szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem félmilliárd forintnyi ÁFA-t igényelt vissza jogosulatlanul egy toll értékesítésével foglalkozó dél-alföldi cég az adóhatóság megállapítása szerint, s az APEH vizsgálatának eredményét ítéletében már a Legfelsőbb Bíróság is helybenhagyta - tájékoztatta Varga Zsuzsanna, az APEH regionális igazgatóságának sajtóreferense pénteken az MTI-t.

A vizsgálat szerint a vállalkozás ÁFA-t nem fizető adóalanyoktól - többek között magánszemélyektől - vásárolt tollat értékesített tovább, és annak ellenére visszaigényelte az így keletkezett bevétele után a forgalmi adót, hogy ebben ez esetben a jogszabályok nem engednek adólevonást - áll az APEH közleményében.

A jogtalan ÁFA-levonást valós tevékenységet nem folytató társaságok láncolatával palástolták. A kapcsolódó vizsgálatok során az ellenőrök jellemzően azt tapasztalták, hogy az eladóként feltüntetett "partnerek" képviselői nem lelhetők fel a székhelyükön, sem postai úton, sem telefonon, sem pedig személyesen nem voltak elérhetők.

Az egyik állítólagos beszállító cég képviselője elismerte, hogy - fél százaléknyi jutalék fejében - számlákat állított ki
tollértékesítésről a vállalkozásnak. Állítása szerint, ha jelen is volt a toll leadásakor, akkor amint kiértek a számlabefogadók telepéről, rögtön átadta a teljes összeget, amiből aztán visszakapta a fél százalékot. Olyan is előfordult, hogy előre kiállította a bizonylatot, s jelen sem volt az átvételkor, a nyereségét vagy előre, vagy utólag kapta meg.

A közlemény szerint az ellenőrzési folyamat kiterjedt a tollkereskedelemmel foglalkozó vállalkozás ügyvezetőjére is, akit első fokon több éves börtönbüntetésre ítélt a bíróság. A vele szemben elrendelt vagyonosodási vizsgálat eltitkolt jövedelmet mutatott ki, mivel magánszemélyként a cégnek nyújtott több tízmillió forint értékű tagi kölcsön fedezetét nem tudta igazolni.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az áfacsalási ügyről faggatta Verest a költségvetési bizottság

Veres Jánost szerdán késő délután több mint kétórás - a képviselők közötti személyeskedésektől sem mentes - vitában hallgatta meg az Országgyűlés költségvetési bizottsága a Bogát-Ferr Kft. áfa-csalási ügyében. A pénzügyminiszter már elöljáróban visszautasította azt is, hogy a testület ülését ezzel a címmel hívták össze, ami prejudikáció, hiszen a kft. nem követett el semmit.

MTI Tech

650 milliós áfacsalást leplezett le a VPOP

A Vám és Pénzügyőrség (VPOP) majdnem 650 millió forintos adócsalást derített fel, az akcióban lefoglaltak közel 800 kilogramm arany- és ezüstékszert, valamint 25 millió forint készpénzt - jelentette be Kanta Tünde, a VPOP bűnügyi igazgatója a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.

Itthon

Földesi-Szabó: nem követtünk el áfacsalást

Tagadta Földesi-Szabó László, hogy az Egymásért Alapítvány védelme érdekében épített volna ki nemzetbiztonsági kapcsolatokat. A szervezet elnöke a Népszabadságnak adott interjújában arról is beszélt, hogy az alapítvány által felkért igazságügyi vámszakértő szerint az adományok felhasználásának a célja, vagyis a rászorulók segítése nem változott azzal, hogy nem az árut osztották szét, hanem az értékesítésből befolyt pénzzel támogatták őket.

Hét nap gazdaság

Áfacsalás cukorral

Több száz tonna kristálycukor általános forgalmi adóját spórolta meg magának az a magyar társaság, amelynek négy...

Csikász Brigitta Autó

Negyedmilliárdos áfacsalást leplezett le a VPOP

A tegnapi vámos elfogással tizenegy főre bővült azoknak a száma, akiket a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága bűnszövetkezetben elkövetett negyedmilliárdos áfacsalással gyanúsít.

MTI Gazdaság

Közösségi fellépés áfacsalás ellen

Az Európai Bizottság, az EU legfőbb végrehajtó testülete azt javasolja, hogy az uniós tagállamok javítsák együttműködésüket az áfacsalás elleni küzdelemben.

Hét nap gazdaság

Óriási áfacsalás

Másfél milliárd forint általános forgalmi adót (áfa) nem fizetett meg egy, a vám- és pénzügyőrség által a minap...