Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött
Utolsó frissítés:
204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.
Most érkezett
Állnak már a kordonok
Már állnak a kordonok a Kossuth téren, az Országház körül, a Miniszterelnöki Hivatal épületénél, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnál, valamint a Képviselői Irodaház környékén. A rendőrség azzal indokolja a kordont, hogy az Országgyűlés feloszlatását és az előre hozott választások kiírását követelő civilek hirdettek demonstrációt a parlament előtti Kossuth térre, mialatt a képviselők a bizalmatlansági indítványról tárgyalnak.
Az ORFK honlapján közzétett információ szerint a Köztársasági Őrezred parancsnoka éjféltől elrendelte az Országházhoz tartozó területek - a déli kovácsoltvas kerítéstől a villamos sínek mentén a sorompóig a József Attila szobor körüli zöld terület -, valamint a Kossuth tér 4. szám alatti Miniszterelnöki Hivatal és az igazságügyi minisztérium épületéhez tartozó terület fémkordonos lezárását.
Ugyancsak fémkordonokat állítottak fel a Képviselői Irodaház közvetlen környezetében lévő területen: a Balaton utca és Balassi Bálint utca kereszteződésétől a park felöli oldalon a járda vonala a Balaton utca és Széchenyi felső rakpart kereszteződéséig; a Széchenyi rakparton az úttest vonala a Jászai Mari térig; a Jászai Mari téren a Balassi Bálint utcáig a járda vonala; a Balassi Bálint utca és Balaton utca kereszteződéséig a járda vonala által határolt terület.
Percről percre
MSZP most ismeri meg az új kormánynévsort
Megkezdődött a Parlamentben az MSZP országos elnökségének ülése, ahol Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt várhatóan ismerteti leendő kormánya névsorát. A kormányfőjelölt a szocialista elnökségi ülés után a SZDSZ-frakcióval ismerteti kormányának összetételét és a válságkezelő program részleteit. A délelőtt folyamán Bajnai részt vesz az MSZP-frakció ülésén is. Úgy tudni, Bajnai mai parlamenti beszédében nyilvánosan is ismerteti az új kormánynévsort.
Szentpéteri Nagy Richárd alkotmányjogász a Kossuth Rádiónak elmondta: tulajdonképpen formálisan a miniszterelnök megbízatásával a kormány megbízatása is megszűnik, de a miniszterek ügyvezető jelleggel hivatalban maradnak mindaddig, amíg a helyükre újak nem lesznek kinevezve. Az új miniszterelnök elő fogja terjeszteni a köztársasági elnöknek az új neveket és a köztársasági elnök az új minisztereket ki fogja nevezni. A miniszterek esküt fognak tenni kinevezésük után az országgyűlés plénuma előtt, és akkor válnak igazából miniszterekké, a kormány akkor fog felállni. Ez április 20-án történik meg.
Dávid Ibolya elutazott, nem fog szavazni
A Fidesz és a KDNP délelőtt dönt arról, hogyan juttassa kifejezésre mélységes megvetését a történtekkel szemben.
A konstruktív bizalmatlansági indítványról
Az előre hozott választás a kormányváltás alkotmányos módja. A konstruktív bizalmatlansági indítvány is. Korábbi írásunkból kiderül, hogy ez utóbbi egyáltalán nem az ellenzék parlamenti eszköze, hanem a kormányerőké. Az ellenzék kormányt általában választás után alakíthat.
A kormányváltás története
Azzal kezdődött, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő március 21-én az MSZP kongresszusán bejelentette, "félreáll". A hvg.hu írásai a kormányváltás előkészületeinek három hetéről.
Találgatások az új miniszterekről
A reggeli lapokban felsorolt új miniszterek szinte mindegyike a gazdaságból jön, ők Hónig Péter, Vahl Tamás és Oszkó Péter, míg az ugyancsak új külügyminiszter, Balázs Péter, Magyarország első uniós biztosa lenne.