percről percre

Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.

Most érkezett

Tojás Demszkynek

Előállított egy férfit a rendőrség Budapesten, mert tojást dobott Demszky Gáborra. A rendőrség honlapján olvasható közlemény szerint kedd délelőtt fél tizenegy körül egy férfi a főváros V. kerületében, a Markó utcában az autójából kiszálló főpolgármester felé tojást dobott. A férfit a rendőrök előállították és kihallgatják.

Gyurcsány és Bajnai. Izgalmak Parlamenten belül és kívül. Kattintson a képre!
© Stiller Ákos
 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ülésezik a Fidesz-frakció

Eldöntik, hogyan fejezzék ki tiltakozásukat a parlamenti vitában és a szavazáson.

Navracsics Tibor, Orbán Viktor, Répássy Róbert. Nem lesz könnyű
© MTI - Beliczay László

Mi lesz Szűcs Erikával?

Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt a konfliktushelyzetek kezelésében nagy gyakorlatot szerzett, kiváló embert jelöl szociális és munkaügyi miniszternek - mondta Szűcs Erika, a távozó szociális és munkaügyi miniszter. Sajtóhírek szerint a tárca várományosa Herczog László. Szűcs elmondta, nem érte meglepetésként, hogy mást jelölnek helyette miniszternek. Az MSZP-frakcióülés szünetében arról is beszélt, hogy még nem tudja, hol folytatja a munkát. "Dolgozni mindig dolgoztam egész életemben, és gondolom, hogy ezután is fogok. Nagyon szép témákra találtam rá ennél a tárcánál. Úgyhogy, gondolom, hogy lesz feladat, és én szívesen fogom csinálni" - fogalmazott a távozó miniszter.

Gyülekeznek a tüntetők, készültségben a rendőrök

Gyülekeznek az Országgyűlés feloszlatását és az előrehozott választások kiírását követelő demonstráció résztvevői a Parlament előtti Kossuth térnél. 11 óra után már 150-200-an lehettek a téren, köztük a Magyar Gárda tagjai is, a gyülekezőknél árpádsávos és nemzeti színű lobogók vannak. A nemzeti színű transzparensekkel díszített színpadot a Kossuth tér és az Alkotmány utca kereszteződésében állították fel a szervezők, a transzparenseken előrehozott választásokat követelnek. A Parlament előterében rendőrök várakoznak, valamint tíz rendőrségi csapatszállító teherautót, több rendőrségi buszt és mikrobuszt is látni. Az Országház előtti parkot sem lehet már megközelíteni.

Tüntetők a Parlament előtt. Madarat tolláról
© MTI - Szigetváry Zsolt

AZ SZDSZ igent mondott

7:4 arányban támogatja Bajnai Gordon kormányának névsorát az SZDSZ ügyvivői testülete (üt). A liberálisok frakciójában is szavaztak a kormánytagokról: azon a szavazáson 15-en támogatták, hárman pedig ellenezték a névsort. Ennél a szavazásnál egy képviselő tartózkodott.

Nem tetszett nekik Ficsor

Az MSZP elnökségének tagjai kritikát fogalmaztak meg a leendő Bajnai-kormány névsorával kapcsolatban a testület reggeli ülésén - tudta meg az MTI szocialista forrásokból. Bírálat érte egyebek mellett azt, hogy Ficsor Ádám, Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke a jövőben miniszterként felügyelné a titkosszolgálatokat. Többen úgy vélték, újból a régi konstrukciót kellene inkább elővenni: egy, a Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozó államtitkárnak kellene irányítania a szolgálatokat. Draskovics Tibor kormányban maradását sem övezte "osztatlan lelkesedés". Ezzel párhuzamba állították többen, hogy Veres János pénzügyminiszternek viszont távoznia kell.

A távirati iroda úgy értesült, hogy Bajnai Gordon ezekre a felvetésekre érdemben nem reagált. Azt viszont közölte, hogy "szakértői jellegű" lesz az új kabinet, mert a gazdaságot érintő tárcákat nem pártpolitikusok fogják vezetni. Az államtitkárok egyelőre a helyükön maradnak, az ő sorsukról a hét második felében születik döntés. Volt olyan elnökségi tag, aki viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy mind a miniszterelnök-jelölt, mind a kancellária új vezetője, Molnár Csaba és Ficsor Ádám Gyurcsány Ferenc "emberének" számít. Az elnökségi ülést egyébként eredetileg egyórásra tervezték, de csaknem két órán át tartott.

Bajnai útban az MSZP-frakcióhoz. Van papírforma?
© MTI - Bruzák Noémi

Babarczy szerint

A jobb - és a baloldal közti mély elvi különbséggel Bajnai Gordon válságkezelő kormánya nem tud mit kezdeni. Bajnai Gordon és kormánya lehet nagyon sikeres, hazafias válságkezelő kormány a következő három-négy hónapban, ha nagy szerencséje van, de a jelenlegi politikai játszmában nem sok esélye van arra, hogy ne nevezzék naponta hazaáruló kormánynak és ne övezze végtelen bizalmatlanság. Arra pedig, hogy felszámolja azt a kuplerájt, amihez képest a kaszárnya gondolata megváltásnak tűnik, vagy legalább megállítsa a balkanizálódás gyors folyamatát, amely mostanra gyakorlatilag felemésztette a magyar államot, semmi esélye nincs - véli Babarczy Eszter publicista a hvg.hu-n megjelent írásában.

WSJ: "politikai előrelépés nélkül a gazdasági zuhanás is folytatódni fog"

Magyarország politikai elitjét jelentős felelősség terheli az ország  gazdasági bajaiért - mutat rá a Wall Street Journal (WSJ). A befolyásos amerikai lap szerint Bajnai nem csak példátlan gazdasági válsággal néz szembe. Az előtte álló másik kihívás az, hogy olyan mérgezett politikai rendszerben vezesse át Magyarországot a kilábalás útjára, amely szinte lehetetlenné teszi a reformokat. Magyarország gazdasági problémáit csak súlyosbította - de nem okozta - a globális pénzügyi válság - mutat rá a WSJ. Az ország már október előtt is súlyos bajban volt, amikor 25 milliárd dolláros mentőcsomagért folyamodott az EU-hoz, az IMF-hez és a Világbankhoz. Olyan országról van szó, amelynek 10 milliós lakosságából csupán 3,9 millió fő dolgozik. Utóbbiak közül pedig 1,6 millióan minimálbért kapnak, és így nem fizetnek adót. A helyzet viszont az, hogy bármilyen összetételű új kormánynak szembe kell néznie a tényekkel, és szorosabbra kell húznia a nadrágszíjat. Ha Orbán lenne az új miniszterelnök, neki is csökkentenie kellene az állami kiadásokat. Ez számos Fidesz-támogatót ábrándítana ki. Ennek eredményeként pedig a válság végső nyertesei a szélsőséges pártok lehetnek. A magyar szélsőjobb már ugrásra készen áll számos hetilappal és legalább két félkatonai szervezettel arra, hogy "rendet tartson". "Nehéz megmondani, mi a súlyosabb: Magyarország gazdasági vagy politikai válsága. Csak egy dolog bizonyos: politikai előrelépés nélkül a gazdasági zuhanás is folytatódni fog" - zárta írását a Wall Street Journal.

Sólyom is ott lesz

Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke délután a Parlament napirendjének függvényében részt vesz a Parlament ülésén, melyen szavaznak a konstruktív bizalmatlansági indítványról - közölte az elnöki hivatal stratégiai és kommunikációs főosztálya.

Na, de ki is az a Ficsor? Falujárástól a titkosszolgálatokig

© Fazekas István
A Gyurcsány Ferenc bizalmasának számító Szilvásy Györgyöt egy kevéssé ismert MSZP-s politikus válthatja a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszteri poszton. Ám az új jelölt is közel állt a távozó kormányfőhöz. Ficsor Ádámot nagy munkabírású, kapcsolatokat könnyen építő politikusnak tartják, mások szerint törtető, karrierista. Tény, hogy az 1980-as születésű Ficsornak gyors és szépen ívelő a karriere: a sárospataki református kollégiumban érettségizett, majd a budapesti közgazdaság-tudományi és államigazgatási egyetemre járt. Már egyetemistaként agrárpályázati tanácsadással foglalkozó vállalkozást alapított, de miután a politikát választotta, volt sárospataki kollégiumi társai vitték tovább a céget. 2003-ban a svájci St. Gallen-i egyetemen tanult. Mielőtt hazatért volna, közgazdász diplomával a zsebében Brüsszelben - az egyik szocialista uniós képviselő szakértőjeként – dolgozott. Utána Pásztohy András földművelésügyi politikai államtitkár mellett titkárságvezető lett, 2006-ban pedig már szakállamtitkár, majd a miniszterelnökségi kabinet vezetője. Egyes források szerint Gyurcsány akkor figyelt fel rá, amikor Ficsor szervezte a miniszterelnök 2007 őszi falujárását. Az MSZP-ben is aktív: 2003 januárja óta az MSZP Agrár- és Vidékpolitikai Tagozat Országos Elnökségének tagja, 2004 decemberétől a párt Nemzeti Fejlesztési Tagozat elnökségének tagja, 2005 januárjától az országos választmány tanácskozási jogú küldötte a párt Magyar Progresszív Társaság Platformjának delegáltjaként, amelyet ő vezet. „Erős meggyőződésem, hogy Gyurcsány Ferenc sokkal tovább lesz a magyar baloldalnak, de az egész országnak is a vezetője, mint azt sokan hinnék. Ami engem illet: nem tervezek hosszú távra. Itt és most ez a feladat, ami leköti minden idegszálamat, ezt kell megoldanom” – nyilatkozta 2008-ban a HVG-ben, amikor Gyurcsány Ferenc új kabinetfőnökének nevezték ki.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hozzászólások