percről percre

Gazdasági csúcs percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új, közös megoldásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl a nemzetközi gazdasági válság időszakát - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gazdasági csúcsot megnyitó rövid beszédében. A résztvevők egyetértettek egyebek között abban, hogy az egyik legfontosabb feladat a források biztosítása a gazdaság szereplőinek, a munkahelyek megtartása és a piaci lehetőségek bővítése.

Most érkezett

Feiner: azonnali intézkedések kellenek

A kereskedelmi kkv-k gondjai azonnali intézkedéseket igényelnek, ilyen lehetne egyebek között a beszerzési társaságokhoz és franchise rendszerekhez történő csatlakozásuk támogatása - mondta Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke. A kereskedelemben működő vállalkozások számára különösen fontos lenne az élőmunka közterheinek csökkentése, az ehhez szükséges források egy része a feketegazdaság visszaszorításából származhat.

A kormányfő szerint az elmúlt 80 év legsúlyosabb gazdasági válságának idején politikusnak nem politikus, munkavállalónak nem munkáltató, munkáltatónak nem munkavállaló az ellenfele. A fő ellenfél a válság, a bizonytalanság, a megszűnő beruházások, a fenyegetés, hogy munkahelyek sokasága szűnik meg - szögezte le Gyurcsány.

A miniszterelnök szerint ebben az új helyzetben nem lehet a régi módon gondolkozni és cselekedni, nem lehet a régi, megszokott, sokak által megunt játszmákat tovább folytatni.

Az új helyzetben együtt kell működni, új, közös megoldásokat kell keresni, olyanokat, amelyek segíthetik Magyarországot, hogy a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl ezt az időszakot - mondta a kormányfő. Olyan változások sokaságát kell elindítani, amelyek elősegíthetik, hogy a válság végén Magyarország pozíciója a régió országaihoz képest erősödjön.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Az MSZOSZ a munka értékének megőrzését szorgalmazza

Pataky Péter a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint a béreken spórolni "életveszélyes" dolog, mert azzal leértékelődik a magyar munka. A béreken lehet spórolni rövidtávon, de piacot védeni, megtartani, bővíteni ezen az úton nem lehet - mondta a szakszervezeti vezető. Hangsúlyozta, hogy a szakszervezetek szorgalmazzák a ténylegesen minimálbérből élők jövedelmének növelését, ezt a gazdaság kifehérítése egyik eszközének is tartják.

Szanyi Tibor: takarékos gazdaságpolitikát kell folytatni

Szanyi Tibor (MSZP) szerint megtakarításorientált, az innovációt előtérbe helyező és a szolidaritással is számoló gazdaságpolitikára lenne szükség. Vélemény szerint egy sterilen növekedésorientált gazdaságpolitikát válság idején meghirdetni finoman szólva is ambiciózus. Ehelyett inkább egy takarékos gazdaságpolitikát kell folytatni - fűzte hozzá. Azt kérte, hogy a kormányhivatalok "gyúrják össze" az elhangzott javaslatokat, amelyek alapján meg tudnak állapodni egy nemzeti gazdasági minimálpaktumban. Szanyi Tibor úgy vélte, nagy veszélyben van a cigányság, őket küldik el először, ezért arra kérte a vállalkozásokat, ezt ne tegyék.

Kóka: lépnünk kell, ez így nem mehet tovább

Az SZDSZ kezdeményezi, hogy a kormány azonnal hozzon létre egy 100 milliárd forintos hitelalapot a kis- és középvállalkozások számára, amelyben e cégek az IMF-hitel kamatszintje körül juthatnának hitelhez - mondta Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője. Az SZDSZ a válságkezelést, a gazdasági növekedést szolgáló ötpontos javaslatcsomagot, vitairatot készített - közölte Kóka János, és azt kérte, hogy erről a dokumentumról induljon meg ötpárti tárgyalás. A vitairatban a liberális párt új adópolitikára, felelősség és az átláthatóság szorgalmazására, állami és önkormányzati reformra, illetve az euró lehető legkorábbi, 2012-es bevezetésére tesz javaslatokat.

© MTI

Borsik János: legfontosabb a stabilitás, az országos bérmegállapodás

Az egész társadalom érdeke a stabilitás, amelynek letéteményese az országos bérmegállapodás - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. A szakszervezetek elutasítják a munkaadói szervezetek javaslatát, amely szerint egy félév múlva lehet tárgyalni béremelésről - hangsúlyozta Borsik János. Az elnök szerint mind a minimálbéreket, mind az általában a béreket emelni kell a munkabéke megőrzése érdekében.

A KDNP családi típusú jövedelemadózást javasol

Családi típusú jövedelemadózást és a felhalmozott nagy vagyonok megadóztatását javasolta a KDNP képviseletében Latorcai János a gazdasági csúcson. Az ellenzéki képviselő bírálta a korábbi években folytatott gazdaságpolitikát, és úgy vélte, a kormány a Magyarországra begyűrűző válságban is későn ébredt. Rámutatott, hogy másutt a kormányok már gazdaságélénkítő cselekvési programokat készítenek, és tartalékaikat a foglalkoztatás bővítésére fordítják.

Latorcai János szerint egyebek mellett "a foglalkoztatást biztosító, a gazdaságot kifehérítő" adó-, és járulékcsökkentésre van szükség, valamint az áfakulcs megváltoztatására és az adórendszeren belüli átcsoportosításokra. Adócsökkentés nélkül megfulladnak a magyar vállalkozások - figyelmeztetett. A KDNP szerint át kell vizsgálni azokat az adókedvezményeket is, amelyeket ma egyes cégek élveznek. Ebből a forrásból többmilliárd forint adómegtakarítás érhető el – mondta szakértőkre hívatkozva. Latorcai szerint a családi típusú jövedelemadózás során több pénz maradna az embereknél, és ez élénkítené a fogyasztást. Mint mondta, "adótöbblet" a havi 700 ezer forintos jövedelmet meghaladó rétegek, illetve a gyermektelen egyedülállók esetében van; az ő adójukból származó növekedés együttesen nagyjából kompenzálná a kedvezményt. Álláspontja szerint a luxustermékeket megadóztatásából is többletbevételt érhetne el a költségvetés. Felvetette azt is: a "társadalmi igazságot" szolgálná, ha a bankok az elkövetkező időszakban a válságból kivezető út finanszírozásában hatékonyabban vennének részt.

Herényi: az adórendszer átalakítására van szükség

A magyar adórendszer átalakítását a gazdaságélénkítésére szánt összegek töredékéből meg lehetne oldani - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője. Az állam hatalmas pénzösszeget óhajt a vállalkozások élénkítésére, a gazdaság és a mezőgazdaság fejlesztésére fordítani, ennek töredékéből át lehetne szabni magyar adórendszert úgy, hogy a vállalkozások versenyképessége mérhetően és jelentősen javuljon - vélekedett az ellenzéki politikus. Herényi Károly szorgalmazta az euró mielőbbi bevezetését, és a 18 százalékos szja-kulcs értékhatárának 1,7 millióról 2,2 millió forintra emelését.

Fekete István: a keresletet kell ösztönözni

Fekete István, a Joint Ventures Szövetség elnöke szerint a gazdaság élénkítése érdekében a keresletet kell ösztönözni, az 1400 milliárd forintot kkv-támogatási csomagot főleg export- és termelő beruházásokra kell fordítani. Emellett újra átgondolásra ajánlotta a négy adótanácsadó versenyképes adórendszerről készített javaslatát.

Demján: ne legyenek illúziók afelől, hogy a csőd veszélye elmúlt

Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető igazgatója felszólalásában megjegyezte: most ugyan sikerült az állami csőd veszélyét elhárítani, de senkinek ne legyen illúziója afelől, hogy a veszély teljesen elmúlt. A csőd még bekövetkezhet, ha csökkenő gazdasági teljesítmény mellett továbbra is jóléti kiadásokat próbálunk meg finanszírozni – hangsúlyozta a VOSZ ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint Magyarország alapvető hibája, hogy torzszülött a foglalkoztatási, termelési konstrukciója, jelenleg új értéket mindössze félmillió ember állít elő. Ezt felül kell vizsgálni – mondta. A likviditás megteremtése Demján Sándor szerint is fontos prioritás, de a bankok államosításával kapcsolatban óvatosságra intett.


© MTI

Demján Sándor az átfogó reformok fontosságát is kiemelte. Nem ülhetünk fel újra a lóra – mondta a pártok felé megfogalmazott kérését nyomatékosítva. Véleménye szerint a megye és önkormányzati rendszer átalakításában óriási tartalékok vannak, amelynek átalakítását végre meg kellene lépni. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy több területet érintő átfogó reformokra szükség van, de egy-egy reformot kiragadni az egészből nem lehet, önállóan az nem lehet sikeres. Emellett megjegyezte: bízik az ehhez szükséges politikai konszenzus kialakításában.

Futó Péter: a likviditás megteremtése a legfontosabb

Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) kiemelte, hogy a válság első nagyobb, cunamiszerű hulláma által kialakult veszélyhelyzetet a jegybank és a kormány az egyetlen lehetséges utat választva hárította el. Bajnai Gordonnal egyetértve megjegyezte, hogy elhúzódó válságra kell számítani. Ebben a helyzetben az egyik legfontosabb dolog a likviditás megteremtése. Hozzászólásában rámutatott arra a problémára, hogy a közelmúltban 80-100 vállalkozásnak szűnt meg a forgóeszköz hitele, 80 százalékuknak azonban nem hosszabbították meg a kereskedelmi bankok a hiteleit. Véleménye szerint itt sürgős beavatkozásra van szükség, ugyanis mindez olyan vállalkozások esetében történt, amelyek rendesen fizették a törlesztéseket.

© MTI


Az MGYOSZ elnöke kiemelte, hogy ebben a helyzetben a munkahelyek megtartása csak a munkabérek szinten tartása mellett képzelhető el. Fontosnak tartotta, hogy a kormány rövid távon is nyitott legyen adócsökkentésre. Most csak adóátcsoportosításra van lehetőség, de azonnal el kell kezdeni egy jelentős adócsökkentéssel foglalkozni – hangsúlyozta.

Futó Péter a Gazdasági csúcs szünetében bejelentette: kedden megalakult a reformszövetség. A reformszövetséget a munkaadói oldal kilenc szövetsége és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közösen hozta létre, alapvető célja, hogy szellemi erőforrásokkal segítse a reformok kialakítását és megvalósításukat. A reformszövetségbe mindenkit várnak, aki segíteni tud abban, hogy profi módon kialakított reformrendszert jöhessen létre, amelynek csak egyik eleme lenne az adóreform - közölte az MGYOSZ elnöke. A szövetség pártsemleges akar lenni, de várják a pártok segítségét is.

1 2 3