HVG |
Az önvédelmi arzenállal rendelkező személyek - vagyis például a bírák, az ügyészek, a polgármesterek, a parlamenti képviselők, a minisztériumi főosztályvezetők egy része - tavaly év végén 13 ezer revolvert birtokoltak, ez a szám csaknem 5 ezerrel elmarad a két évvel korábbitól.
A fegyvertartási szabályok 2004. évi szigorítása óta "igazi revolver" helyett ugyanis sokan már csak gáz- vagy riasztópisztolyt tartanak - ez utóbbiak száma 25 ezerről 32 ezerre ugrott 2004 és 2006 között. A legálisan birtokolt fegyverek mintegy 60 százaléka (összesen 138 ezer puska és pisztoly) a sportvadászoknál található, e kategóriában két év leforgása alatt 8 ezer darabbal nőtt a tűzfegyverek száma. A személy- és vagyonvédelmi cégeknél a hatósági nyilvántartások szerint 6 ezer, a sportlövészegyleteknél mintegy 9 ezer karabélyt és más lőfegyvert tartanak nyilván, több mint másfél ezer puska és pisztoly pedig "színházi (riasztó) fegyverként" szolgál - tájékoztatták a HVG-t az Országos Rendőr-főkapitányságon.
A lakosság által illegálisan tartott fegyverek számára nézve hiteles becslések nem ismertek, pár éve például mintegy százezerre tették itthon egyesek a papír nélkül birtokolt kis tűzerejű, úgynevezett flóbert fegyverek számát, a 2004-ben elrendelt regisztrálás óta azonban csak alig több mint hétezer ilyen fegyvert legalizáltak az állampolgárok.
HVG |