Jön az ár! - a víz állása óráról órára
Utolsó frissítés:
Kövesse a hvg.hu-n az árvízhelyzet híreit!
Most érkezett
Harmadfokú készültség Mosonmagyaróvárnál
Harmadfokúra emelik az árvízvédelmi készültséget a Lajtán pénteken 12 órakor Mosonmagyaróvárnál. A folyó magyar szakaszán az áradás tovább folytatódott, s a déli órákig a vízállás várhatóan eléri a harmadfokú készültségi szintet - indokolta az intézkedést Dunai Ferenc központi védelemvezető-helyettes. A víz a mélyebben fekvő pincéket veszélyeztetheti - tette hozzá a szakember.
Másodfokú árvízvédelmi készültség lép életbe pénteken 18 órakor a Nagy-Dunán a dunaremetei gátőrjárásban, továbbá a Komárom-Almásfüzitő közötti folyószakaszon. Esztergom térségében pedig szombat reggel 6 órakor rendelik el a másodfokú készültséget.
Győrnél tovább emelkedik a Mosoni-Duna vízszintje. A tetőző vízállást a Rábán elindult árhullám nagymértékben befolyásolhatja. A víz a hullámteret és az alacsonyabban fekvő csónakházakat már elöntötte. Pénteken 18 órakor a győri folyószakaszon is elrendelik a másodfokú készültséget - közölte Dunai Ferenc. Az észak-dunántúli térségben több mint 300-an dolgoznak a gátakon. A helyiek munkáját a Szolnokról átirányított vízügyi dolgozók segítik - tette hozzá a központi védelemvezető-helyettes.
Percről percre
Nincs vészhelyzet a Dunakanyarban
Várhatóan a vasárnapi tetőzéskor is több mint egy méterrel alacsonyabban hömpölyög majd az ár, mint 3 évvel ezelőtt.
Csehország: újabb áldozatok
Újabb két holttestre bukkantak a szerda éjjeli árvíz sújtotta észak-morvaországi régióban a mentők. Mindkét személy vízbefulladt. Az áldozatok száma ezzel tizenkettőre emelkedett. Csehország történetében ez a harmadik legtragikusabb árvíz. Több száz háztartás továbbra is villanyáram, gáz és víz nélkül van. Novy Jicínbe a nap folyamán megérkezik az első kétszáz katona, akik bekapcsolódnak a mentési munkálatokra. Az előzetes becslések szerint az anyagi kár meghaladja az egymilliárd koronát.
Körmendnél éjjel is dolgoztak, harmadfokú a készültség
Körmend közelében az éjszaka egy részében is dolgoztak a gátak megerősítésén, a Rába vízállása jelenleg 516 centiméter, tetőzését a délelőtti órákra várják. Előző este Szentgotthárdnál az árvízvédelmi készültséget másodfokúra csökkentették, Körmendnél ugyanekkor harmadfokúra növelték.
Védekezési munkálatok zajlanak a 86-os út mentén, a Csörnöc-híd felől Nádasd irányába, ahol száz méter hosszúságban építettek nyúlgátat, míg a Rába jobb partján, az úgynevezett másodrendű védvonalon, 500 méter hosszúságban emeltek gátat homokzsákokból a vízügyi igazgatóság kirendelt munkatársai, a körmendi rendőriskola hallgatói és helyi lakosok segítségével.
Az ügyeletes szerint minden lehetséges óvintézkedést megtettek, hogy az eddig mért legnagyobb vízállás ne okozzon nagy károkat a térségben. A Csörnöc-völgyben egy kavicsbányánál az árapasztás érdekében például átvágtak olyan töltéseket, "deponiákat", amelyek útját álva a víznek, visszaduzzaszthatták volna a folyót.
A térségben több mellékutat lezártak, így jelenleg nem lehet közlekedni az országhatár és Pinkamindszent, a Vasalja-Kemestaródfa, Molnaszecsőd-Döröske, Csörötnek-Röntök, Csörötnek-Vasszentmihály és a Csákánydoroszló-Halogy közötti úton. Csütörtökön késő este Rátóton öt házból kellet kilakoltatni az ott élőket. A településen egy ideig nem volt áram, ezért a katasztrófavédelem munkatársai fáklyákat vittek a településre.
Nagybajcsnál továbbra is harmadfokú készültség
Péntek reggel hat órától elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Rába és a Marcal közötti árvízvédelmi szakaszon Koroncó térségében, a belvízvédelmi készültséget pedig másodfokúra emelték a Hanságban. A belvízvédelmi készültség fokozásával egy időben üzembe helyezték a szivattyú-telepeket a hansági Tárnokrétin, Győrsövényházon és Bősárkányban.
A Nagy-Duna az alsó-szigetközi szakaszán Nagybajcsnál fél métert áradt csütörtök óta. Jelenleg 652 centiméter a vízállás, s a tetőzésig még 70-80 centiméter emelkedést várnak a szakemberek. Nagybajcsnál a harmadfokú készültséget fenntartják, Bácsa térségében pedig továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség.
Az alsó-szigetközi Nagy-Duna szakaszon elsőfokú vízminőség-védelmi készültség is életbe lépett. Ezt az intézkedést a hullámtereken, vízpartokon és az elöntött területeken felhalmozott anyagok vízminőséget veszélyeztető hatása tette szükségessé - közölte a szakember.
A Lajtán továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség, mivel a folyó magyar szakaszán folytatódott az áradás, és a vízállás elérte a másodfokú árvízvédelmi szintet. A Rábán Körmend térségében nagy az árhullám, a Sárvár-Győr közötti szakaszon azonban várhatóan nem fogja elérni a harmadfokú készültség a víz magassága. A Mosoni-Duna Győrnél az éjszaka folyamán tovább áradt és elöntötte a hullámteret. A tetőzés szombat éjjelre várható 670 centiméterrel. Komáromnál szombat délutánra, Esztergomnál vasárnap hajnalra várják a folyam tetőzését, 660 és 680 centiméter közötti vízállásokkal. A gátak biztosan megtartják a vizet, a másodfokú készültségben eddig csak figyelőszolgálatra volt szükség, operatív beavatkozás nem történt - tette hozzá Molnár András, az Észak-dunántúli Vízügy Igazgatóság tatai szakaszmérnökségének vezetője. A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint észak-dunántúli térségben közel 250-en dolgoznak a gátakon.
Emelik a készültségi fokot
Másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Nagy-Duna szigetközi alsó szakaszán Bácsa térségében csütörtökön kora estétől. Ugyancsak másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Lajtán, mivel a folyó magyar szakaszán tovább folytatódott az áradás és a vízállás elérte a másodfokú árvízvédelmi szintet.
A Nagy-Duna alsó-szigetközi szakaszán Nagybajcsnál csütörtöktől harmadfokú az árvízvédelmi készültség. Elrendelésével egyidőben elsőfokú vízminőségvédelmi készültség is életbe lépett. Ez utóbbi intézkedést a hullámtereken, vízpartokon és az elöntött területeken felhalmozott anyagok vízminőséget veszélyeztető hatása tette szükségessé - közölte a szakember.
A Mosoni-Duna Győrnél a nap folyamán tovább áradt és elöntötte a hullámteret. A tetőzés szombat éjjelre várható 670 centiméterrel. A Rába és a Marcal közötti árvízvédelmi szakaszon Koroncó térségében péntek reggel 6 órától elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a központi védelemvezető. A Rába alsó szakaszán tetőzéskor másodfokú készültséget igénylő vízszintekkel számolnak a szakemberek.
A Hanságban péntek reggel 6 órától másodfokúra emelik a belvízvédelmi készültséget és megindítják a szivattyúkat Tárnokrétin, Győrsövényházon és Bősárkányban. A Szigetközben továbbra is elsőfokú a belvízvédelmi készültség:abban a térségben vízkormányzást végeznek.
Még áradnak a nyugat-magyarországi folyók
Rendelkezésre áll az árvízi védekezéshez és a helyreállítási munkálatokhoz szükséges költségvetési pénzügyi fedezet - közölte Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter Budapesten. A Rábára minden idők legmagasabb vízállását várják. Déltől harmadfokú a készültség Nagybajcsnál, ahol - akárcsak Győrben - szombat hajnalra várják a Duna tetőzését.
Elsőfokú árvízvédelmi készültség Budapesten
Demszky Gábor főpolgármester elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Budapesten csütörtök este.
Újabb csehországi áldozatok
Tízre emelkedett a csehországi árvíz áldozatainak száma - közölte csütörtökön délután az észak-morvaországi rendőrkapitányság. Délutánig négy új áldozat holttestét találták meg a megáradt patakok által elöntött elhagyott lakóházakat, gazdasági épületeket és termőföldeket átkutató tűzoltók és rendőrök - mondta újságíróknak Michaela Sedlácková rendőrségi szóvivő. Hozzátette: nem zárható ki, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik, mert a váratlanul jött árvíz több tucatnyi autót is elsodort, s az összes elárasztott területet még mindig nem sikerült átkutatni. A tíz áldozat közül heten megfulladtak, hárman szívrohamban haltak meg.
© MTI/AP |
Az erdészek is készülődnek
A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. felkészült a Duna áradására, folyamatosan töltik fel a vadetetőket, mentik a már kitermelt faanyagokat az árterületről. Az erdőgazdaság közleménye szerint már megkezdték a vadmentő dombokon, körtöltéseken és az áradástól nem veszélyeztetett erdőrészletekben található vadetetők feltöltését szálas- és szemestakarmánnyal, hogy az áradás elöl menekülő szarvasok, őzek és vaddisznók számára a védett helyeken megfelelő mennyiségű eledel biztosítsa a túlélést. Az állatok által elfogyasztott takarmányt folyamatosan pótolják. Az erdő- és vadgazdaság arra kéri az embereket, ne zavarják az állatokat a körtöltéseken, mert azok nem mernek majd felkapaszkodni a dombokra.