percről percre

A Fidesz megnyerte a választásokat – eredmények percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pártokra, képviselőjelöltekre szavazott vasárnap az ország, a hatodik szabad országgyűlési választások első fordulójában. A területi listákra leadott szavazatok alapján 4 párt – Fidesz-KDNP, MSZP, Jobbik, LMP – lépte át az ötszázalékos országgyűlési küszöböt. A választás első fordulójában 64,29 százalékos volt a részvételi arány (5,1 millió szavazó), ez valamennyivel elmarad a négy évvel ezelőttitől.

Most érkezett

Elindulhat az OVI eredménytájékoztatása

Vasárnap este 22 óra után 15 perccel az Országos Választási Bizottság támogatta, hogy az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője indítsa el a tájékoztató oldalát, ahonnan megismerhetőek lesznek az országgyűlési képviselő-választás részeredményei. Virág Rudolf, az OVI vezetője közölte: a rendszer negyed óra alatt áll fel üzemkészre, és onnan kezdve körülbelül negyed óra alatt jelennek meg az első részeredmények.

A Fidesz-KDNP listái 52,77 százalékot kaptak, az MSZP 19,29 százalékot szerzett, a Jobbik 16,71 százalékon állt meg, az LMP pedig 7,42 százalékkal jutott be az országgyűlésbe.

Az első fordulóban 119 egyéni mandátum sorsa dőlt el, mindet a Fidesz söpörte be. A 87 területi mandátummal együtt ez 206 mandátumot jelent, ami már most biztosítja a kényelmes abszolút többséget.
 
57 kerületben lesz második forduló a jelek szerint, 1 budapesti, 13. kerületi választókerület kivételével mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet. Ahhoz, hogy meglegyen a Fidesz számára a kétharmados többség, ezek közül 48-at kell megnyerni. Annak függvényében, hogy mely kerületekről van szó, akár 10-11-12 egyénit is elveszíthet, még mindig meglehet az alkotmányozó többség - áll a Political Capital számításában. Eszerint ha 13-at elveszít (bármelyik 13-ról is van szó), akkor viszont bizonyosan nem lesz meg a kétharmad.
 
Az első forduló eredményei alapján erősen valószínűnek tűnik, hogy kényelmesen meglesz a kétharmados többség. Az egyetlen fenyegetettséget a szavazók elkényelmesedése jelentheti: a már megszerzett győzelem tudatában kérdéses, hogy ugyanilyen aktivitást mutatnak majd a választók abban a bizonyos 57 kerületben. A Fidesz ezért az elemzők szerint bizonyosan intenzív helyi kampányt fog folytatni.

A hvg.hu eredményfigyelő szolgáltatásával olvasóink kiválogathatják az őket különösen érdeklő választókerületeket, s eredményváró oldalukat személyre szabva rendezhetik be.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8
12

Eredményfigyelő a hvg.hu-n

Eredményfigyelő szolgáltatásunkban az olvasók kiválogathatják azokat a választókerületeket és területi listákat, amelyek eredményére különösen kíváncsiak. Amint az OVI adatszolgáltatása megindul, már láthatja is a részeredményeket. Az oldal személyre szabható: a kiválasztott körzetek tetszőlegesen tologathatók, cserélgethetők vagy akár törölhetők is. Indulásnak betettünk pár érdekesnek tűnő csatát. Kattintson!

Tiltakozás a Facebookon

Előbb lesz ennek a csoportnak 10.000 tagja, mint választási eredmény! címmel új csoport alakult a Facebookon. Jelenleg 14051 követője van.

Megérkezett Dávid és Bokros

22.07-kor megérkezett Dávid Ibolya és Bokros Lajos az MDF-székházban. Nem nyilatkoznak, mint Bokros fogalmazott, "kampánycsönd van".

Hajnali 3 óráig tarthat a szavazás a XI. kerületben

Hétfő hajnali 3 óráig tarthat a főváros XI. kerületének 19-es számú választókörében igazolással történő voksolás a helyi választási bizottság egyik munkatársa szerint, aki az MTI tudósítójának vasárnap este fél tízkor azt mondta: még több százan várnak a voksolásra.

Kósa Lajos: mondjanak le az OVI és az OVB vezetői!

Lemondásra szólította fel az Országos Választási Iroda (OVI) és az Országos Választási Bizottság (OVB) vezetőit és nem pártok által delegált tagjait a választások után Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere a cívisvárosban tartott vasárnap esti rendkívüli sajtótájékoztatóján. A politikus azon véleményének adott hangot, hogy az OVB túllépte a hatáskörét és egyben megsértette a választási törvényt azáltal, hogy meghosszabbította a kampánycsendet, és azzal, hogy este 19 órakor nem záratták le azokat az épületeket, ahol a szavazókörök helyet kaptak. Hozzátette: a történtekért az önkormányzati minisztert is felelősség terheli.

Karácsony: lényegében bent vagyunk a parlamentben

Az LMP kampányfőnöke a hvg.hu-nak azt mondta, lényegében minden felmérés szerint bekerültek a parlamentbe, s ezzel újfajta állampolgári akarat érvényesülésére nylt mód. A parlamentbe kerülve a Jobbikkal is megpróbálnak szót érteni, bármennyire is nehéznek ígérkezik. A videóhoz kattintson!

Az LMP-nél egyébként nagy fotózkodás van, a párt ismert arcai egy sarokban adnak pármondatos válaszokat és állják a vakuk villogását. Az eredményekről beszélgetnek, míg az újságírók a szavazásra várók számán szörnyülködnek. A büfében elfogytak a dizájnos kis szendvicsek, most házikolbász és szeletelt kenyér várja az éheseket.
 
Nemrég néhány rendőr is megjelent, de több embert megkérdezve is csak annyit sikerült megtudni, hogy állítólag pisilni érkeztek, ezt azonban hivatalosan senki nem erősítette meg.

Kisfia miatt kialvatlan Szabó Tímea

Hány százalékra számítotok? - ezt a kérdést teszik fel a legtöbben az LMP-s politikusoknak ma este, mondta a hvg.hu-nak Szabó Tímea. Azt mondja, bár számítanak arra, hogy bekerülnek a parlamentbe, arra az esetre is van forgatókönyvük, ha ez nem sikerül; akkor az önkormányzati választásokra készülnek majd. "Nyilván kudracnak éreznénk, de ahogy többször is mondtuk, nem választási párt vagyunk" - magyarázta. Azzal kapcsolatban, hogy véleménye szerint hány képviselő kellene ahhoz, hogy valóban súlyuk legyen a parlamentbe, azt mondta: nem feltétlenül a számokon múlik  az érdemi képviselet.

"Fékeket építünk a rendszerbe, például olyat, amely szabályozza, hogy 2-3 ciklus után ki kell szállni a politikából, s vissza kell térni a civil munkához"- válaszolta, amikor arról érdeklődtünk, ha parlamenti párt politikusai lesznek, miben fognak különbözni a magyar politikai élet jellemző szereplőitől, a megélhetési politikusoktól. Azt is hangsúlyozta, hogy parlamenti pártként a frakcióban is elsődleges szempont lesz, hogy a bázisdemokrácia megmaradjon, s ennek szellemében hozzanak döntéseket. Arra a kérdésre, hogy vidéken kiket sikerült megszólítani, azt mondta: "nekünk nincsen adatbázisunk, nem tudjuk, de a személyes tapasztalatom az - az EP-kampány idejéből és mostanról is -, hogy nem lehet egyszerűen körülírni a szavazóinkat. Kisgyermekes anyukák és sok nyugdíjas is megszólított mostanában Óbudán, a kerületemben és a támogatásáról biztosított"- mesélte. Fáradt, piros szemeire utalva mosolyogva azt mondta, 2 éves kisfia nincs tekintettel a kampányra, így fárasztó időszak van mögötte.

Számolni kellett volna rendkívüli helyzettel

Közvélemény-kutató cégek vezetői szerint számolniuk kellett volna rendkívüli helyzettel az országgyűlési választás lebonyolítóinak, a kialakult helyzettel kapcsolatban vizsgálatra van szükség a felelősség megállapítására, de mindez nem kérdőjelezi meg a választási eredményeket. "Rendkívüli helyzet van, de ez semmiképp sem kérdőjelezi meg a választási eredményeket"" - közölte Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója a HírTV választási műsorában azzal összefüggésben, hogy több szavazókör előtt még hosszú sorok álltak vasárnap este 19 óra után; olyan helyeken, ahol az igazolással szavazók adhatják le voksukat. Mint hozzátette, egy "középszintű rendezvényszervező cég" is tudja, hogy tartalékkal kell rendelkezni és rendkívüli helyzettel számolni kell. "Egy rendezvényszervező cég jobban meg tudta volna csinálni" - mondta. Arra a kérdésre, állhat-e szándékosság a történtek hátterében, Mráz Ágoston Sámuel azt mondta: alapos vizsgálatra van szükség a jogi, a technikai és a politikai felelősség megállapítására. Utóbbiról szólva megjegyezte: sejthető, hogy ez az Országos Választási Bizottságot terheli. Manchin Róbert, az Európai Gallup Intézet elnöke úgy fogalmazott, hogy a választások lebonyolítására kijelölt szervezet "nincs a helyzet magaslatán". Így "nem tudunk jóízűen örülni a választásoknak" - tette hozzá.

66 ezren kértek igazolást

A négy évvel ezelőttihez képest nyolcezerrel többen, mintegy 66 ezren kérték idén, hogy lakhelyüktől távol, Magyarország területén szavazhassanak a parlamenti választás első fordulójában. Idén az első fordulóra 66 082 ember kért, míg 2006-ban 57 999-en kértek igazolást. Péntek reggel még csak 61 756-an jelezték igényüket erre. Az igazolást péntek 16 óráig lehetett kérni.

1
4 5 6 7 8
12