percről percre

Megvan a Fidesz-kétharmad - választási krónika percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz-KDNP pártszövetség a parlamenti mandátumok 68 százalékát megszerezve 263 képviselőt küldhet az új Országgyűlésbe. Az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, az LMP-nek 16 mandátuma lehet, s egy független is bejutott a parlamentbe. A második fordulós részvételi arány 46,57 százalék volt.

Most érkezett

A kétharmados győzelem visszhangja - külföldi kommentárok

A Fidesz történelmi győzelmet aratott az országgyűlési választásokon: demokratikus szavazáson még soha nem ért el ilyen arányú diadalt politikai párt Magyarországon - emelte ki vasárnap esti beszámolójában a francia hírügynökség.

A szavazatok 99,22 százalékának összesítése alapján az új Országgyűlés összetétele a következőképpen alakul: a Fidesz-KDNP 262 mandátumot szerez, plusz a Fidesz-KDNP-MVMP szövetség is 1-et. Egyetlen független jelölt lesz, a Jobbik 47, az LMP 16, az MSZP pedig 59 mandátummal rendelkezik majd. Az MSZP-nek a részeredmények szerint két egyéni képviselője lehet, Tóth József (Bp. XIII. kerület) és Szanyi Tibor (Bp. XIII. kerület), előbbi előnye behozhatatlan. Az egyedüli független képviselő Molnár Oszkár (Edelény) lesz, aki a fideszes Daher Pierre előtt végzett.

Sólyom László köztársasági elnök a lehető legkorábbi időpontra kitűzi az Országgyűlés alakuló ülésének időpontját. Mint hozzátette, a jövő héten megkezdi erről a tárgyalásokat. Elemzők szerint május 10-én vagy 17-én lehet az Országgyűlés alakuló ülése, és május 20-a körül felállhat az új kormány. 

Az egyéni választókerületi eredményeit a valasztas.hvg.hu oldalon böngészhetik.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

LMP: hajlandók együttműködni a Fidesszel és az MSZP-vel is

"Nincsenek ilyen terveink, nem szeretnénk ilyen taktikába belemenni" - reagált Karácsony Gergely, az LMP kampányfőnöke a hvg.hu azon kérdésére, miszerint rájátszanak-e a következő négy évben arra, hogy a maguk oldalára állítsák azokat a szocialista szavazókat, akik a második fordulóban rájuk szavaztak, miután egyes kerületekben visszalépett az MSZP-s jelölt. A szóban forgó kerületekben ugyanis az első fordulónál is jobb ereményt ért el az LMP. "Nem volt még erről szó, de bármi lehetséges" - mondta Karácsony immár azon kérdésre válaszolva, hogy lehet-e belőle főpolgármester-jelölt.

Schiffer András, az LMP listavezetője ugyanakkor kijelentette, hajlandók együttműködni a Fidesszel és a szocialistákkal is, a Jobbikkal - mint monta - azonban nem ennyire egyértelmű a helyzet. 

Rendőri intézkedésre nem volt szükség

Rendőri szempontból semmilyen említésre méltó esemény nem történt vasárnap a választásokkal kapcsolatban - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője. A szolgálatban lévő rendőrök a szolgálatváltást úgy oldották meg, hogy minden rendőr élhessen alkotmányos jogával és szavazhasson - mondta Makula György.

Schiffer: az LMP határozott ellenzéki politikára készül

„Van élet a kétharmadon túl is” - mondta Schiffer András, az LMP listavezetője a párt székházában. „Azt szeretnék, hogy a parlamentben az empátia és a méltányosság legyen a meghatározó” - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy készek együttműködni a demokratikus ellenzéki párttal és a kormánypárttal.

Kiss Péter: a május végi, június elejei kongresszus határozza meg a tisztújítás menetrendjét

Kiss Péter szerint a május végén vagy június elején megtartandó kongresszus fontos tartalmi kérdéseket tárgyal és dönt a felmenő rendszerű tisztújító kongresszus menetrendjéről. A szocialista alelnök újságíróknak vasárnap este azt mondta: az MSZP-t egy modern, demokratikus baloldali néppárttá kell tenni, amelynek világos baloldali centruma van, baloldali értékek mentén, a társadalom irányába sok szabad vegyértékkel működik. Példaként a liberálisokat és a polgári demokratákat említette, de ide sorolta a zöld ügyeket és a globális kérdéseket is. Remélem, hogy a következő évek munkaterápiája ezt a pártot fogja kialakítani - fogalmazott.

Az Országgyűlés összetétele

Az Országgyűlés összetétele a szavazatok 99,22 százaléka alapján: Fidesz-KDNP 262, Fidesz-KDNP-MVMP 1, független 1, Jobbik 47, LMP 16, MSZP 59 mandátum - jelentette be Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője vasárnap este. Mint mondta, az országos listán 58 mandátumot osztanak ki "alapesetben", az első fordulóban azonban nem tudtak kiosztani hat területi listás mandátumot. Ezek "felcsúsztak" az országos, úgynevezett kompenzációs listára, így ott 64 mandátumot osztanak ki. Az országos listán várhatóan a Fidesz-KDNP 2, a Jobbik 21, az LMP 11, az MSZP 29 mandátumot szerez.

Sólyom a lehető legkorábbi időpontra kitűzi az Országgyűlés alakuló ülésének időpontját

Az államfő ezt vasárnap nem sokkal 21 óra után az Országos Választási Központban jelentette be, hangsúlyozva: az ország érdeke, hogy minél hamarabb megalakuljon az új kormány. Mint hozzátette, a jövő héten megkezdi erről a tárgyalásokat.

Tőkés is örül

Óriási, történelmi győzelem született a mai napon - mondta Tőkés László a hvg.hu-nak. Szerinte a mostani nap csak 1989-hez, a rendszerváltáshoz hasonlítható.

Mesterházy: az MSZP komoly vereségen van túl

A szocialisták listavezetője vasárnap esti sajtótájékoztatóján kiemelte: az MSZP-nek fel kell készülnie az ellenzéki szerepre.

Orbán beszél a téren

Véget nem érő tapsvihar fogadja Orbán Viktort a Vörösmarty téren. "Megnyertük!" - skandálják a drukkerek, majd hagyják szóhoz jutni a pártelnököt. Örömmel jelentem, hogy a mai oxigénpalack nélküli csúcstámadás sikerült, a Fidesz-MPSZ és a KDNP a parlamenti mandátumok 68 százalékát szerezte meg - kezdte Orbán Viktor. Magyarország a mai napon megerősítette a demokrácia iránti elkötelezettségét, s helyét az Európai Unióban mondta. Köszönet mindenkinek, aki nyolc éven át kitartott. "Ez magyar világsiker" - mondta. Ma forradalom történt a szavazófülkékben - állítja Orbán. A tömeg "Ria, Ria, Hungária!" skandálással válaszol.

Húsz év tanulsága teljesedett be, vagyis az, hogy rendszert váltani nem lehet, csak rendszert buktatni, s újat alapítani helyette - mondta a Fidesz elnöke. A magyarok ma a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerét a nemzeti együttműködés rendszerére váltották - szólt Orbán. Ma újra mertünk nagyok lenni, átléptük a saját árnyékunkat - mondta, majd a nemzeti együttműködés rendszeréről beszélt. Mától Magyarországon a magyar emberek érdeke az első - tette hozzá. A nemzeti együttműködés rendszere más szabályok szerint működik majd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9