Fidesz 14, MSZP 4, Jobbik 3, MDF 1 mandátum
Utolsó frissítés:
A Fidesz 56 százalékos eredménye 14 mandátumot ér, az MSZP 4, a Jobbik 3 és az MDF 1 képviselőt juttatott ki az Európai Parlamentbe.
Most érkezett
16 helyen másról is szavaznak
Egy időközi országgyűlési képviselő-választást, hét időközi önkormányzati választást, valamint nyolc helyi népszavazást is tartanak a ma esedékes európai parlamenti (EP) választással egy időben.
Pécsett, Baranya megye 3. számú országgyűlési egyéni választókerületében négy jelölt indul a parlamenti helyért.
Baranya megye két másik településén, Magyaregregyen és Sumonyban polgármestert is választanak ma; előbbinél a korábbi vezető halála miatt, utóbbinál pedig azért, mert a képviselő-testület feloszlatta magát. Sumonyban így az öttagú testület tagjait is megválaszthatják a település lakói. Lemondás miatt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sárospatakon és Tiszaújvárosban, a Pest megyei Üllőn, illetve Veszprém megyében, Várpalotán kell új önkormányzati képviselőket választani.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Zemplénagárdon a polgármester lemondása miatt ma új önkormányzati vezetőt is választhatnak a helyiek. A polgármester-választáson az a jelölt nyer, aki a megjelent szavazók számától függetlenül akár csak eggyel is több szavazatot kap a riválisainál.
Az EP-választással egy időben hét helyi népszavazást is tartanak az országban. A Veszprém megyei Balatonfűzfőn arról dönthetnek, épüljön-e a település rendezési tervében foglaltaknak megfelelően a fűzfőgyártelepi városrészen növényi alapanyagot feldolgozó biofinomító, biogázüzem vagy biomassza-erőmű. A Hajdú-Bihar megyei Bedőn és Körösszakálon arról döntenek, hogy a két község önkormányzata alakítson-e társult képviselő-testületet. A Győr-Moson-Sopron megyei Ebergőc lakói arról szavaznak, épülhessen-e a település közigazgatási területén halotthamvasztó. Az esztergomi választópolgárok arról dönthetnek, hogy az önkormányzat a városi holding részvényeinek meghatározott részét ingyenesen vagy rendkívül kedvezményesen átadja-e a helyi polgároknak. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gávavencsellőn arról voksolhatnak az érintettek, hogy Gávavencsellő Paszabcsúcs és Gávavencsellő Szabadságtelep lakott területrészeket Nyírtelekhez csatolják-e. A fővárosban, a XVIII. kerületben arról lehet majd szavazni, hogy Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzata hozzon-e létre városőrséget. A Tolna megyei Udvari lakói arról szavazhatnak, hogy Alsópél településrész tartozzon-e Sárszentlőrinc községhez.
A helyi népszavazás akkor érvényes, ha azon a választásra jogosultak több mint fele részt vesz, és érvényesen szavaz. A választópolgárok ugyanazokban a szavazóhelyiségekben adhatják le voksaikat, mint az EP-választáson, csak több szavazócédulát kapnak, mint a többi településen.
Percről percre
Oroszok az EP-ben
A lettországi európai parlamenti választásokon előretört az orosz ajkú kisebbséget képviselő két párt a szavazófülkét elhagyók megkérdezése alapján szombaton készített előrejelzések alapján. A rigai parlamentben ellenzékiként helyet foglaló baloldali Harmónia Központ (SC) a szavazatok 20 százalékát szerezte meg a közszolgálati televízió és a BNS hírügynökség felmérése szerint, ami azt jelenti, hogy a párt kétszer annyi szavazatot szerzett, mint ahány a szavazás előtti előrejelzésekben szerepelt, és hogy egy képviselője lesz az EP-ben. A Diena napilap és a Leta ügynökség közös exit pollja 17 százalékot mért az SC-nek.
A baloldali radikális (kommunista) Emberi Jogokért az Egységes Lettországban (PCTVL) párt, amely nyíltan a szovjet időkben idetelepült, s a függetlenség után állampolgársághoz nem jutó orosz ajkú kisebbség érdekeiben lép fel, 13 százalékot szerzett a felmérések szerint, és szintén számíthat egy EP-képviselői helyre a balti országnak járó nyolcból. Csak harmadik lett a jobbközép kormánykoalícióhoz tartozó Lettország Első Pártja/Lett Út (LPP/LC) elnevezésű tömörülés, amely 8 és 12 százalék közötti eredményt ért el, és elképzelhető, hogy szintén lesz egy európai képviselője.
A választások másik nagy meglepetése, hogy a kormánypártok nem szerepeltek olyan rosszul, mint amire számítani lehetett. A kormánykoalíciót március óta vezető Új Idő (JL) párt 7 és 11 százalék között teljesített, a Polgári Szövetség (PS) pedig 19 és 24 százalék közötti eredményt ért el, a Néppárt (TP) pedig 4,6-6 százalékosat. A koalíció ötödik tagja, a Zöldek és Földművesek Szövetsége (ZSS) nem érte el az 5 százalékos bejutási küszöböt.
Cipruson a konzervatív ellenzék győzhetett
A ciprusi európai parlamenti választásokon a konzervatív ellenzék legnagyobb pártjának szűk győzelmét jelzik előre a szavazófülkét elhagyók megkérdezése alapján készített előrejelzések, de a kormánykoalíció pártjai együttesen több mandátumot szereztek. A helyi média által készített exit poll felmérések szerint az ellenzéki Demokratikus Tömörülés (DISY) pártja a szavazatok 35,5 százalékát szerezte meg a szombaton tartott szavazáson, míg a kommunista gyökerű, kormányzó Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártja a voksok 33,7 százalékára tett szert. Ciprusnak összesen hat mandátuma van az Európai Parlamentben (EP). A felmérésből arra lehet következtetni, hogy mindkét nagy párt két-két helyet szerzett az EP-ban, illetve a kormányzó Akel koalíciós partnerei, a jobbközép Demokrata Párt (DIKO) és a szocialista Egyesült Demokraták között oszlik meg a fennmaradó két mandátum.
Bejelentés kampánycsendsértésről Tolnában
Kampánycsendsértésről érkezett bejelentés a Tolna megyei területi választási bizottsághoz - közölte a területi választási iroda vezetője. Bartos Georgina elmondta, hogy Bonyhádról és Faddról érkezett írásos bejelentés, miszerint vasárnap reggel két párt nevében telefonon buzdították a választókat szavazásra. Többen telefonon jelezték a kampánycsendsértést. A területi választási bizottság délutáni ülésén tárgyal a beadványokról.
Hajszálra, mint öt éve
A választásra jogosultak 13,77 százaléka, 1 105 328 ember járult az urnákhoz délelőtt 11 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint. A részvételi arány 11 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 14,78 százalék. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 10,61 százalék. A fővárosban a szavazók 16,12 százaléka adta le szavazatát 11 óráig.
A 2004-es EU parlamenti választáson 13,75 százalék, a 2003-as EU-népszavazáson 16,88 százalék szavazott 11 óráig. A 2004-es, a határon túli magyarok kedvezményes honosítása és a kórházak privatizációja ügyében kiírt országos népszavazáson a szavazásra jogosultak 12,13 százaléka voksolt 11 óráig. A 2008-as országos ügydöntő népszavazáson 18,69 százalék volt a részvételi arány 11 óráig. Az 1997-es NATO-népszavazáson a választók 19,09 százaléka jelent meg 11 óráig.
Szavazás Pécsett. Továbbítás © MTI - Kálmándy Ferenc |
Újra két magyar EP-képviselő Szlovákiából. Ha igaz
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) elégedett a szlovákiai európai parlamenti választás eredményével, és sikernek tartja, hogy a párt a jövőben is két képviselőt küldhet Brüsszelbe - jelentette ki Csáky Pál, az MKP elnöke a választás nem hivatalos eredményeit értékelve. Sikernek minősítette azt is, hogy a három konzervatív ellenzéki párt együttesen több mandátumot szerzett, mint a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia, és síkraszállt az ellenzék szorosabb együttműködése mellett. Úgy vélekedett, hogy a kormánykoalíció által a kampányban bevetett magyar kártya ezúttal nem hatott olyan intenzíven, mint a tavaszi államfőválasztáskor.
A nem hivatalos végeredmény szerint az Irány-Szociáldemokráciának öt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniónak (SDKU), a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) és a Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) pedig két-két képviselője lesz az Európai Parlamentben, míg a koalíciós Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egy-egy mandátumot szerzett. Szlovákiának összesen 13 képviselője lesz az EP-ben.
EP-választási finis
Ma összesen 19 ország választ. Korábban 8 szavazott. Eredmények elvileg csak este 10 után. Bár a holland exit pollt már napok óta ismerjük.
A játékszabályok
Szavazni csak személyesen, érvényes személyazonosító és lakcímigazolvánnyal lehet. A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja. A szavazatszámláló bizottság elfogadja továbbá az 1998 végétől kiadott lézergravírozott útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is. Fontos azonban, hogy ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.
Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről az Országos Választási Iroda korábban valamennyi választópolgár számára tájékoztatót küldött. Lakóhelyüktől eltérő helyen csak azok voksolhatnak, akik ezt korábban kérték, és a helyi jegyzőtől igazolást is kaptak, mely település melyik szavazókörében adhatják le szavazatukat.
A választáson szavazni kizárólag személyesen lehet. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság ma már - az igazolással szavazók kivételével - senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, írásban mozgóurnát kérhet a szavazáshoz. Aki azonban nem kért mozgóurnát, az nem szavazhat ilyen módon akkor sem, ha egy másik, háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát.
A magyarországi választással egy időben 95 külképviseleten mintegy négyezer magyar választópolgár is szavazhat; azok, akik korábban ezt a választási szervektől kérték. A külképviseleti szavazást minden államban helyi idő szerint reggel hat és este hét óra között tartják, ez alól az amerikai kontinens kivétel, ahol szombaton ugyanebben az időszakban már megtartották a szavazást.
A szavazókörök ugyan már este hét órakor bezárnak, ám a részeredmények közlésére este tíz óráig várni kell. Uniós kötelezettség ugyanis, hogy amíg az összes államban nem fejeződik be a szavazás, addig eredményadatokat tilos nyilvánosságra hozni.
Három óra alatt 6 százaléknyi szavazó
Nincs tolongás az urnáknál.