Rendőr-szakszervezeti belharcok kezdődtek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hatalmi harcok kezdődtek a Tettrekész rendőrszakszervezetnél, amelynek vezetője, Szima Judit a Jobbik EP-listáján majdnem befutó helyre került, s esélyes lehet jövőre az országgyűlési képviselőségre.

Az öt éve 34 fővel alakult – ma közel hatezer tagot számláló – Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ) a Jobbik egyik legfontosabb partnereként idén tavasszal a nagypolitikai játszmák részesévé vált. Vélhetően ez a „megváltozott státus” is közrejátszott abban, hogy felbomlani látszik a belső egység, a szervezet korábbi és mostani vezetői látványosan egymás ellen fordultak. Mindez óhatatlanul is a vélt vagy valós szennyes és korábbi sérelmek kiteregetésével jár. Több „lázadó” például olyan jogi visszásságokra próbálja felhívni a figyelmet, amelyek megkérdőjelezhetik akár az alapító-főtitkár Szima Judit-féle vezetés, valamint a Jobbikkal kötött megállapodás legitimitását is.

A tét egyáltalán nem jelentéktelen. Az idén május 18-án kötött megállapodás nagy segítség volt a Jobbiknak abban, hogy például a sok tekintetben a cigányokra kihegyezett, csendőrséget, halálbüntetést emlegető, demagóg „rendpárti” programját egy rendőrszakszervezettel nyomatékosítsa (HVG, 2009. május 30.), Szima pedig az EP-lista negyedikjeként csak egy hellyel csúszott le a strasbourgi mandátumról. Csakhogy a szakszervezet korábbi főtitkárhelyettese, Balogh László szerint komoly visszaélések történtek a TMRSZ-nél. Példaként hozza fel, hogy a szakszervezet Szima szekszárdi lakását bérelte ki irodaként, vállalva, hogy fizeti a költségeket, ami csak 2008-ban egymillió forintos közműszámlát jelentett. Az is többek ízlése ellen való, hogy a taglétszám növelésében anyagilag is érdekeltté tették a toborzókat. Egy 2007. őszi határozat szerint 25 tag beléptetése után 10 ezer, ötven fő után 25 ezer, míg 75 után 40 ezer forint jár. Ráadásul Balogh szerint a főtitkár még neki, a helyettesének sem engedett betekintést a gazdálkodással kapcsolatos dokumentumokba. Ugyanakkor – állítja Balogh – elvárta tőle, hogy kérdés nélkül ellenjegyezzen minden pénzügyi tranzakciót, amelyekhez kettőjük közös aláírása kellett.

Három, időközben kizárt szakszervezeti titkár mindezek miatt kezdeményezte, hogy rendkívüli közgyűlésen számoltassák el Szimát a TMRSZ gazdálkodásáról. A kívülállók számára nehezen követhető eljárási szabálytalanságok miatt egyikük egyenesen azt állítja, törvénytelen a jelenlegi elnök és a főtitkárhelyettes vezetői megbízatása. Márpedig ha ez így van, akkor érvénytelen a Both László elnök által a Jobbikkal aláírt megállapodás is. Ezzel kapcsolatban a Szekszárdi Városi Ügyészséghez is fordultak, kérve a törvénysértő határozatok megsemmisítését és kongresszus összehívását, amit Ökrös Magdolna, a vádhatóság szóvivője is megerősített a HVG-nek.

A lázadók kifogásaival a HVG megpróbálta szembesíteni Szima Juditot is, aki kérdéseinkre rendkívül terjedelmes választ írt, kikötve, hogy annak kivonatos közléséhez nem járul hozzá (levele a hvg.hu-n olvasható). Írása szerint úgy gondolja, alapvetően sértett, méltatlanság miatt kizárt tisztviselők próbálják őt befeketíteni, akik egyébként mindnyájan igennel szavaztak a Jobbikkal kötött, 96 százalékos támogatással elfogadott szövetségre. Tanya utcai lakásának bérlését ő sem vitatta, érdemben annyi kiegészítést téve, hogy az a földszint, valamint az alagsor egy részét jelenti, amiért a szakszervezet körülbelül a piaci ár felét fizeti. Szerinte a tagtoborzással kapcsolatos kifogások is kiállják a törvényességi próbát: bár a sikeres beléptetésekért valóban jár jutalom, ilyent két év alatt még tíz alkalommal sem fizettek, és az APEH több, részletes vizsgálat során is úgy találta, hogy minden kifizetésre a szakszervezet alapszabályának megfelelően került sor.

A főtitkár asszonnyal szemben egyébként a rendőrség felső vezetése több büntetőeljárást is kezdeményezett. Ezek elől a legegyszerűbben úgy tudna megmenekülni, ha politikusként mentelmi jogot szerezne. Amiről szinte csak hajszálnyival maradt le a júniusi EP-választáson, az jövő tavasszal, a párt országgyűlési képviselőjelöltjeként sikerülhet – már persze ha a Jobbiknál létezik a politikai hála fogalma. Szima szerint azonban a dolognak ez az aspektusa őt nem is érdekli.

CSIKÁSZ BRIGITTA