Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött
Utolsó frissítés:
204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.
Most érkezett
Percről percre
Dávid Ibolya ott lesz
Nem felel meg a valóságnak a Magyar Távirati Irodának az az értesülése, miszerint Dávid Ibolya külföldi tartózkodása miatt nem vesz részt a konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson - közölte az MDF sajtóosztálya. "Ezzel szemben a valóság az, hogy a Magyar Demokrata Fórum elnöke részt vesz a parlament ülésén és a párt álláspontjának megfelelően tartózkodással jelzi, hogy nem kívánja hatalomban tartani Gyurcsány Ferencet, ugyanakkor az előrehozott választásokban látja a jövőt, ezért nem tudja támogatni Bajnai Gordon miniszterelnökségét." - közölte a párt.
Fodor: meg kell egymást hallgatni
A szabad demokrata képviselő szerint egymásra kell figyelniük a pártoknak, ez erősíti a demokráciát. Semjénhez fordulva közölte: furcsa, hogy éppen a KDNP vezére áll elő azzal, hogy döntsön a nép, miközben a legutóbbi választáson ez a párt (mármint a KDNP) nem mert szembenézni a választópolgárokkal. Fodor szerint az előrehozott választások több hónapos kiesést jelentettek volna, márpedig most gyorsan kell cselekedni. Elmondta, hogy azért támogatják a (Bajnai-)kormányt, mert teljesültek a feltételeik (pl. külsős miniszterek, Reformszövetség javaslatára hajazó program stb.), de nem akarnak koalíciót. Szerinte annyira veszélyes ma a helyzet, hogy mindenképpen meg kell hozni a népszerűtlen intézkedéseket.
Alkotó és alkotás
"Csak az alkotó távozik, az alkotás marad" - mondta Harrach Péter (KDNP) felszólalásban.
Semjén a nép hangján szól
Semjén Zsolt a Parlamentnél tüntető Civil Összefogás Fórum petícióját olvassa fel. Ennek lényege, hogy oszlassa fel magát az Országgyűlés és Sólyom László írja ki a választásokat. "Itt az ideje, hogy döntsön a nép!" (...) "A haza mindenekelőtt" - áll a szövegben. "Ami itt történik, az nem konstruktív bizalmatlansági indítvány, hanem destruktív bizalmatlansági indítvány" - ezek már Semjén saját szavai. Bajnai kormányfővé emelése a KDNP-es vezető szerint "provokáció az erkölcsi rend ellen." A KDNP nem tárgyal Bajnaival.
Navracsics: Bajnai is részese a bukott kormányzásnak
Navracsics Tibor (Fidesz) szerint Lendvai Ildikó frakcióvezetőként kicsit elfáradt, ezért is jobb, hogy a jövőben az MSZP elnökeként és nem frakcióvezetőként tevékenykedik majd. "Ma olyan helyzetben vagyunk, hogy az MSZP és az SZDSZ nem mer a választópolgárok elé állni" - utalt a konstruktív bizalmatlansági indítványra. Navracsics szerint az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt éllovasból sereghajtóvá vált az ország.
Navracsics nem tudja, kiket ért szakértők alatt Bajnai. Navracsics úgy véli, Bajnai egy olyan kormányzati politikának volt része, ami már megbukott. Szerinte Bajnai tevékenyen részt vett abban, hogy az ország válságba jutott. Egy megoldás van: az új választások - fogalmazott a politikus, aki szerint a konstruktív bizalmatlansági indítvány nem azért lett kitalálva, hogy a "barátok helyet cseréljenek". "A legitimáció hiányát vetjük az Önök szemére" - mondta a kormánypárt képviselőinek.
Eközben a Kossuth téren
Rendőrök próbálják visszaszorítani a tüntetőket a Kossuth térről az Alkotmány utcába, akik az Országgyűlés feloszlatását és az előre hozott választások kiírását követelik.
Lendvai az ellenzéket ostorozza
Lendvai Ildikó (MSZP) felszólalásában az ellenzéket bírálta, amiért az illegitimnek tartja az új kormányt. Szerinte meg kell köszönni az ország valódi teljesítményét. Kiemelte a konvergenicaprogramot, a feketegazdaság elleni harcot, a társadalombiztosítás és az oktatás reformját, az autópálya építéseket.
Kemény idők jönnek
Bajnai elmondta: nem hagyja, hogy hitelből éljen az ország. "Ez a program küzdelmes lesz. Amit nehéz támogatni és még nehezebb elviselni. De meglesz az eredménye" - jelentette ki.
© Stiller Ákos |
Hatvan élő libát hoztak a Magyar Gárda tagjai
Teherautóval hatvan élő libát hoztak a Magyar Gárda tagjai a Civil Összefogás Fórum nagygyűlésére kedd délután, majd a libákat a kordon által lezárt területen elengedték. A libák a Néprajzi Múzeum és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium előtti üres területen sétálnak.
A nagygyűlésen az MTI helyszíni tudósítói szerint körülbelül ötezren lehetnek, a szervezők azt jelentették be, hogy több tízezren vannak. A hangulat a nagygyűlésen felfokozott, a szervezők folyamatosan rendre intik a megjelenteket, és arra kérik, ne provokálják a rendőröket.
A hangszórókból Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét sugározzák felvételről. A beszédek megkezdése előtt a rendőrség a Vértanúk tere irányából és a Néprajzi Múzeum irányából beszorította a Kossuth téren álló embereket az Alkotmány utcába. A környéken jelentős a rendőri készültség, több busznyi és teherautónyi rendőr várakozik, két vízágyú is készültségben áll. A résztvevők árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatnak. Többször felhangzott: "Börtönbe, börtönbe! Vesszen a kormány!"