Franciák a magyarországi "fogturizmusról"

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi fogturizmus jóval a rendszerváltás előtt kezdődött, elsősorban Sopron környékén az osztrákok és a németek számára, az elmúlt húsz évben azonban a többi nyugat-európai országból érkezők is követték őket: mára a franciák kedvencei lettek a magyar fogorvosok, akiknél a kezelések átlagosan 50-60 százalékkal olcsóbbnak bizonyulnak a párizsi tarifákhoz képest - írta hétfőn a Libération.


A francia napilap beszámolója szerint az osztrák és német turisták eredetileg a termálfürdők miatt látogatták Magyarországot, és mellékesen eljártak fodrászhoz, manikűröshöz és fogorvoshoz is. A franciák 1989 óta fordított sorrendben ismerik meg az országot: fogászati kezelésre érkeznek és közben az utazást szervező közvetítő irodáknak köszönhetően felfedezik a fürdőket. 

Az egyik párizsi külvárosban élő Hadjela Meradnak a bankja tanácsolta, hogy Törökországon vagy Magyarországon kezeltesse a férje a fogait, miután párizsi fogorvosuk közölte: egy Twingo árát lesz kénytelen beépíteni a szájába. A házaspár nem bízott Törökországban, s bár Magyarországot nem ismerték, azt választották, mert "az mégiscsak Európa". Az interneten való keresgélés után azonban elbizonytalanodtak, mert a fórumokon "az emberek annyira kritizálták az ottani kezeléseket".    

Nincs miért aggódni
A házaspár végül mégis az interneten talált egy franciául beszélő soproni fogászati közvetítő irodát, ahonnan kérésükre három rendelő árajánlatát is elküldték. A legolcsóbbat választották: a párizsi 20 ezer euró helyett a soproni fogorvos 8590 euróért vállalta a kezelést, amely háromszor ötnapos magyarországi tartózkodást igényelt.   

Bár barátaik őrültnek nevezték őket, amiért vállalkoztak a magyarországi kalandra, a házaspár minden félelme eloszlott a fogorvossal történt első találkozáskor: 2008 augusztusában fapados járattal érkeztek Bécsbe, ahol a közvetítő iroda autóval és tolmáccsal várta őket, aki végig fordított a kezelés alatt, mivel a fogorvos nem beszélt franciául.  

A házaspár a látogatások alatt felfedezte Sopron barokk templomait és cukrászdáit, s az egy évig tartó kezelés végül csak 7210 euróba került, a szállásért pedig nem kellett fizetniük, mert azt a rendelő fedezte. Meradék csak utólag tudták meg, hogy egy 2005-ös rendelet értelmében a francia társadalombiztosítás a magyarországi kezelés árát visszatéríti nekik.

Hasonló kezdeti félelmekről és pozitív tapasztalatokról számolt be a lapnak Didier Meynet, akit egy franciául beszélő fogorvos Budapesten kezelt. A férfi szerint az árkülönbségen túl az is kellemes meglepetés volt, hogy "a magyarok nagyon gyorsak". Egy másik "fogturista", Baudouin Le Chatelier viszont arra panaszkodott a lapnak, hogy "bár Budapest gyönyörű város, hátrányt jelent, hogy többször vissza kellett utazni". A páciensnek a túl intenzív kezelés sem tetszett: "az első nap egyszerre tíz fogamat húzták ki, hét órát ültem a székben. Sportos alkat vagyok és jó egészségnek örvendek, de ez nagyon kimerített" - fogalmazott a páciens. 

A tíz éve Magyarországon élő Nicolas Pineau tavaly hozta létre fogturizmussal foglalkozó közvetítő irodáját. Elmondása szerint a gazdag franciák otthon csináltatják meg a fogaikat, a szegények megelégednek egy protézissel, nem kezeltetik magukat. Magyarországra szerinte a francia középosztály jár, amely minőségi szolgáltatást szeretne, de ügyel a pénztárcájára.