percről percre

Március 15.: - az események krónikája

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor a Fidesz elnöke délután a Budai Várban, Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere pedig a Petőfi-szobornál mondott beszédet a nemzeti ünnepen. Gyurcsány Ferenc még hátravan. Kövesse az eseményeket percről percre!

Most érkezett

Elvitték Budaházyt?

Egyes hírek szerint a Petőfi-szobornál a rendőrök előállították Budaházy Györgyöt.

A Kossuth téren, a Magyar Köztársaság lobogójának ünnepélyes felvonásával kezdődtek ma a nemzeti ünnep megemlékezései. A zászlófelvonáson részt vett a miniszterelnök, a köztársasági elnök és az Országgyűlés elnöke is, majd megkoszorúzták a Kossuth Emlékművet. Gyurcsány Ferenc és Sólyom László a Parlamentben átadta a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Művészetek Palotájában tartandó esti ünnepi díszelőadáson is. Itt adják át a kormány által 2008-ban alapított Márciusi Ifjak, valamint a Kiváló, Érdemes, illetve Babérkoszorús Művész díjakat.

Az ünnepi szabadtéri műsor a Nemzeti Múzeum lépcsőin zajlott, Demszky Gábor főpolgármester pedig a hagyományoknak megfelelően, a Március 15. téren, a Petőfi-szobornál tartott beszédet 13 órakor, a  Fővárosi Önkormányzat ünnepségén. A Fidesz a budai Várban kezdte nagygyűlését 14 órakor, amelyen beszédet mondott Orbán Viktor pártelnök. A rendezvényen a párt több politikusa is felszólalt.

Országosan 572 rendezvényt tartanak vasárnap, ebből a fővárosban 125-öt. A rendőrség megtiltott négy vonulásos demonstrációt, s ezt a bíróság is helybenhagyta. A radikálisok ennek ellenére szerettek volna tüntetni, de igazi balhéra a rendőri túlerő miatt nem került sor.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Demszky: új kiegyezésre van szükség

Ma nem új rendszerváltásra, soha ki nem próbált harmadik útra, forradalomra van szükség, hanem visszatérésre 1989 szelleméhez, amelynek lényege a tárgyalásokon elért közmegegyezés volt a rendszerváltás szükségességéről - mondta beszédében Demszky Gábor. Budapest SZDSZ-es főpolgármestere szerint ezért ma új kiegyezésre van szükség, mégpedig minél előbb. A politikus úgy fogalmazott, ha nem tudunk kiegyezni, akkor tönkreteszi az országot a bizalmatlanság és az abból fakadó egyre mélyebb gyűlölet.

Miközben a kordonon kívüli tüntetők füttyökkel és bekiabálásokkal próbálták megzavarni beszédét, a főpolgármester kijelentette: politikai és gazdasági válság idején különösen igaz, hogy nem gyűlölködésre, hanem szolidaritásra van szükség.

Szili Kossuth-szobrot avatott

Közadakozásból felállított Kossuth-szobrot avatott Ácson Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vasárnap. Szili Katalin avató beszédében hangsúlyozta: 1848 egyik legfontosabb tanulsága, hogy a történelmi korszak kiváltságosai önként lemondtak előjogaikról, az elöljárók áldozatvállalásukkal segítették a nemzetet. Feltette a kérdést: meg van-e ez az erkölcsi indíttatás a mai elitben? Lehetséges-e a szolidaritás egy olyan korban, amikor a többség belenyugodni látszik a különbségekbe?

Toroczkai László nem tüntethet

2009. március 12-én Toroczkai László magánszemélyként két bejelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, miszerint 17 órától 24 óráig két helyszínen, a Liszt Ferenc téren és a Corvin közben kíván demonstrálni.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság közölte, mindkét demonstráció megtartását megtiltotta tekintettel arra, hogy a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény értelmében a gyülekezési jog gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére felhívást, valamint nem járhat mások jogainak sérelmével.

Galéria az ünnepi műsorból

Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
Egy jelenet az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 161. évfordulója alkalmából,  a Nemzeti Múzeumnál rendezett ünnepi műsorból.


Markó Béla a nemzeti egységről és a szolidaritásról beszélt

Egy nép akkor válik nemezetté, ha képes összefogni és egyet akarni, ha a nehéz pillanatokban képes félretenni a sérelmet, a bántást, a nézetkülönbséget, haragot és hiúságot - mondta Székelykeresztúron Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a szövetség központi ünnepségén. Hangsúlyozta: ha nem tudunk szolidárisak lenni egymással, és nem tudunk kezet nyújtani a másik magyarnak, akkor csak sodródunk iránytű nélkül erre-arra, vergődünk céltalanul a történelem markában. Emlékeztetett arra, hogy az összefogás szellemében az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) megállapodott egy közös választási lista létrehozásában

Vége a műsornak a Nemzetinél

Véget ért a Nemzeti Múzeumnál az ünnepi műsor, a helyszínről az érdeklődők a szemerkélő esőben indultak haza, ezt elősegítendő a szervezők megbontották a kordont. (MTI)

Biztonsági ellenőrzés a múzeumnál, elkobzott tojásokkal
© MTI

A leöntött ungvári Petőfi-szobor

© MTI

Petőfi Sándor festékkel leöntött szobra, Ungvár központjában, a róla elnevezett téren, néhány méterre attól a helytől, ahol az a fogadó állt, amelyben 1847 júliusában megszállt. Ferenci Béni alkotásának ismeretlen tettesek által történt meggyalázása egy hét leforgása alatt már a harmadik eset. A múlt hét  végén súlyosan megrongálták, önkényuralmi jelképekkel és magyarellenes jelszavakkal mázolták be a honfoglalási emlékművet a Vereckei-hágón. Ezzel egy időben Munkács határában valakik összetörték az 1849-es podheringi csata emlékét megörökítő obeliszk ruszin nyelvű emléktábláját.

Újabb előállítások a fővárosban

Újabb két embert állítottak elő közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés miatt - közölte honlapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap délelőtt. A Rákóczi útról előállított két ember közül az egyiknél gázspray-t, a másiknál kést találtak ruházatuk átvizsgálásakor.

1 2 3 4 5