percről percre

Megvan a Fidesz-kétharmad - választási krónika percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz-KDNP pártszövetség a parlamenti mandátumok 68 százalékát megszerezve 263 képviselőt küldhet az új Országgyűlésbe. Az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, az LMP-nek 16 mandátuma lehet, s egy független is bejutott a parlamentbe. A második fordulós részvételi arány 46,57 százalék volt.

Most érkezett

Harrach Péter vezetheti a KDNP-frakciót

Az új törvényhozásban az eddigieknél mintegy harmadával nagyobb KDNP-frakció alakulhat majd. 

A szavazatok 99,22 százalékának összesítése alapján az új Országgyűlés összetétele a következőképpen alakul: a Fidesz-KDNP 262 mandátumot szerez, plusz a Fidesz-KDNP-MVMP szövetség is 1-et. Egyetlen független jelölt lesz, a Jobbik 47, az LMP 16, az MSZP pedig 59 mandátummal rendelkezik majd. Az MSZP-nek a részeredmények szerint két egyéni képviselője lehet, Tóth József (Bp. XIII. kerület) és Szanyi Tibor (Bp. XIII. kerület), előbbi előnye behozhatatlan. Az egyedüli független képviselő Molnár Oszkár (Edelény) lesz, aki a fideszes Daher Pierre előtt végzett.

Sólyom László köztársasági elnök a lehető legkorábbi időpontra kitűzi az Országgyűlés alakuló ülésének időpontját. Mint hozzátette, a jövő héten megkezdi erről a tárgyalásokat. Elemzők szerint május 10-én vagy 17-én lehet az Országgyűlés alakuló ülése, és május 20-a körül felállhat az új kormány. 

Az egyéni választókerületi eredményeit a valasztas.hvg.hu oldalon böngészhetik.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kevesebb nő ül a parlamentben

Húsz százalékkal kevesebb képviselőnő lesz az új összetételű Országgyűlésben; az MTI számításai szerint a jelenlegi 43-ról 35-re csökken a számuk. Nagy veszteséget könyvelhet el az idei választások után az MSZP a nők számát illetően is, hiszen míg az elmúlt négy évben 26 képviselőnője ült a parlamenti patkóban, addig az új törvényhozásban - amelyben a szocialistáké a második legnagyobb képviselőcsoport lesz -, az 59 fős MSZP-frakcióban csupán öten, Lendvai Ildikó, Lamperth Mónika, Szili Katalin, Vadai Ágnes és Szűcs Erika képviseli majd a nőket. Öt nő lesz a 16 fős LMP-frakcióban is, a 47 fős Jobbik-képviselőcsoportban pedig három: Dúró Dóra, Bertha Szilvia és Hegedűs Lórántné. A 263 fős Fidesz-KDNP-ben 22 nő dolgozik majd. Az előző ciklusban 11 nő volt a tagja a frakciónak; újonnan kerül be például Salgótarján polgármestere, Székyné Sztrémi Melinda.

Az MSZP egyetlen roma képviselőt sem küld a parlamentbe

Három roma képviselő ül majd a Parlamentben a Fidesz-KDNP színeiben: a régi motorosnak számító Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke, valamint Varga József és Berényi László. A Lehet Más a Politika (LMP) budapesti listájáról egy roma képviselő, Osztolykán Ágnes jutott mandátumhoz. Az MSZP-nél viszont egy roma képviselő sem maradt.

A Jobbik titokzatos milliói

Titokban kívánja tartani a Jobbik, hogy kik finanszírozzák – erre utal, hogy a párt tavalyi bevételeinek nagy részét egy alapítványon keresztül kapta. Ez a megoldás – amit korábban mások is alkalmaztak – lehetővé teszi, hogy az igazi donorok neve ne kerüljön nyilvánosságra, hiszen azok közvetlenül nem a pártot, hanem az alapítványt segítették millióikkal.

Gyökeresen megváltozik a parlamenti politika

A választás következményeként alapjaiban alakult át a magyar pártrendszer, és ez gyökeresen változtathat az Országgyűlésben megszokott rutinokon és szerepeken - mondta az MTI-nek Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese. A politológus arra számít, hogy a Fidesz kétharmados többsége ellenére az eddiginél sokszínűbbé, esetenként kiszámíthatatlanabbá válik a parlamenti politizálás. Juhász Attila szerint a Jobbik radikalizmusa és az LMP újszerűsége ezt okozhatja. 

FT: a legátütőbb győzelem a rendszerváltás óta

A Fidesz a legátütőbb választási győzelmet aratta a kommunizmus bukása óta, példátlan, kétharmados többséggel véget vetve a szocialisták nyolcévi kormányzásának - írta kommentárjában a Financial Times.

Erősödött a forint

Erősödött a forint vasárnap este; a nemzetközi bankközi devizapiacon 22 óra előtt pár perccel 262,95 forintot ért egy euró, a péntek esti 263,40 forint után. A forint a dollárral szemben is erősödött: vasárnap este 196,09 forinton állt a dollár a bankközi devizapiacon, a péntek esti 197,16 forint után. 

A forint az országgyűlési választás első fordulója után erősödni kezdett, áttörte a 265-275 forint/eurós sávot, amelyben tavaly augusztus óta tartózkodott. Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a választások után a forint várhatóan tovább erősödik, a jegybanki alapkamat pedig tovább csökken majd, és a következő kormány elnyeri a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatását egy új stabilizációs programhoz, ami csökkenteni fogja a magyar befektetési konstrukciókat terhelő kockázati felárakat.

Hol bújt el Gyurcsány Ferenc?

Mi annak az üzenete, hogy Gyurcsány Ferenc nem volt jelen? – kérdezte tudósítónk a leköszönő Hiller Istvántól.

Barroso gratulált Orbánnak

Telefonon és írásban is gratulált Orbán Viktornak választási győzelméhez José Maneul Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke vasárnap este. Szóban - az Európai Bizottság közlése szerint - az elnök azt hangsúlyozta, hogy "meggyőző választási sikerét" a leendő miniszterelnök "világos európai programra és az európai értékek melletti erős elkötelezettségre alapozva érte el". (MTI)

Az MSZP visszalépése nem hozott győzelmet

A szocialista képviselő-jelöltek négy választókerületben léptek vissza az állva maradt LMP-s jelöltek javára. Az MSZP Avarkeszi Dezső, Hatvani Csaba, Bárándy Gergely és Szabó Zoltán körzetében léptette vissza jelöltjét a második forduló előtt. Mindegyik választókerületben a Fidesz-KDNP jelöltje győzött a második fordulóban.

1 2 3 4 5 6 7 8 9