© sxc.hu |
Az Index körül egyébként is felgyorsultak az események, hiszen a CEM a múlt héten bejelentette, hogy jegyzett tőkéjét 100 millió forintról 1 milliárdra emelte. A társaságban Spéder Zoltán, az OTP Bank Nyrt. korábbi vezérigazgató-helyettese 10 százalékot szerzett, így az eddigi kizárólagos tulajdonos, Nobilis Kristóf részaránya 90 százalékra módosult. A CEM-csoporthoz az Indexen kívül a Velvet és a Totalcar internetes portálok, valamint az e-kereskedelemmel foglalkozó Bookline.hu Nyrt. 75 százaléka, illetve a Napi Gazdaság kiadójának 50 százaléka tartozik.
Az Etarget megvásárlásával Nobilisék fő motivációja az lehet, hogy az idén a keresőmarketing piaca Magyarországon 1 milliárd forintosra bővült, ami 250 százalékos ugrást jelent egyetlen év alatt. Bár ez így is csupán a töredéke az online hirdetési piacnak, sajátosságaiból adódóan a keresőmarketing további gyors felfutására lehet számítani. "A legjobban célzott hirdetéseket képes eljuttatni a közönséghez, minthogy a reklámok kulcsszavakhoz vagy témakörökhöz kötve jelennek meg" - jellemezte a keresőmarketinget a HVG-nek Fazakas László, az egyik specialista, az Arcus Interactive Group Zrt.-hez tartozó Arcus Search ügyvezetője.
"Az Etargetet két szlovák üzletember, Peter Vidovic és Robert Veres hozta létre, akik a CEM beszállása után is résztulajdonosai maradnak a társaságnak" - mondta a HVG-nek Kálmán Tamás, az Etarget magyarországi vezetője. Szlovákián kívül a cég a legerősebb piaci pozíciókat Magyarországon és Csehországban vívta ki magának; Romániában idén tavasszal, Bulgáriában, Szerbiában és Horvátországban ősszel jelent meg.
Mivel az Etargetnek nincs saját keresője, mint a Google-nak, ezért a médiumok oldalain köt le helyeket, és azokon helyez el témakörök szerint válogatott hirdetéseket. "Az Etarget a nagy portálokkal több megállapodást kötött a magyar piacon, mint a Google. Nehéz megítélni, melyikünk erősebb, mivel kissé más területeken dolgozunk" - magyarázta Kálmán. A Google AdWords nevű üzletága a kereséskor beütött szavak mellé szponzorált linkeket helyez fel a saját weblapjára, AdSense üzletága viszont - itthon például az Etargettel versengve - célzott hirdetésekről állapodik meg az internetes tartalomszolgáltatókkal.
A keresőmarketing két további hazai szereplője a CT Network és az Origo Zrt. Az Origo keresőmegoldása (ok.hu) azonban ma már a "Google-motoron" alapszik, tehát az ágazati világelső és a hazai internetpiac legnagyobb szereplője összefogott. A felsoroltakon kívül ma már több specializált keresőmarketing-ügynök is működik: az Arcus Search és a - Netpincért üzemeltető Viala Kft. tulajdonában lévő - Klikkmánia mellett novemberben irodát nyitott Budapesten a Kirowski Zrt.-vel együttműködő amerikai iProspect is. Utóbbi 1996-os alapításakor a világ első keresőmarketing-ügynöksége volt.
Tavaly az online reklámpiac Magyarországon 10 milliárd forint körüli volt - mondta Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség alelnöke a Németország budapesti nagykövetsége által szervezett internetes konferencián, az idei bevételeket 13-14 milliárd forintosra tippelve. A TNS Media Intelligence becslése szerint október végéig az internetes reklámköltés 9,8 milliárd forintra rúgott. Az online média részesedése a teljes nettó reklámtortából - ami az idén a HVG információi szerint körülbelül 180 milliárd forintot tesz ki - a tavalyi 5-6 százalékról csaknem 8 százalékra emelkedhet. A piac meglehetősen koncentrált, a három legnagyobb szereplő - az Origo, a Sanoma és az Index - összesített forgalma piaci becslések szerint 6-7 milliárd forint lehet. Az Index tavaly - Uj Péter főszerkesztő szerint - 1,2 milliárd forintot söpört be, az idén pedig 1,5 milliárd forintot vár.
"A megszorítások miatt a hirdetők visszafogták marketingkiadásaikat, de szerencsére ma már nem az online reklámok lefaragásával kezdik a költségcsökkentést" - mondta a HVG-nek Gazsó Gábor, az Origo médiaértékesítési igazgatóhelyettese, ám a cég bevételi terveit nem tárta fel. Az áttételesen a Magyar Telekom Nyrt. érdekeltségébe tartozó, legnagyobb árbevételű - az iwiw.hu közösségi oldalt is birtokló - médiavállalatnál azonban még így is a korábbi tempó enyhe lassulását érzékelik. "Egy-két évvel ezelőtt még az évi 50 százalék körüli bevételnövekedés volt a jellemző az online hirdetési piacon, az idén viszont már a 30-40 százalék is szép lesz" - véli Gazsó. Ennél szerényebb, mindössze 20-30 százalékos piacbővüléssel kalkulál Gerentsér Imre, a Sanoma Budapest Zrt. internetdivíziójának vezetője, aki viszont cége esetében szintén a piaci átlagot meghaladó növekedést vár. Csakúgy, mint Dely Tamás, a HVG Online Zrt. ügyvezető igazgatója, aki 2007-ben az előző évinél 45-50 százalékkal nagyobb árbevételre számít.
A HVG Online ugyanazt a szegmenst célozza meg az interneten is, amit a nyomtatott sajtóban a hetilap, vagyis a gazdaság iránt is érdeklődő, illetve a magasan képzett olvasóközönséget. Ezt szolgálják az egyebek között a befektetésekre, az ingatlanpiacra vagy az adózásra szakosodott portálok is. Kissé más irányt vett a Sanoma: a startlap.hu-ra épülő online-divízió azt akarja kihasználni, hogy az utóbbi időben egyre több nő látogatja az internetes portálokat. Az idén hét új szájttal bővültek, ebből három is e részpiacon működik. "Meglévő női portáljaink piacvezetők voltak, de azokra már nem tudtunk több hirdetést elhelyezni" - indokolta a váltást Gerentsér. Az Origónál szintén megfigyelhető az új márkák kiépítésére való törekvés. "A tematikus portálok a hirdetők számára fontos piaci szegmensekben működnek, de tartalmuk integrálódik a nagy portáléba is" - mondta Gazsó.
Ugyancsak az önálló, kisebb márkák felépítésére törekszik az Index.hu: a velvet.hu-t fokozatosan leválasztják a főoldalról. Még nagyobb súlyt helyeznek a web2.0-s megoldásokra, vagyis arra, hogy az olvasók maguk is írhassák az újságot - mondta a konferencián Bodoky Tamás, a lap főmunkatársa. A blogok becsatornázása az Index - vagy bármely más portál - főoldalára megváltoztatja a kommunikációt: az interaktivitás új közösségeket hoz létre, és többletinformációkkal látja el a nem blogoló, a bejegyzéseket csak figyelő vagy éppen kommentáló olvasókat is.
Az online világ tehát a hirdetői igényeknek egyre pontosabban, egyre árnyaltabban próbál megfelelni, ezért indulnak újabb és újabb tematikus szájtok; mindez a keresőmarketinggel együtt a reklámok hatékonyabb célba juttatását szolgálja. Ám az igazi üzlet a web2.0-ban rejlik: ha a portáltulajdonosoknak az informatikai háttér megteremtése után sikerül felhasználóikat rávenniük, hogy blogjaikkal, közösségi oldalaikkal, szabadon szerkesztett enciklopédiáikkal önmaguknak szolgáltassanak tartalmat, akkor nekik már csak a hirdetéseket kell felrakniuk, és vígan számolgathatják a bevételeket.
Szegő Iván Miklós