelem- és foglalkozásnélküliek táborához tartozik Tarlós István Fidesz-frakcióvezető is, akinek 10 millió forintos tartozása van.
Molnár Gyula MSZP frakcióvezető egyike azoknak, akik fővárosi képviselői tiszteletdíjat is feltüntetett az országgyűlési díjazása és a XI. kerületi polgármesteri fizetése mellett. Költségtérítést azonban nem jelez.
Pokorni Zoltán (Fidesz) mind országgyűlési képviselői, mind a XII. kerületi polgármesteri tiszteletdíja mellett feltünteti költségtérítéseit is. A mintegy 1,3 millió forintos jövedelmében nem szerepel viszont a fővárosi képviselői díjazása.
A legvagyonosabb képviselők egyike Lakos Imre (SZDSZ), aki egy bérlakásban él, 5-ös szériájú BMW-vel jár és mintegy 100 millió forintja van értékpapírban és bankban.
Szatmáryné Jähl Angélának (Fidesz) van a legtöbb készpénzzel (50 millió forinttal), de három cége közül csak egy után vesz fel jövedelmet 200 ezer forintot. Ugyancsak jelentős, 34 millió forintnyi banki megtakarítása van Szolnoki Andreának.
A banki adósok listáját Horváth Csaba (MSZP) vezeti 30 millió forinttal, őt párttársa Hunvald György követi 22 millió forinttal. Több mint 20 milliós adóssága van Dancs Gábor (SZDSZ) képviselőnek, 10 millió forintnál nagyobb tartozása pedig Papcsák Ferenc (Fidesz), Kovács Balázs (Fidesz) és John Emese (SZDSZ), Danielisz Béla (MSZP) képviselőnek.
Magánszemélyeknek a legtöbbel (44 millió forint) Vaskor László (MDF) képviselő tartozik, akinek egyúttal mintegy 15 millió forintos banki tartozása is van, amit aligha a 45 ezer forintos jövedelméből törleszt. Magánszemélyeknek 10 millió forintnál nagyobb összeggel tartozik Hunvald György, Somlyódy Csaba (MSZP) és Kosztolányi Dénes (Fidesz). Az öt lakás nélküli között szerepel Riz Levente (Fidesz), XVII. kerületi polgármester is.
Szegény és gazdag képviselők a Fővárosi Közgyűlésben
Utolsó frissítés:
Jövedelme alig, ingatlanja – öt kivétellel – esetenként tucatnyi is van a 65 fővárosi képviselőnek. A városatyák saját kocsit azonban csak elvétve vallottak be a héten nyilvánosságra került vagyonnyilatkozatukban.